بحران کرونا در کشور منجر به توقف بسیاری از پروژه‌های ساختمانی و بیکاری هزاران کارگر شده است. این در حالی است که به گفته یکی از اعضای هیأت مدیره کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارگران، بسته‌های کمک معیشتی دولت تاکنون شامل اکثر این بخش از کارگران نشده است.
به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، مهدی خجسته روز شنبه ۹ فروردین‌ با اشاره به اینکه دولت تاکنون در زمینه حمایت از کارگران ساختمانی برای مقابله با بحران کرونا اقدامی نکرده، گفت از آنجا که دولت پرداخت کمک معیشتی را به سه میلیون نفر محدود کرده، کمتر کارگر ساختمانی، کمک وعده داده شده را دریافت کرده است.
او گفت: «اگر حمایت‌ها شامل حال کارگران ساختمانی نشوند و باز هم نام آنها را قلم بگیرند، خسارت‌‌های فراوانی بر دوش دولت می‌ماند. دولت باید ده‌ها برابر ارقام فعلی را در حوزه‌ سلامت صرف کند؛ در حالی که می‌توانست با پرداخت حمایت‌های اجتماعی مناسب، از خروج کارگران ساختمانی از خانه‌هایشان برای درآوردنِ یک لقمه نان جلوگیری کند.»
بنا بر گزارش‌ها، بسیاری از کارگران ساختمانی در روزهای پس از اعلام گرانی بنزین از دریافت بسته حمایت معیشتی دولت محروم ماندند. به‌ نظر می‌رسد تعطیل شدن پروژه‌های ساختمانی در پی شیوع کرونا و نیز عدم حمایت‌های دولت، فشار مالی مضاعفی را به هزاران کارگران ساختمانی تحمیل کرده است.
مهدی خجسته اما در ادامه گفته‌های خود با اشاره به قطع شدن یارانه‌های نقدی کارگران ساختمانی در ماه‌های اخیر گفت: «کارگران ساختمانی پیاده نظام صنعت ساختمان محسوب می‌شوند؛ پیاده نظامی که از حداقل‌ها هم محروم است.»
به ‌دنبال بالا گرفتن بحران کرونا در ایران و تعطیلی بسیاری از کسب و کارها، دولت روز ۲۴ اسفند ماه وعده پرداخت ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان کمک نقدی به کارگران فصلی را داد. برآوردها اما نشان می‌دهد هزاران کارگر فصلی از جمله کارگران ساختمانی همچنان از دریافت این کمک‌ها محروم مانده‌اند. ‎