آنتونی بلینکن وزیر احتمالی وزارت خارجه دولت بایدن کیست؟

به اشتراک گذاشتن


آنتونی بلینکن (نفر سمت راست، نشسته)

توضیح تصویر،

در نخستین ماه‌های مذاکرات طولانی ۶ قدرت جهانی با ایران تصویری از آقای بلینکن در دفتر کار رئیس‌جمهور وقت باراک اوباما منتشر شد وقتی که خبردار شدند یکی از گره‌های عمده در مذاکرات گشوده شده، و او (سمت راست) دارد به نشانه پیروزی مشت‌هایش را در هوا تکان می‌دهد.

کمتر از ۶۰ روز تا مراسم سوگند رئیس‌جمهور بعدی و آغاز به کار او باقی مانده؛ اما جو بایدن، رئیس جمهور منتخب، از همین حالا قرار است کم‌کم افرادی که برای وزارت‌خانه یا دیگر سمت‌های کابینه‌اش مد نظر دارد، معرفی کند. زمام‌داران سیاست خارجی آمریکا از نخستین کسانی هستند که نامشان به میان آمده است.

حالا منابع مختلف تایید کرده‌اند که رئیس‌جمهور منتخب، آنتونی بلینکن را برای وزارت خارجه در نظر گرفته است.

آقای بلینکن کارمند شورای امنیت ملی کاخ سفید در دوره بیل کلینتون بود؛ و کسی است که به عنوان رئیس کارکنان کمیته روابط خارجی سنا، از سال‌ها پیش برای جو بایدن کار کرده و به عنوان مشاور او در حوزه امنیت ملی، وارد دولت باراک اوباما شد؛ جایی که بارها ارتقا گرفت و تا قائم‌مقام مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور و بعد هم قائم‌مقامی وزارت خارجه آمریکا پیش رفت.

بسیاری او را یک “اوبامای کوچک” در سیاست خارجی می‌شناسند فردی با تمرکز بر چندجانبه‌گرایی و به‌خصوص همکاری با هم‌پیمان‌های اروپایی آمریکا. روی‌کردی بر خلاف آن‌چه در چهار سال دولت دونالد ترامپ دیده شد.

آقای بلینکن گفته چالش‌های عمده پیش روی دولت جو بایدن، “تغییرات اقلیمی و اشاعه تسلیحات خطرناک در جهان” است.

آنتونی بلینکن یکی از چهره‌های اصلی دولت باراک اوباما بود که به عنوان معماران سیاست او در قبال داعش و همین‌طور درباره توافق هسته‌ای با ایران، برجام، شناخته می‌شود.

در نخستین ماه‌های مذاکرات طولانی ۶ قدرت جهانی با ایران تصویری از او در دفتر کار رئیس‌جمهور وقت باراک اوباما منتشر شد وقتی که خبردار شدند یکی از گره‌های عمده در مذاکرات گشوده شده، و او دارد به نشانه پیروزی مشت‌هایش را در هوا تکان می‌دهد.

توضیح تصویر،

بلینکن و بایدن

برجام

به نقل از برخی از اعضای تیم دولت رئیس جمهور منتخب گفته شده که آمریکا به اجرای تعهداتش در برجام بازمی‌گردد؛ البته بعد از این‌که ایران هم اجرای تعهدات را از سر بگیرد. با این حال این وزیر خارجه احتمالی جو بایدن می‌گوید ضمن بازگشت به برجام، واشنگتن به مهار فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه و همین‌طور برنامه موشکی تهران نگاه دارد. او هم‌چنین گفته که آمریکا باید تحریم‌های غیرمربوط به برجام را به عنوان “یک اهرم نگه دارد”.

در بحبوحه اعتراض‌های آبان سال گذشته و سرکوب آن در ایران، آنتونی بلینکن در موافقت با سرمقاله همکار سابقش در کاخ سفید که نوشته بود بهترین کمکی که دونالد ترامپ می‌تواند به معترضان در ایران بکند، سکوت است، موافق بود؛ موضعی شبیه سیاست باراک اوباما در قبال اعتراض‌های سال ۸۸ و البته در عمل هم یک هفته طول کشید تا دونالد ترامپ درباره وقایع آبان ۹۸ موضعی بگیرد.

هم‌زمان گفته شده که جو بایدن قصد دارد در کاخ سفید جیک سالیوان را به عنوان مشاور امنیت ملی خود بگمارد؛ او یکی دیگر از چهره‌های کلیدی تیم آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران بوده است؛ که از قبل آمدن دولت حسن روحانی، مذاکرات ایران را در عمان کلید زدند.

ترکیبی که برای حامیان سیاست‌های آمریکا در دوره باراک اوباما نویدبخش است ولی برای آن هم‌پیمانان ایالات متحده که از سیاست‌های دونالد ترامپ استقبال می‌کردند، چالشی است که دوباره سازهایشان را با صدایی که از واشنگتن می‌شنوند، کوک کنند.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *