رسانه خبری پیامِ ایرانی

‘ویروس کرونا از اوایل بهمن در ایران چرخش داشته است’


ضدعفونی خیابان‌هاحق نشر عکس
Irna

علی اکبر حق دوست، رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونا بر خلاف اعلام اولیه مقامات ایران می‌گوید ویروس کرونا از اوایل بهمن در ایران چرخش داشته است.

به گفته علی اکبر حق دوست، این ویروس از “اوایل بهمن بسیار آرام و خزنده و بی سر و صدا این ویروس در چند شهر در حال گردش بوده است و موارد اول بی علامت بوده اند یا علایم اختصاصی نداشته اند به همین علت ما نتوانستیم در آن زمان آن را شناسایی کنیم.”

او گفت اگر چه این ویروس با تاخیر تشخیص داده شده است اما مداخلات بعدی ایران از بسیاری از کشورها بهتر بوده است.

از اولین روزهای تایید رسمی شناسایی مبتلایان به ویروس جدید کرونا در ایران، این انتقاد مطرح شد که دولت در خصوص اعلام زمان شیوع کرونا در ایران اطلاع‌رسانی شفافی نداشته است.

چهارشنبه ۳۰ بهمن، روابط عمومی وزارت بهداشت برای اولین بار و پس از هفته‌ها تکذیب خبرهای مربوط به وجود کرونا در ایران ابتدا از نتیجه مثبت آزمایش دو مورد در قم خبر داد و به فاصله چند ساعت خبر مرگ این دو بیمار را تایید کرد.

اعلام رسمی ابتلا به کرونا و تایید خبر مرگ در فاصله چند ساعت انتفادهایی را به دنبال داشت. کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت اما می‌گوید “۴۵ دقیقه بعد از آنکه نتیجه آزمایش به دست من رسید، خبر شناسایی و ابتلا را اعلام کردم که این فاصله هم مربوط به تنظیم خبر بود”.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم چند روز پیش تاکید کرده بود که “ما ۳۰ بهمن متوجه شدیم که کرونا آمده است. ما در اعلام آن یک روز هم تاخیر نکردیم. ما در این خصوص با مردم صادقانه سخن گفتیم”.

حق نشر عکس
Mizan

Image caption

آمریکا می‌گوید رژیم ایران هشدارهای مکرر مقام‌های بهداشتی خود را نادیده گرفت و مرگ اولین قربانی کرونا را ٩ روز انکار کرد

احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی می‌گوید اولین فوت ناشی از کرونا ۲۴ بهمن بود، یعنی شش روز پیش از آنکه مقامات دولتی ایران حاضر به تایید خبر شوند. او گفته بود کرونا سه هفته پیش از اعلام رسمی به قم آمده بود و ظرف دو هفته جان حدود ۵۰ نفر را گرفت. وزارت بهداشت اما این آمار را رد کرده بود.

سرانجام اواسط اسفند رضا ملک‌زاده، معاون وزارت بهداشت در ایران در یک برنامه زنده تلویزیونی اذعان کرد که مقام‌های ایرانی در تشخیص ورود ویروس جدید کرونا به ایران تاخیر داشته‌اند و درخواست‌های وزارت بهداشت برای توقف پروازها از چین مورد توجه قرار نگرفت. او گفته مقام‌های ایرانی تا مدتی موارد کرونا را با آنفلونزا اشتباه می‌گرفتند و به همین خاطر دیر متوجه آن شدند.

شماری از نمایندگان مجلس نیز نسبت به اعلام رسمی زمان شیوع ویروس و همچنین آمار مبتلایان درگذشتگان تردید کرده بودند.

از جمله محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس خطاب به مسئولان گفته بود “به جای تکذیب و تهدید و پرخاشگری، به‌صورت شفاف و مستند ابهام‌های مربوط به زمان و مکان ورود کروناویروس را برای مردم توضیح دهند”. او پنهان‌کاری ایران بر سر اعلام زمان شیوع ویروس جدید کرونا در ایران را با چند روز انکار ایران در خصوص پذیرش مسئولیت شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراین مقایسه کرده بود.

رهبر و دیگر مقام‌های دولتی ایران بارها تاکید کرده‌اند که اطلاع‌رسانی درباره کرونا، سریع، دقیق و شفاف بوده است.

چند روز پیش نیز وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که راستی‌آزمایی سخنان مسئولان و رهبر ایران نشان می‌دهد “رژیم ایران هشدارهای مکرر مقام‌های بهداشتی خود را نادیده گرفت و مرگ اولین قربانی کرونا را ٩ روز انکار کرد؛ این رژیم به دروغ گفتن به مردم خود و جهان درباره تعداد مبتلایان و فوت‌شدگان ادامه می‌دهد.”

آمریکا در این بیانیه با اشاره به پنهانکاری ایران اعلام کرد “دستکم در پنج کشور اولین موارد ابتلا به کرونا مستقیما از ایران وارد شده بودند که جان میلیون‌ها نفر دیگر را به خطر انداخت.”

بر اساس این بیانیه در ماه فوریه هواپیمایی ماهان دستکم ۵۵ پرواز بین تهران و چین انجام داده که “باعث ابتلای بیشتر مردم ایران شده است”. این ادعا درحالی مطرح می‌شود که شرکت‌های هواپیمایی ایران اعلام کرده بودند همزمان با دیگر کشورها پروازهای مسافربری خود به چین را قطع کرده بودند.

اخیرا علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت درباره منشاء پخش ویروس جدید کرونا در ایران گفت “بر اساس مطالعات انجام شده، این بیماری در قم واضحا و مشخصا در ارتباط با چینی‌هایی بود که در این استان بودند؛ تعدادی کارگر چینی که در بهمن ماه رفت و آمد داشتند و همچنین یک سری دانشجو که در قم بودند”. او گفته تحقیقاتی نیز در خصوص گیلان به عنوان دیگر مرکز شیوع کرونا در ایران در جریان است.

اکنون اما رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونا ابراز امیدواری کرده است که ایران در اردیبهشت بتواند به کنترل نسبی این بیماری دست یابد.

علی اکبر حق دوست گفته “شهرهای جنوبی و غربی در سطح پایین اپیدمی قرار گرفتند و تا حالا پیک سنگینی نداشته ایم. انتظار بعدی این است که در این شهرها شاهد پیک بیماری باشیم”.

او در باره زمان پایان این اپیدمی نیز گفته “بیماری کووید ۱۹ و ویروس کرونا نه تنها تا آخر تابستان بلکه در تابستان های آینده نیز در کشور ما و دنیا خواهد بود اما در مورد موج اپیدمی که فعلا درگیر آن هستیم امیدواریم زودتر از پایان تابستان این موج را سپری کنیم و به مرحله بومی یا اندمیک این بیماری برسیم”.

چند روز پیش کارگروه اپیدمیولوژی وزارت بهداشت ایران پیش بینی کرده بود “تا پایان اردیبهشت امسال دست‌کم ۸۱۱ هزار نفر و دست‌بالا یک میلیون و ۱۶۰هزار نفر در ایران به ویروس کرونا آلوده می‌شوند”.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.