دو ایرانی و دو افغان در فهرست صدزن ۲۰۲۰ بی‌بی‌سی

به اشتراک گذاشتن


.
توضیح تصویر،

زنان برگزیده بی‌بی‌سی

در چند سال گذشته، بی‌بی‌سی برای یادآوری و قدردانی از عملکرد زنان الهام بخش در حوزه‌های مختلف، فصلی را زیر عنوان “۱۰۰ زن ” راه اندازی کرده است که به معرفی یکصد زن برجسته در سالی که رو به پایان است می‌پردازد.

در فهرست صدزن امسال معرفی شده از سوی بی بی سی دو نام از ایران و دو نام از افغانستان هم حضور دارند.

نسرین ستوده، فعال حقوق بشر

در میان صدزن برگزیده بی‌بی‌سی، نسرین ستوده، فعال حقوق بشر و وکیل معروف ایران قرار گرفته است.

خانم ستوده در دهه ۱۳۷۰ هم به فعالیت‌های مطبوعاتی و اجتماعی اشتغال داشت اما از دهه ۱۳۸۰ و پس از وکالت برخی از پرونده‌هایی که نهادهای امنیتی روی آنها حساسیت داشتند نامش وارد رسانه‌ها شد و همزمان تحت فشار نهادهای امنیتی و فضایی حکومت ایران قرار گرفت. او در ده سال گذشته به اتهام‌های مختلف به زندان رفته است.

خانم ستوده، در حال حاضر در مرخصی به سر می‌برد.

سیمیه فاروقی، از تیم روباتیک هرات

سمیه فاروقی، کاپیتان تیم روباتیک افغانستان است. تیم او بعد از آغاز شیوع ویروس کرونا، دستگاه تنفسی ساختند. دستگاهی که می‌تواند در شفاخانه‌های مناطق دور افتاده مورد استفاده قرار بگیرد.

سمیه متولد سال ۲۰۰۲ است و تا کنون با تیم روباتیک دختران افغانستان افتخارات زیادی کسب کرده که از جمله آن می‌توان به مدال نقره شجاعت در مسابقات روباتیک آمریکا و جایزه چالش کارآفرینی در جشنواره روبوتکس استونی، بزرگ‌ترین جشنواره روباتیک اروپا اشاره کرد.

پردیس ثابتی، استاد دانشگاه هاروارد

خانم ثابتی استاد دانشگاه هاروارد، موسسه مشترک بین هاروارد و ام‌آی‌تی و همچنین موسسه پزشکی هاوارد هیوز است. او در مورد ژنتیک انسان و میکروب‌ها فعالیت کرده و همین طور در مورد نظارت بر بیماری‌های عفونی و آموزش در غرب آفریقا هم کار کرده است.

خانم ثابتی در ایران به دنیا آمده است و حالا در آمریکا زندگی می‌کند. او در کنار اینکه استاد دانشگاه هاوراد است، خواننده و نویسنده هم هست.

لاله عثمانی، کنشگر زنان

لاله عثمان، کنشگر افغان، با آغاز هشتگ، #نام‌من‌کجاست، عامل یک تغییر بزرگ قانونی در افغانستان شود.

در افغانستان استفاده از نام زنان در ملا‌عام کار پسندیده‌ای نیست و فقط نام پدر در شناسنامه ثبت می‌شود. نام زنان روی کارت‌ دعوت عروسی، نسخه‌ پزشکی، گواهی‌ فوت و حتی سنگ‌قبر آن‌ها نیز نوشته نمی‌شود.

ولی کمپین نام‌من‌کجاست، در کمتر از چند سال توانست، همراهی قانونگذارن و سیاستمداران را همراه شود، و نام مادر وارد شناسنامه ها گردد.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last.today Mr last تلگرام آقای آخرسایت شیراز vinfo ابزار وبمستر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر آقای آخر کیست Mr last Mr last Mr last Mr last CV Mr last Dansk CV آقای آخر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر Mr last Danske Site Danske Site Danske Site یوتیوب آقای آخر