رسانه خبری پیامِ ایرانی

طالبان: بدون آزادی زندانیان مذاکرات بین‌افغان برگزار نمی‌شود


Share

سخنگوی طالبان اعلام کرد تا وقتی که دولت افغانستان پنج هزار نفر از شبه‌نظامیان طالب را که در زندان‌های افغانستان به سر می‌برند، آزاد نکند، طالبان در گفت‌وگوهای بین‌افغان شرکت نمی‌کنند. یک مانع بزرگ بر سر اجرای توافق‌نامه صلح آمریکا و طالبان در دوحه قطر.  دولت افغانستان می‌گوید طالبان برای تکمیل فهرست یک‌هزار زندانی دست به آدم‌ربایی می‌زند.

گروهی از اعضای دستگیرشده پاکستانی طالبان؛ کابل، ۵ ژانویه ۲۰۱۶ ــ عکس: WAKIL KOHSAR / AFP

طبق توافق‌نامه صلح که بین آمریکا و طالبان شنبه گذشته در دوحه قطر به امضاء رسید، دولت افغانستان موظف شده برای «اعتمادسازی» تا قبل از آغاز مذاکرات بین‌افغان پنج هزار نفر از زندانیان طالبان را آزاد کند. طالبان هم خود را موظف دانسته که هزار تن از اسیران جنگی را از زندان‌هایش آزاد کند. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته اما اعلام کرد دولت افغانستان هیچ نوع تعهدی برای آزادی پنج هزار زندانی طالب را نمی‌پذیرد و این موضوع را با صراحت با مقام‌های آمریکایی از جمله زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا درامور صلح افغانستان در میان گذاشته است. محمد اشرف غنی گفت:

«رهایی زندانیان طالب از صلاحیت آمریکا نه، بلکه از صلاحیت حکومت افغانستان است.»

به گزارش خبرگزاری رویترز دوشنبه ۲ مارس/ ۱۲ اسفند ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در یک گفت‌وگوی تلفنی به رویترز گفت:

«ما برای مذاکرات بین‌افغان کاملاً آماده هستیم، اما ابتدا منتظر آزادی پنج هزار زندانی خود می‌مانیم. اگر پنج هزار زندانی ما – ۱۰۰ یا ۲۰ نفر بیشتر و کمتر مهم نیست – آزاد نشوند، هیچ مذاکره‌ای در کار نخواهد بود.»

غنی یکشنبه گذشته گفت ایالات متحده آمریکا و پرزیدنت ترامپ درخواست آزادی زندانیان را نداده و به همین سبب باید موضوع آزادی زندانیان به عنوان بخشی از توافق جامع صلح، در گفت‌وگوهای بین‌افغان به بحث گذاشته شود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در گفت‌وگو با رویترز ادعا کرد که اکثر زندانیانی که در فهرست پنج هزار نفره قرار دارند توسط نیروهای آمریکایی «به اسارت» درآمده‌اند و اکنون در زندان‌های دولت افغانستان نگهداری می‌شوند و در این فهرست زندانیان سالخورده در اولویت قرار دارند.

 توافق هفت روزه کاهش خشونت به عنوان پیش‌شرط انعقاد معاهده صلح بین آمریکا و طالبان جمعه گذشته به سر آمد. سخنگوی طالبان در ادامه گفت‌وگویش با رویترز گفت:

 «از آنجا که ما گزارش هایی دریافت می‌کنیم که مردم از کاهش خشونت لذت می‌برند، نمی‌خواهیم خوشبختی آنها را خراب کنیم، اما این بدان معنا نیست که ما فعالیت‌های نظامی عادی خود را به آن حد که قبلاً بود برنمی‌گردانیم. این امر می‌تواند هر زمان اتفاق بیفتد، می‌تواند بعد از یک ساعت، امشب، فردا یا روز بعد اتفاق بیفتد.»

بر اساس توافق‌نامه صلح آمریکا با طالبان در دوحه قطر، ایالات متحده متعهد است که در مدت ۱۳۵ روز بعد از امضای توافق‌نامه، تعداد سربازان خود در افغانستان را از ۱۳۰۰۰نفر به ۸ هزار و ۶۰۰ نفر کاهش دهد. طالبان هم متعهد شده مانع از حملات تروریستی از خاک افغانستان به نیروهای ایالات متحده شود.

قرار است مذاکرات بین‌افغان ۱۰ مارس (۲۹ اسفند) برگزار شود. دولت اشرف غنی اما هشت روز مانده به این مذاکرات هنوز هیٔت مذاکره‌کننده موسوم به هیأت «جمهوری اسلامی افغانستان» را تشکیل نداده است. حمدالله محب، مشاور امنیت ملی دولت افغانستان صبح دوشنبه اعلام کرد که شمار کسانی که در نزد گروه طالبان زندانی‌اند، به یک هزار نفر نمی‌رسد. به همین جهت طالبان برای تکمیل فهرست یکهزار زندانی دست به آدم‌ربایی می‌زند. محب گفت تا وقتی که طالبان با پاکستان روابط پنهان دارد جنگ در کشور خاتمه پیدا نمی‌کند.

بیشتر بخوانید:

اشرف غنی: حکومت افغانستان تعهدی برای آزادی زندانیان طالبان ندارد

هراس‌افگنان خارجی، مهمانان ناخوانده برای تداوم جنگ در افغانستان

 

 

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.