رسانه خبری پیامِ ایرانی

رویترز: دو دیپلمات ایرانی در قتل مسعود مولوی در ترکیه نقش داشتند | ایران | DWاز قتل مسعود مولوی وردنجانی بیش از چهار ماه می‌گذرد. روز ۱۴ نوامبر سال گذشته میلادی مسعود مولوی در خیابان شیشلی واقع در مرکز شهر استانبول در اثر اصابت گلوله به قتل رسید.

اکنون خبرگزاری رویترز به نقل از دو مامور امنیتی ترکیه گزارشی اختصاصی درباره قتل مسعود مولوی منتشر کرده است.

در گزارش رویترز آمده است که قتل مسعود مولوی وردنجانی به دستور و با هدایت دو دیپلمات ایرانی در ترکیه صورت گرفته است. این دو نفر در شمار اعضای کنسولگری جمهوری اسلامی در استانبول بوده و پاسپورت دیپلماتیک داشته‌اند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود نوشته است که انتشار گزارش پلیس ترکیه در ارتباط با نقش جمهوری اسلامی در ماجرای قتل مسعود مولوی می‌تواند بر مناسبات دیپلماتیک ایران و ترکیه تاثیر نهد.

گزارش پلیس ترکیه

پلیس ترکیه دو هفته پیش گزارشی درباره پرونده قتل مسعود مولوی منتشر کرده است. در این گزارش به فعالیت‌های او در ارتباط با امنیت سایبری در وزارت دفاع جمهوری اسلامی اشاره شده است. 

افزون بر آن، در گزارش پلیس ترکیه آمده است که مسعود مولوی در دوره اقامت یک ساله خود در ترکیه اظهارات تند و انتقاد‌آمیزی علیه رهبران و مسئولان جمهوری اسلامی منتشر کرده است.

خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود به پستی که مسعود مولوی در ماه اوت – سه ماه پیش از مرگ – در ارتباط با سپاه پاسداران منتشر کرده بود، پرداخته است. 

مسعود مولوی در این پست نوشته بود: «من ریشه فرماندهان مافیایی و فاسد [سپاه] را می‌کنم.» در ادامه‌ همان پست مولوی نوشته بود: «دعا کنید که آ‌نها قبل از آن من را نکشند.»

سکوت کنسولگری ایران در استانبول

روز جمعه، ۲۷ مارس، خبرنگاران خبرگزاری رویترز در ارتباط با گزارش پلیس ترکیه درباره قتل مسعود مولوی وردنجانی با مقامات کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول تماس می‌گیرند. 

مقامات کنسولگری ایران از دادن هرگونه پاسخی درباره گزارش اخیر پلیس ترکیه و اظهارات مقامات امنیتی ترکیه به خبرنگاران رویترز اجتناب می‌ورزند.

یک هفته پس از قتل مسعود مولوی در استانبول، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا مسئولیت این قتل را برعهده جمهوری اسلامی ایران دانسته و آن را “نمونه‌ای از جنایات حکومت توسط ایادی خود در خارج از کشور” اعلام کرده بود. پمپئو در آن هنگام توضیح بیشتری پیرامون این موضوع نداده بود.

دولت ترکیه نیز تا کنون رسما نسبت به مسئولیت جمهوری اسلامی در قتل مسعود مولوی اظهار نظر نکرده است. اما اکنون دو مامور ارشد امنیتی ترکیه به خبرنگاران رویترز گفته‌اند که دولت ترکیه با توجه به گزارش پلیس و تحقیقات بازرسان خود موضوع را پیگیری خواهد کرد.

نقش دیپلمات‌های ایرانی در قتل مسعود مولوی

خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود نوشته است که افراد مظنون در پرونده قتل مسعود مولوی گفته‌اند که فرمان این قتل توسط دو دیپلمات ارشد کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در ترکیه صادر شده است.

یکی از ماموران ارشد امنیتی ترکیه گفته است که اظهارات افراد مظنون و همچنین اسناد و مدارک به دست آمده حکایت از نقش مسئولان حکومتی ایران در طراحی و اجرای این قتل دارد.

در گزارش رویترز آمده است که سپاه پاسداران به مسعود مولوی هشدار داده بود در ارتباط با پروژه‌های پهپادی با ترکیه همکاری نکند و اطلاعات مربوط به آن را در اختیار دولت ترکیه قرار ندهد. 

گفته می‌شود که به‌رغم هشدار سپاه، مسعود مولوی با کشورهای اروپایی و همچنین با ایالات متحده آمریکا در ارتباط بوده است.

یک منبع ایرانی به خبرنگاران رویترز گفته است که مسعود مولوی اطلاعاتی را که یا هک کرده یا از طریق تماس‌های خود از ایران به دست آورده بود، منتشر کرده است. 

همین منبع گفته است که او به درخواست سفارت ایران در آنکارا برای مراجعه اعتنایی نکرده و در عین حال با دیپلمات‌های آمریکایی و اسرائیلی در تماس بوده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

رویترز در چند جای گزارش خود قید کرده است که قادر به راستی‌آزمایی این اظهارات نیست.

گزارش پلیس ترکیه متکی بر ۳۲۰ ساعت بازجویی، تحقیق در ۴۹ مورد و گفت‌وگو با ۱۸۵ نفر است. 

ماجرای قتل مسعود مولوی

خبرگزاری رویترز نوشته است که مسعود مولوی وردنجانی ساعت ۱۰ شب ۱۴ نوامبر در منطقه شیشلی، واقع در مرکز شهر استانبول به قتل رسیده است. مهاجم چند گلوله به مسعود مولوی شلیک کرده، اما فرد همراه او هدف واقع نشده است.

در گزارش رویترز آمده که همراه او فردی به نام “علی ا.” بوده است. (در گزارش رویترز نام کامل این فرد آمده است.) 

گفته می‌شود که این فرد با مسئولان جمهوری اسلامی همکاری می‌کرده و حتی صبح روز قتل مسعود مولوی به کنسولگری جمهوری اسلامی در استانبول رفته است. گفته می‌شود که این فرد که موفق به نزدیک شدن به مسعود مولوی شده بود، اطلاعات مربوط به او را در اختیار مقامات امنیتی ایران قرار می‌داده است. 

در گزارش پلیس از این فرد به عنوان رهبر تیم قتل مسعود مولوی یاد شده است. گفته می‌شود که این فرد سه روز پس از قتل مسعود مولوی موفق به فرار به ایران شده است. رویترز نسبت به محل اقامت او در حال حاضر ابراز بی‌ اطلاعی کرده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.