رسانه خبری پیامِ ایرانی

ادامه ناآرامی در زندان‌های ایران به خاطر نگرانی از شیوع کرونابا افزایش نگرانی زندانیان در ایران از شیوع ویروس کرونا، روز یکشنبه، ۱۰ فروردین، خبرگزاری ایرنا از بروز «درگیری» در زندان شهر همدان خبر داد.

این خبرگزاری همچنین نوشت که «بر اساس اطلاعات دریافتی، شرایط زندان همدان تحت کنترل گزارش شده است».

در همین حال حسین خانجانی، دادستان همدان، در مصاحبه با خبرگزاری میزان اعلام کرد که زندانیان با ایجاد آتش‌سوزی «قصد ایجاد شورش و فرار داشتند» اما «هیچ یک از زندانیان موفق به فرار نشده‌اند».

وی گفت که «در این شورش هیچ زندانی کشته نشده است».

پیش از این گزارش‌هایی از شورش در برخی زندان‌های کشور از جمله تبریز، الیگودرز و فشافویه در اعتراض به شیوع ویروس کرونا در این زندان‌ها منتشر شده بود.

پس از این اتفاقات ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، روز شنبه ۹ فروردین دستور داد که «مراقبت‌های امنیتی» از زندان‌ها افزایش یابد.

عصر جمعه، ۸ فروردین، ۷۴ نفر از زندانیان محبوس در زندان سقز در استان کردستان از این زندان فرار کردند.

به گزارش وب‌سایت سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو»، این زندانیان در اعتراض به اعزام نشدن به مرخصی و شرایط زندان دست به شورش زده و فرار کرده‌اند.

محمد جباری، دادستان مرکز استان کردستان، روز شنبه خبر داد که ١۰ نفر از زندانیان بازداشت شده و دو نفر نیز خود را تحویل مراجع داده‌اند.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان کردستان نیز اکنون از بازداشت چهار نفر از ماموران زندان سقر در ارتباط با فرار تعدادی از زندانیان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مجتبی شیرودبزرگی گفت که تعداد دیگری از ماموران نیز پس از احضار و بازجویی با «قرار مناسب» آزاد شده‌اند.

طی روزهای گذشتە و با شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران، با بخشنامە قوە قضاییە شمار زیادی از زندانیان بە مرخصی اعزام شدەاند و این زندانیان نیز تقاضای اعزام به مرخصی را داشتند.

در همین حال وب‌سایت فعالان حقوق بشر، هرانا، از جان باختن دست‌کم ۹ زندانی در زندان‌های فشافویه، قرچک ورامین و ارومیه در پی ابتلا به ویروس کرونا خبر داد.

بر اساس این گزارش دو زندانی مبتلا به کرونا به تازگی در سلول‌های انفرادی زندان قرچک ورامین جان باخته‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، یک زندانی هم ششم فروردین ماه با علائم مشابه بیماری کرونا در زندان ارومیه جان باخته است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران نیز پیش از این گزارش داده بود که شش زندانی مبتلا به ویروس کرونا در زندان تهران بزرگ جان خود را از دست داده‌اند.

هویت هیچ‌یک از این زندانیان جان باخته تاکنون اعلام نشده است.

پیشتر در اسفند ماه منابع محلی به «سازمان حقوق بشر اهواز» گفته بودند که پس از آلوده شدن دو زندانی در بخش سیاسی زندان مرکزی اهواز به ویروس کرونا، همه زندانیان این زندان در معرض ابتلا به این بیماری قرار گرفته‌اند.

سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه، ۷ فروردین، به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا٬ کووید-۱۹، در زندان‌های ایران خواستار آزادی بلادرنگ و بدون قید و شرط زندانیان سیاسی شده بود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.