غرامت هواپیمای اوکراینی از صندوق توسعه پرداخت می‌شود | اقتصاد | DW

به اشتراک گذاشتناز استفاده از حسا‌ب‌های ارزی و ریالی صندوق توسعه برای تامین هزینه‌های دولت به عنوان انحراف از اساسنامه این صندوق سخن می‌رود. صندوق توسعه عملا برای واگذاری اعتبار و تامین مالی پروژه‌هایی پیش‌بینی شده است که “امکان بازگشت سرمایه‌گذاری به صورت ارزی” را دارند.

در لایحه بودجه سال آینده ایران بودجه پیش‌بینی‌شده برای صندوق توسعه عملا به محلی برای تأمین نیازهای دولت تبدیل شده است.

روزنامه شرق در گزارش خود نوشته است که دولت عملا از حساب ارزی و ریالی این صندوق برای تامین “اعتبارات هزینه‌ای” خود استفاده می‌کند. بدیهی است که اعتبارات هزینه‌ای بازگشت سرمایه‌گذاری آن هم به شکل ارزی ندارند.

این روزنامه در ادامه گزارش خود نوشته است که قرار است مبلغ ۲۰۰ میلیون یورو غرامت هواپیمای اوکراینی سرنگونشده نیز از بودجه صندوق توسعه تامین شود. مبلغی که به شکل ارزی پرداخت خواهد شد و چون بازگشت سرمایه ندارد، عملا انحراف از اهداف تعریف شده برای صندوق توسعه است.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

علت پرداخت غرامت از طریق دسترسی به منابع مالی پیش‌بینی‌شده برای صندوق توسعه محدود بودن توان شرکت‌های بیمه اعلام شده است. بدیهی است که پرداخت چنین مبالغی باید از سوی شرکت‌های بیمه تأمین گردد.

روزنامه شرق در ادامه نوشته است که استفاده غیراساسنامه‌ای از صندوق توسعه تنها به پرداخت غرامت در ارتباط با سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران محدود نمی‌شود.

دولت روحانی حتی برای تأمین هزینه عضویت در مجامع بین‌المللی نیز بر آن است تا ۱۲۵ میلیون یورو از صندوق توسعه برداشت کند.

گفته می‌شود که به این ترتیب استفاده غیراساسنامه‌ای از صندوق توسعه در بودجه سال ۱۴۰۰ افزایش فوق‌العاده‌ای داشته است.

بر اساس آمار منتشرشده از سوی روزنامه شرق استفاده غیراساسنامه‌ای از حساب ارزی صندوق توسعه ۴۱ درصد است. همین روزنامه میزان انحراف مربوط به برداشت از حساب ریالی را نیز ۴۵ درصد اعلام کرده است.

همت قلی‌زاده، کارشناس بودجه به روزنامه شرق گفته است: «بودجه خود صندوق و هزینه جاری آن هم شفاف نیست. به نظر می‌رسد گروهی تعمدا می‌خواهند صندوق در حالت مبهم قرار بگیرد.»

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *