به دنبال فرار شماری از زندانیان از زندان سقز، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه از برخورد با مقصران این ماجرا خبر داد. او همچنین خواهان پیگیری اعزام به مرخصی و عفو زندانیان شد.
پس از شیوع کرونا در زندان‌ها و به‌دنبال عدم اتخاذ تمهیدات پیشگیرانه از سوی مسئولان، عده‌ای از زندانیان در شهرهای مختلف با شکستن در زندان اقدام به فرار کرده‌اند. رئیس قوه قضاییه در واکنش به این رویدادها از اعزام به مرخصی تعداد بیشتری از زندانیان خبر داد.
به گزارش خبرگزاری میزان، ابراهیم رئیسی روز شنبه ۹ فروردین ماه با شرکت در یک نشست ویژه با شماری از مقامات قضایی و امنیتی، خطاب به نهادهای قضایی مستقر در استان‌ها اعلام کرد که اجرای بخشنامه‌های اخیر مبنی بر اعزام به مرخصی زندانیان و همچنین دستورالعمل عفو نوروزی در دستور کار این نهادها قرار گیرد.
او گفت: «مسأله بهداشت و سلامت زندانیان نیز با اولویت دنبال شود و اجرای بخشنامه اخیر اعطای مرخصی و عفو تداوم یابد تا به واسطه اقدامات معدودی از مجرمان قانون‎شکن و سهل‎انگاری یا ضعف در تدابیر مراقبتی، سایر زندانیان که با رعایت مقررات در حال تحمل مجازات هستند، از تسهیلات و رأفت اسلامی محروم نشوند.»
ابراهیم رئیسی در این نشست همچنین به محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور مأموریت داد تا ضمن پیگیری وقایع اخیر، با تشکیل کمیته‌های قضایی، اطلاعاتی و انتظامی در مرکز و همه استان‎ها نسبت به تشدید مراقبت‌های امنیتی از زندان‌ها و دستگیری متهمان متواری اقدام کرده و سریعا موضوع زندان سقز را بررسی کند.
روز جمعه هشتم فروردین ماه، ۸۰ تن از زندانیان محبوس در زندان سقز موفق شدند با شکستن در خروجی از زندان فرار کنند. در روزهای گذشته نیز حوادث مشابهی در زندان پارسیلون خرم‌آباد و زندان الیگودرز رخ داده بود. محمد جباری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان اما صبح امروز از دستگیری ۱۰ نفر از زندانیانی که از زندان سقز استان کردستان فرار کردند، خبر داد.