رسانه خبری پیامِ ایرانی

یک تشکل اصلاح طلب از ‘پنهان‌کاری عامدانه و تصورات توطئه‌محورانه’ درباره کرونا انتقاد کرد


اصغرزادهحق نشر عکس
iSNA

Image caption

ابراهیم اصغرزاده در کنگره انجمن اسلامی مهندسان

یک تشکل سیاسی در ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور، خواهان “دستور قاطع” برای منع کامل تردد شده و از “گروه‌های واپس‌گرا” و “تصورات توطئه‌محورانه” درباره شیوع کرونا در ایران انتقاد کرده است.

انجمن اسلامی مهندسان ایران، به دبیرکلی ابراهیم اصغرزاده، خطاب به آقای روحانی ویروس جدید کرونا را یک “تهدید بشری” خوانده و از اینکه “‌عده‌ای سعی در ارتباط آن با تصورات توطئه محورانه خود دارند” ابراز تاسف کرده است.

این تشکل از “گروه‌های واپسگرا” نیز به خاطر ” حمله به مکان های مذهبی و نشر اکاذیب و بازی با آبروی پزشکی کشور” انتقاد کرده و خواهان “مقابله و افشای این جریان‌های افراطی” شده است.

در نامه این گروه همچنین از آقای روحانی خواسته شده کسانی را که “منجر به پنهان‌کاری عامدانه در این زمینه‌ شده‌اند” به مردم معرفی کند.

مقام‌های ایرانی اتهام پنهانکاری درباره شیوع ویروس کرونا را رد می‌کنند. هرچند در روزهای اخیر چند مقام وزارت بهداشت به تاخیر در شناسایی اولین مبتلایان اذعان کرده‌اند.

همه‌گیری کرونا در ایران از قم و در مقطع انتخابات مجلس و سالگرد انقلاب ایران آغاز شد.

در مواردی آمار رسمی کرونا در ایران با گفته‌های مقام‌های محلی، نمایندگان مجلس و همین طور کادر درمانی و روزنامه‌نگاران همخوانی نداشته است.

برخی چهره‌ها و گروه‌های مذهبی هوادار حاکمیت در روزهای آغازین شیوع کرونا مخالف تعطیلی اماکن مذهبی بودند و از جمله به حرم حضرت معصومه حمله کردند.

رسانه‌های رسمی و بعضی‌ها مقام‌های ایرانی، و آیت‌الله علی خامنه‌ای در صدر آنها، بدون ارائه شواهد و مستندات احتمال “ترور بیولوژیک” را مطرح کرده و اتهام ساخت کرونا را به آمریکا زده‌اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای از جمله گفته آمریکایی‌ها ممکن است به بهانه کمک پزشکی بخواهند کسانی را بفرسند تا نتایج ویروس ساخت خودشان را بر ایرانی‌ها ارزیابی کنند.

پس از آن وابستگان رهبر جمهوری اسلامی، از جمله حسین شریعتمداری، با ورود پزشکان بدون مرز به ایران مخالفت کردند و تیم اعزامی این گروه به رغم هماهنگی از ارائه خدمات پزشکی به شهروندان ایران بازداشته شد.

انجمن اسلامی مهندسان در نامه‌اش به حسن روحانی، که در وبسایت روزنامه اعتماد منتشر شده، گفته “اخراج پزشکان بدون مرز ، حیثیت نظام و ملت را در چشم جامعه ی جهانی عمیقا تحت تاثیر منفی قرارداده است.”

این گروه خواهان توضیح حسن روحانی در این باره شده است.

در نامه این گروه همچنین با اشاره به ضرورت کمک نیروهای نظامی در مقابله با کرونا هشدار داده شده که “باید هر ارگان پس از اتمام بیماری به جایگاه خود بازگردد”.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.