نشست ۲۰۲۰ ژنو: کاهش کمک‌های مالی به افغانستان

به اشتراک گذاشتن


Share

ده‌ها کشور در نشست ۲۰۲۰ افغانستان که به میزبانی مشترک فنلاند و سوئیس در ژنو برگزار شد وعده دادند به امید پیشرفت مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و ستیزه‌جویان طالبان و پایان دو دهه جنگ در افغانستان، میلیاردها دلار به این کشور کمک خواهند کرد. با این وجود کمک‌های مالی به کابل نسبت به رقم ۱۵میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار که در کنفرانس پیشین در بروکسل ۲۰۱۶ وعده داده شده بود، ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

نمایندگان بیش از ۷۰ کشور سه‌شنبه ۲۴ نوامبر / ۴ آذر به صورت حضوری و ویدیو کنفرانس در نشست افغانستان ۲۰۲۰ شرکت کرده و متعهد شدند که در چهار سال آینده میلیاردها دلار به دولت افغانستان کمک مالی برسانند.

دبورا لیونز، رئیس «مأموریت سازمان ملل در افغانستان» در جریان این نشست که به میزبانی مشترک فنلاند و سوئیس و در ژنو برگزار شد، گفت «افغانستان به حمایت مداوم سیاسی، مالی و فنی جامعه جهانی نیاز دارد و اکنون زمان روی برگرداندن از این کشور نیست». با این‌وجود و به‌اذعان کشورهای پشتیبان افغانستان، کمک‌های مالی به این کشور نسبت به رقم ۱۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار که در کنفرانس پیشین در بروکسل ۲۰۱۶ وعده داده شده بود، ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است. کاهش کمک‌های مالی به افغانستان برخاسته از عدم اطمینان به پیشرفت روند مذاکرات صلح و همچنین تبعات اقتصادی همه‌گیری ویروس کرونا برای کشورهای کمک‌کننده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اما در سخنرانی ویدیویی خود نسبت به عزم دولت برای مذاکره با طالبان به حاضران اطمینان خاطر داد و گفت:

«با وجود رنج‌های بسیارمان، صریح می‌گویم که تعهد ما با طالبان برجای خود باقی‌ست. ما باید به خشونت‌هایی که زندگیمان را از ما گرفته و شادی کودکی را از کودکانمان ربوده خاتمه دهیم.»

نماینده سازمان ملل در افغانستان هم از افزایش شدید تلفات در جنگ، حملات طالبان و همچنین کشتار غیرنظامیان انتقاد کرد و گفت:‌

«علی‌رغم پیشرفت‌ها، افغانستان یکی از بدترین نقاط جهان برای زن یا کودک بودن است.»

طالبان که پیشتر در جریان مذاکره با ایالات متحده آمریکا نیز هرگز خشونت علیه نیروهای امنیتی و شهروندان افغانستان را متوقف نکرده بود، از زمان شروع مذاکرات با دولت دست به تشدید حملات خود زده است.

نگرانی بزرگ دیگر این است که حتی اگر دولت افغانستان بتواند با طالبان صلح کند، سازش با طالبان به عقب‌گرد از حقوق بشر و به‌ویژه حقوق زنان منجر شود. این نگرانی باعث شده که برخی از کشورها نسبت به تعهد طولانی‌مدت به دولت افغانستان که برای تأمین نزدیک به سه‌چهارم هزینه‌های خود به حمایت مالی خارجی نیازمند است، محتاطانه عمل کنند.

تبعات اقتصادی شیوع کرونا برای حامیان مالی و بی‌اعتمادی به پیامدهای صلح با طالبان

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در سخنرانی خود در نشست ژنو خواهان برقراری فوری آتش‌بس شد و نسبت به از دست رفتن دستاوردها در زمینه حقوق زنان و کودکان در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

چالش دیگر بر سر راه اختصاص کمک‌های مالی به افغانستان، فشار همه‌گیری ویروس کرونا بر دولت‌هاست که آن‌ها را بیش از هر چیز به تأمین نیازهای داخلی و پس‌انداز ملزم کرده است.

با وجود این مسائل براساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس کشورهای کانادا، بریتانیا و هلند برای پرداخت صدها میلیون دلار به افغانستان پیش‌قدم شده‌اند.

اتحادیه اروپا هم متعهد شد در طول چهارسال آینده یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو (معادل یک میلیارد و ۴۳۰ میلیون دلار) به دولت افغانستان بپردازد اما این کمک را منوط به شروطی سخت‌گیرانه کرد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت:

«مسیر آینده افغانستان باید دستاوردهای دموکراتیک و حقوق بشری را که  از سال ۲۰۰۱ تاکنون حاصل شده‌اند، حفظ کند. به ویژه در مورد حقوق زنان و کودکان.»

او درباره به‌قدرت رسیدن طالبان در افغانستان هشدار داد و گفت:‌

«هر تلاشی برای بازگرداندن امارت اسلامی می تواند در تعامل سیاسی و مالی ما تأثیر بگذارد.»

بریتانیا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که سالانه ۲۲۷ میلیون دلار کمک غیرنظامی و غذایی را متعهد می‌شود.

فنلاند و سازمان ملل نیز از جامعه بین‌المللی خواستند که با خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، از تعهدات خود در قبال این کشور صرف نظر نکند.

افغانستان دهه‌هاست کمک‌های بین‌المللی دریافت می‌کند اما همچنان آمارهای مرتبط با سطح معیشت مردم از فقر گسترده در این کشور خبر می‌دهند. در جریان همه‌گیری ویروس کرونا در این کشور، سطح فقر از ۵۴ درصد در سال ۲۰۱۹ به ۷۰ درصد در سال جاری رسیده است و با وجود صرف میلیاردها دلار هزینه همچنان بیش از نیمی از مردم افغانستان با درآمد ۱,۱۴ دلار در روز زندگی می کنند.

یک سازمان ناظر آمریکایی اعلام کرده است که تنها از کمک‌های ایالات متحده، بیش از ۱۹ میلیارد دلار به دلیل سوءاستفاده، کلاهبرداری و اسراف از بین رفته است.

در همین زمینه:

Share

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last.today Mr last تلگرام آقای آخرسایت شیراز vinfo ابزار وبمستر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر آقای آخر کیست Mr last Mr last Mr last Mr last CV Mr last Dansk CV آقای آخر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر Mr last Danske Site Danske Site Danske Site یوتیوب آقای آخر