دو زن ایرانی در تابوشکنی کنفدراسیون فوتبال آسیا؛ زهره هراتیان و بهار حسن میرزایی

به اشتراک گذاشتن<![CDATA[19 ساعت،۴ دقیقه

«نخستین زنان افسر پزشکی که در مسابقات باشگاهی مردان AFC منصوب شدند.»

این تیتری است که سایت «کنفدراسیون فوتبال آسیا» برای آن‌چه می‌تواند یکی از انقلاب‌های فرهنگی در فوتبال این قاره باشد انتخاب کرد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا خبر داده است که ۴ زن موفق شده‌اند در جمع ۹ افسر پزشکی مورد تایید AFC قرار بگیرند. وظیفه آن‌ها نشستن در پشت صحنه رقابت‌های فوتبال قاره آسیا برای تضمین سلامت پزشکی و روانی بازیکنان فوتبال و همچنین مبارزه جدی با «دوپینگ» خواهد بود.

آن‌چه اهمیت پیدا می‌کند این است که دو زن ایرانی موفق شده‌اند در این فهرست قرار بگیرند؛ «زهره هراتیان » و «بهار حسن‌ میرزایی.»

***

نام زهره هراتیان برای ورزش ایران آشنا است. نام دکتر هراتیان سال ۱۳۹۴ و زمانی بر قلم و کلام رسانه‌ها نشست که «فدراسیون جهانی فوتبال» از او دعوت کرد به عنوان «نخستین زن ایرانی» در کنگره این فدراسیون جهانی سخنرانی کند. او همان سال هم به عنوان افسر ویژه فیفا راهی کانادا شد تا ناظر بازی‌های جام جهانی زنان باشد.

مدیریت بر پروژه «ایفمارک» در تهران، عضویت در کمیته پزشکی فیفا و عضویت در کمیته پزشکی کنفدراسیون فوتبال آسیا، از جمله سوابق زهره هراتیان محسوب می‌شوند.

همچنین دکتر بهار حسن میرزایی پیش از این به عنوان «آسیب‌شناس ورزشی»، پزشک تیم‌های ملی فوتبال و فوتسال زنان ایران، مسئول کمیته آموزش تحقیقات و توسعه کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال و مدیر دپارتمان ایفمارک شناخته می‌شد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا از انتخاب چهار زن برای حضور در فهرست نهایی افسران پزشکی مورد اعتماد خود به عنوان «گامی در جهت ایجاد فرصت‌های برابر در فوتبال آسیا» نام برده است.

سال گذشته نیز AFC برای نشان دادن عزم خود جهت از بین بردن فاصله‌های جنسیتی، از دو داور زن ژاپنی برای قضاوت در یک مسابقه جام قهرمانان آسیا (دومین لیگ معتبر کنفدراسیون پس از لیگ قهرمانان) استفاده کرد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا زهره هراتیان را یکی از پیشتازان مبارزه با بیماری ویروس کرونا در ایران معرفی کرده است. در گزارش این سایت از زبان خانم هراتیان می‌خوانیم: «زمانی که بازیکن تیم‌های فوتبال زنان بودم، آرزوی رقابت با مردان را داشتم. خوشحالم که در جایی دیگر به این آرزویم رسیدم و می‌توانم در رقابت‌های مردان حضور داشته باشم.»

همچنین بهار حسن میرزایی نیز به وب‌سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا گفته است: «همیشه اولین بودن افتخارآمیز است.» او از AFC برای فراهم کردن این فرصت برابر با مردان نیز تشکر کرد.

 

 

 

]]>منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *