آلمان: ایران به طور سیستماتیک برجام را نقض می‌کند | آلمان | DW

به اشتراک گذاشتنسخنگوی وزارت خارجه آلمان در برلین از ایران انتقاد کرد و گفت تهران در حال حاضر به شکل سیستماتیک توافق‌نامه برجام را نقض می‌کند. این مقام آلمانی اما تاکید کرد که او اطمینان دارد موضع‌گیری سازنده آمریکا درمورد توافق هسته‌ای با ایران می‌تواند در از بین بردن وضعیت ناخوشایند کنونی نقش مهمی داشته باشد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه سوم آذر (۲۳ نوامبر) در برلین با ژان ایو لودریان و دومنیک راب همتایان خود از فرانسه و بریتانیا دیدار و در مورد گام‌های بعدی در ارتباط با برجام رایزنی کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است در این دیدار آینده برجام بررسی شده است.

ایران پس از خروج یک جانبه آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ به تدریج مفاد توافقنامه هسته‌ای را نادیده گرفت و نقض کرد.

آمریکا برای جلوگیری از گسترش برنامه اتمی ایران فشارهای حداکثری خود را با اعمال تحریم‌های سختی علیه جمهوری اسلامی آغاز کرد. اما انتخاب جو بایدن به ریاست جمهوری آمریکا می‌تواند پایان سیاست‌ فشار حداکثری آمریکا علیه ایران باشد.

جوبایدن بارها در کارزارهای انتخاباتی خود صریحا از رویکرد ترامپ در ارتباط با برجام انتقاد کرد و وعده داد که در صورت پیروزی در انتخابات دوباره به برجام بر‌گردد. 

حال با پیروزی جو بایدن بر ترامپ ظاهرا چرخشی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی یا دست‌کم در اظهارات مقام‌های دولتی ایران هم در حال شکل‌گیری است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اخیرا محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران گفت در دوران دولت ترامپ سیاست خارجی و سیاست “فشار حداکثری” بر اساس “تهدیدهای شخص او وزیر خارجه‌اش” بود و به همین دلیل تفاوت‌هایی بین کسانی که پیروز انتخابات می‌شود وجود دارد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *