رسانه خبری پیامِ ایرانی

فراخوان نتانیاهو وگانتس برای خروج اسرائیل از بن‌بست سیاسی | جهان | DW


اسرائیل امروز دوشنبه ۱۲ اسفند (۲ مارس) شاهد سومین انتخابات پارلمان در کمتر از یک سال است. تمامی تلاش‌ها برای تشکیل دولتی ائتلافی پس دو انتخابات پیشین با شکست روبرو شده بود. انتخابات دو دوره پیش در ماه‌های آوریل و سپتامبر سال گذشته میلادی برگزار شده بود.

در اسرائیل بن‌بست سیاسی حاکم است و به باور شماری از کارشناسان این خطر وجود دارد که این بار نیز انتخابات نتواند راهگشا شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر موقت اسرائیل و رهبر حزب لیکود از یک سو و بنی‌ گاتنس، رهبر اتحاد سفید−‌آبی، شهروندان این کشور را فراخوانده‌اند تا به شکلی گسترده در انتخابات روز دوشنبه مشارکت کنند.

نتانیاهو بامداد روز دوشنبه هنگام دادن رأی در اورشلیم (بیت‌المقدس) گفت: «این [حق رأی] یک حق مهم دموکراتیک است که ما باید به داشتن آن افتخار کنیم». او تأکید کرد که مردم علیرغم خطر شیوع ویروس کرونا نباید نگران باشند.

بنی گانتس، رقیب انتخاباتی نتانیاهو و رهبر اتحاد سفید−آبی نیز اسرائیلی‌ها را فرا خواند تا با مشارکت خود در انتخابات باعث چرخش سیاسی در این کشور شوند.

او هنگام انداختن رأی خود در یکی از حوزه‌های تل آویو گفت: «امیدوارم که امروز روندی برای بهبود آغاز شود و ما دوباره بتوانیم در کنار هم زندگی کنیم. من قاطعانه از یکایک شهروندان می‌خواهم که بروند و رأی بدهند».

کمیته انتخاباتی اسرائیل اعلام کرد که میزان مشارکت مردم تا ساعت ۹ صبح به وقت اروپای مرکزی بر ۱۴ و نیم درصد بالغ می‌شده است، یعنی نیم درصد کمتر از میزان مشارکت تا همین ساعت در انتخابات پیشین.

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

پلاکاردی در اورشلیم (بیت‌المقدس) با تصاویر نتانیاهو (راست) و رقیب انتخاباتی او بنی گانتس

پلاکاردی در اورشلیم (بیت‌المقدس) با تصاویر نتانیاهو (راست) و رقیب انتخاباتی او بنی گانتس

در مجموع ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در اسرائیل واجد شرایط رای دادن هستند و می‌توانند آرای خود را در بیش از ۱۰ هزار و ۶۰۰ حوزه اخذ رأی که بر پا شده است، به صندوق‌بریزند و به این ترتیب ۱۲۰ نماینده پارلمان این کشور (کنست) را برگزینند.

در دو دوره پیشین نه نتانیاهو و نه گانتس موفق نشدند، از طریق ائتلاف به ۶۱ کرسی لازم برای تشکیل دولت دست یابند و زمام امور را در دست گیرند.

در این دوره نیز کارزار انتخاباتی احزاب تفاوت چندانی با دوره‌های پیشین نداشته و هیچیک از آنها قادر نبوده‌اند با موضوعاتی جدید و جدی رأی‌دهندگان تازه‌ای جلب کنند.

نتیجه این دوره از انتخابات نشان خواهد داد که چه میزانی از مردم خواهان ابقای نتانیاهو هستند و چه میزان خواهان برکناری او.

به گفته گیدئون راهات، کارشناس علوم سیاسی در انستیتو دموکراسی اسرائیل شهروندان این کشور در انتخابات، نخست به خود سیاستمدار توجه دارند و در قدم بعدی به سیاست‌های او.

دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید

نتانیاهو در مقایسه با گانتس با فشار بزرگ‌تری روبرو است. او باید در اوسط ماه مارس (حدود دو هفته پس از انتخابات) در دادگاه حاضر شود؛ دادگاهی که از جمله به خاطر اتهامات فساد مالی علیه او برگزار می‌شوند.

طرح این اتهامات یکی از دلایلی بود که بنی گاتنس از تشکیل ائتلافی بزرگ با حزب لیکود خودداری کرده بود.

گانتس در یکی از کارزارهای انتخاباتی‌اش در این دوره نیز در همین ارتباط گفت: «ذهن نتانیاهو فقط به خودش مشغول خواهد بود. او قادر نخواهند بود به مصالح و خواست‌های اسرائیلی‌ها رسیدگی کند».

حوزه‌های اخذ رأی در اسرائیل در ساعت ۲۱ به وقت اروپای مرکزی بسته می‌شود و انتظار می‌رود که ساعتی پس از آن نیز نتایج اولیه اعلام شود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.