اظهار امیدواری وزیر خارجه عربستان به روابط قوی با دولت بایدن

به اشتراک گذاشتن


شاهزاده فیصل بن فرحان

وزیر خارجه عربستان سعودی روز شنبه گفته که مطمئن است دولت رئیس جمهور منتخب آمریکا، جو بایدن، سیاست هایی را دنبال خواهد کرد که به ثبات در منطقه کمک می کند.

فیصل بن فرحان آل سعود در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز گفت که ریاض خود را برای روی کار آمدن دولت تازه آمریکا آماده می کند.

او در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ که عربستان میزبان آن است گفت: “مطمئن هستم که دولت بایدن سیاست هایی را دنبال خواهد کرد که به نفع ثبات منطقه ای است.”

او اضافه کرد “هرگونه گفت و گویی با دولت بعدی آمریکا داشته باشیم به همکاری قوی منجر خواهد شد.”

پیروزی آقای بایدن در انتخابات سوم نوامبر آمریکا می‌تواند عواقب گسترده‌ای برای عربستان سعودی به همراه داشته باشد.

به گفته تحلیلگران مشارکت استراتژیک ایالات متحده با عربستان احتمالاً پایدار خواهد بود، اما تغییراتی در جریان است و در همه پایتخت‌های کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله ریاض از این تغییرات استقبال نخواهد شد.

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان روابط نزدیکی با دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی آمریکا داشته و همین دوستی به مثابه ضربه گیری در برابر انتقادهای جهانی از کارنامه حقوق بشر عربستان بعد از قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی، نقش این کشور در جنگ یمن و بازداشت فعالان حقوق زنان عمل کرده است.

اما رویترز می نویسد که این موضوع ها اکنون ممکن است به نقاط اصطلاک میان جو بایدن و عربستان سعودی بدل شود.

شاهزاده فیصل در مصاحبه با رویترز بر تاریخ ۷۵ ساله “همکاری قوی در امور دفاعی” میان ریاض و واشنگتن تاکید کرد و گفت که انتظار ادامه آن را دارد.

او گفت “کاملا مناسب” است که ایالات متحده شورشیان حوثی نزدیک به ایران در یمن را به عنوان یک گروه تروریستی خارجی شناسایی کند.

او گفت: “همه می دانیم که بیشتر سلاح هایشان و بخش قابل توجهی از سیستم عقیدتی آنها از ایران سرچشمه می گیرد. بنابراین آنها مسلما یک سازمان تروریستی مورد حمایت خارجی ها هستند.”

واشنگتن حوثی ها را گروهی می داند که به نیابت از ایران عمل می کند. منابع آگاه به رویترز گفته اند که دولت ترامپ به عنوان بخشی از کمپین “فشار حداکثری” بر ایران تهدید کرده ممکن است این گروه را در فهرست سیاه قرار دهد. ایران ارائه کمک مالی یا نظامی از حوثی ها را رد می کند.

روابط دولت ترامپ و عربستان

فرانک گاردنر، خبرنگار امور امنیتی بی‌بی‌سی

دونالد ترامپ متحد و حامی عظیم خاندان سعودی حاکم در عربستان سعودی بود.

او پس از روی کار آمدن در سال ۲۰۱۷ ریاض را به عنوان مقصد اولین سفر ریاست جمهوری خارجی خود انتخاب کرد.

داماد او، جارد کوشنر، رابطه نزدیک کاری با محمد بن سلمان، ولیعهد قدرتمند عربستان سعودی برقرار کرد.

وقتی همه آژانس‌های اطلاعاتی مهم غربی ولیعهد عربستان را به عنوان عامل قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار سعودی در سال ۲۰۱۸ مظنون می‌دانستند، دونالد ترامپ از سرزنش کامل او خودداری کرد.

آقای ترامپ همچنین در برابر درخواست‌های صریح کنگره برای جلوگیری از فروش سلاح به سعودی‌ها مقاومت کرد.

بنابراین عربستان سعودی و تا حدودی امارات متحده عربی و بحرین در شرف از دست دادن متحد اصلی خود در کاخ سفید هستند. بسیاری از چیزها تغییر نخواهد کرد اما در اینجا نگاهی می‌کنیم به برخی از مواردی که احتمالاً تغییر خواهد کرد.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *