رسانه خبری پیامِ ایرانی

نیویورک تایمز: پنتاگون در صدد نابودی کتائب حزب‌الله است | ایران | DWنیویورک تایمز از دستور پنتاگون برای آمادگی عملیاتی نیروهای آمریکایی علیه گردان‌های کتاب حزب‌الله و حشدالشعبی در عراق خبر می‌دهد. این روزنامه می‌نویسد ژنرال رابرت وایت، فرمانده نیروهای آمریکایی مستقر در عراق نسبت به این طرح هشدار داده و خطراتی هم‌چون ورود به جنگ تمام عیار با ایران را گوشزد کرده است.

نیویورک تایمز از قول ژنرال وایت نوشته است: «چنین عملیاتی مستلزم اعزام هزاران سرباز آمریکایی به عراق نیز هست.» 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

به گزارش این روزنامه، مایک پمپئو، وزیر خارجه و رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی آمریکا از چنین عملیاتی استقبال و حمایت کرده‌اند، حال آن که روسای پنتاگون جانب احتیاط را گرفته‌اند. 

نیویورک تایمز می‌گوید مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا به این دلیل با کارزار نظامی علیه کتائب حزب‌الله موافقت کرده تا دست دونالد ترامپ برای پاسخگویی به شبه‌نظامیان متکی به تهران برای انتخاب گزینه‌های مختلف باز باشد. 

این نشریه از قول محافل نزدیک به کاخ سفید می‌نویسد ترامپ در جلسه‌ای که اول فروردین برگزار شد، تصمیمی درباره اقدام نظامی علیه گروه‌های مقاومت عراق نگرفت اما اجازه داد که برنامه‌ریزی در این زمینه ادامه یابد. 

“مایکل نایتس”، تحلیلگر اندیشکده سیاست واشنگتن در خاورمیانه به این روزنامه گفته است: «اهداف فوری پنتاگون علیه کتائب حزب‌الله می‌تواند متوجه رهبران، پایگاه‌ها و انبارهای تسلیحاتی این گروه باشد… همچنین کارزار گسترده‌تر می‌تواند اهداف این گروه را در سراسر عراق و سوریه هدف قرار دهد.»

در این میان، کریم العلیوی، یکی از فرماندهان سابق حشدالشعبی تهدید کرده که هر نوع هدف گرفتن مواضع حشد الشعبی و مقاومت اسلامی، با حملات انتقامی و موشکی پاسخ داده می‌شود. او گفته که آمریکا از بیم چنین انتقامی، نیروهای مستقر در پایگاه‌های نظامی کوچک را به پایگاه‌های بزرگتر مانند “عین الاسد” و “حریر”  منتقل کرده تا حفاظت بیشتری داشته باشند. العلیوی  تقویت سپر دفاعی سفارت آمریکا در بغداد را نیز “اقدامی پیش‌دستانه” در برابر حملات گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق دانسته است. 

عباس شمس‌الدین، کارشناس عراقی هم عنوان کرده که مقابله با ۱۲۰ هزار نیروی آموزش دیده حشدالشعبی و ۲۷ هزار نفر دیگر از نیروهای تحت حمایت ایران، در حالی که آمریکا درگیر ویروس کروناست، کار ساده‌ای نخواهد بود. 

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در آخرین حمله آمریکا به گردان‌های کتائب حزب‌الله در شهر مرزی قائم عراق، ۲۵ نفر از جمله چهار فرمانده این گروه کشته و بیش از ۵۵ نفر زخمی شدند.  ابوعلی الخزعلی، فرماده تیپ ۴۵ حشدالشعبی در میان کشته شدگان بود. این عملیات که در آخرین روزهای دسامبر ۲۰۱۹ صورت گرفت، واکنشی بود به حمله موشکی و خمپاره‌ای کتاب حزب‌الله به پایگاه K1  در کرکوک که به کشته شدن یک سرباز ‌آمریکایی منجر شد. 

پس از آن سپاه پاسداران جمهوری اسلامی بیانیه‌ای داد و انتقام‌جویی حشدالشعبی از آمریکا را حق مردم عراق دانست. این بیانیه بمباران مواضع کتائب حزب‌الله را نقض حاکمیت ملی عراق خواند.

کمتر از یک هفته بعد، آمریکا با حمله هوایی به کاروان حامل ابومهدی المهندس، معاون فرمانده حشدالشعبی عراق و قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی و هفت نفر دیگر را کشت.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.