بایدن با انتخاب تیم سیاست خارجی خود چه پیامی می‌فرستد

به اشتراک گذاشتن


  • تارا مک‌کلوی و مکس ماتزا
  • بی‌‌بی‌سی

توضیح تصویر،

لیندا توماس- گرینفیلد، سفیر آمریکا در کنار رییس‌جمهوری پیشین تانزانیا ، سال ۲۰۱۴.

سه نفری که رییس‌جمهوری منتخب آمریکا به عنوان اعضای اصلی تیم سیاست خارجی‌‌اش انتخاب کرده، چندین دهه تجربه دیپلماتیک با خود به کاخ سفید می‌برند، اما سال‌ها خدمت به دولت احتمالا باعث نخواهد شد آن‌ها از انتقادها در امان بمانند.

این مطلب زمام‌داران تازه سیاست خارجی آمریکا را معرفی می‌کند و به نظرات کارشناسان در رابطه با پیامی می‌پردازد که به عقیده آن‌ها جو بایدن دارد با انتخاب‌های خود در این زمینه برای جهان می‌فرستد.

این سه نفر که هستند؟

سه نفری که در رابطه با مسائل خارج از مرزهای آمریکا به آقای بایدن مشاوره خواهند داد، بیرون از واشنگتن چندان شناخته شده نیستند. آنتونی بلینکن، لیندا توماس- گرینفیلد و جیک سالیوان همگی در دوره باراک اوباما از مشاوران کاخ سفید بودند و از افراد وفادار به بایدن به حساب می‌آیند که در سیاست خارجی دیدگاهی میانه‌رو دارند.

آنتونی بلینکن ۵۸ ساله که سابقه همکاری‌اش با بایدن به حدود ۲۰ سال پیش برمی‌گردد، وزیر خارجه آمریکا و بلند‌مرتبه‌ترین دیپلمات کشور خواهد بود.

لیندا توماس- گرینفیلد، یکی از عالی‌رتبه‌ترین دیپلمات‌های زن سیاه‌پوست در وزارت امور خارجه که سال‌ها در حوزه مسائل آفریقا فعالیت کرده، به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل انتخاب شده است.

جیک سالیوان، از مقام‌های پیشین وزارت امور خارجه و دستیار هیلاری کلینتون که در گفت‌و‌گوهای منجر به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران نقشی کلیدی داشت هم مشاور امنیت ملی آمریکا خواهد شد. سالیوان در دوره‌ای که جو بایدن به عنوان معاون باراک اوباما در کاخ سفید حضور داشت هم مشاور امنیت ملی او بود.

توضیح تصویر،

جیک سالیوان در کنار هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در جریان یکی از جلسات استماع کنگره.

خودی‌ها

آقای بلینکن از حدود ۲۰ سال پیش و زمانی که بایدن ریاست کمیته روابط خارجی سنا را برعهده داشت، در کنارش کار کرده است. برخی منتقدان او را در رای مثبت بایدن برای حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ مقصر می‌‌دانند.

به عقیده برخی از دیپلمات‌های قدیمی آمریکایی این رابطه شخصی به نفع گروه خواهد بود اما در عین حال می‌تواند به معنای نبود تنوع در میان عقاید هم باشد.

از سوی دیگر سال‌ها تجربه فعالیت در زمینه سیاست‌های خارجی، به این معناست که این افراد با سابقه در دل همه مردم به یک اندازه جای نخواهند داشت. اما این می‌تواند پایانی بر جنگ ترامپ با آنچه به اصلاح “دولت پنهان” نام گرفته، باشد؛ افرادی در درون دولت که از نظر او علیه برنامه‌هایش فعالیت می‌کردند.

پی ‌جی کرولی، سخنگوی سابق وزارت امور خارجه آمریکا:

این تیمی از رقبا نیست. آن‌ها با سابقه‌ای خوب از همکاری و تجربه عملی در رابطه با مناقشه‌های جهانی، دیدگاه‌هایی را به کاخ سفید می‌آورند که کامل‌کننده یکدیگر خواهند بود. ارزش یکدستگی استراتژیک بر هر‌گونه گروه‌اندیشی ( وقتی میل به هارمونی و همگرایی در گروه، منجر به سرکوب نظرات مخالف و تصمیم‌گیری‌های غیر‌عقلانی یا نا‌کارامد می‌شود) اولویت خواهد داشت. آن‌ها اعضای رسمی یک دولت پنهان نیستند و به شکل دادن یک دولت آمریکایی کارآمدتر در رابطه با منافع و ارزش‌های مشترک کمک خواهند کرد. آن‌ها عمل‌گرا هستند، نه آرمان‌گرا.

اندرو باسویچ، رییس اندیشکده کشورداری مسئولانه کویینسی:

این انتصاب‌ها نشانگر بازگشت به وضعیت عادی و پایان سیاست‌های غیرعادی است. اما سوال این است که آیا بازگشت به وضعیت عادی کافی است. این تیم به برتری آمریکایی باور دارد که می‌تواند باعث بی‌‌احتیاطی آن‌ها در استفاده از قدرت نظامی کشور شود.

چارلز کوپچان، عضو پیشین شورای امنیت ملی کاخ سفید:

خانم توماس-گرینفیلد با سابقه طولانی خدمت در وزارت امور خارجه، به طور ویژه نماینده “دولت پنهان” است که دونالد ترامپ آن‌ را به شدت تحقیر می‌کرد. ماموران وزارت خارجه، از نظر دونالد ترامپ سربازان پیاده‌نظام فراملی‌گرایی لیبرالی بودند که قصد سرنگونی‌ آن را داشت. در حال حاضر یکی از دلایل پایین بودن روحیه در وزارت امور خارجه هم همین است.

توضیح تصویر،

بلینکن ( سمت چپ میانه تصویر) در یکی از نشست‌ها اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری در کاخ سفید.

پیمان‌های جهانی

در راس برنامه‌های جو بایدن، بازگشت به سازمان‌ها، ائتلاف‌ها و معاهده‌هایی قرار دارد که ترامپ در چهار سال گذشته برای تضعیف یا نابودی آن‌ها تلاش کرد.

از جمله وظایف مقامات جدید وزارت امور خارجه بازگرداندن آمریکا به پیمان اقلیمی پاریس و باقی نگه‌داشتن این کشور در سازمان جهانی بهداشت است. آن‌ها علاوه بر این به دنبال بازبینی توافق هسته‌ای با ایران، تقویت پیوند با ناتو و بستن قراردادهای تجاری تازه به منظور مقابله با نفوذ روز‌افزون چین خواهند بود.

اندرو باسویچ:

یکی از دلایل رای آوردن ترامپ این بود که بسیاری از آمریکایی‌ها سیاست‌های خارجی کشور را شکست‌خورده می‌دانستند. سوال این‌جاست که آیا این گروه به اندازه کافی آموخته تا تغییرات به معنای واقعی لازم از جمله کاهش بودجه ارتش و محدودیت بیشتر در استفاده از نیروهای نظامی را بوجود بیاورد.

پی جی کرولی:

دونالد ترامپ هرگز یک تیم امنیت ملی واقعی تشکیل نداد. او در عوض نقش تکاوری تنها را بازی کرد که خودش را با پیمانکاران مستقل احاطه کرده،‌ پیمانکارانی که می‌توانست با توییت‌هایش استخدام و اخراج کند. هر سه این مقام‌ها سابقه خدمت در وزارت امور خارجه را دارند و ارزش‌هایی تازه در رابطه با دیپلماسی جهانی و همین‌طور همکاری برای حل مشکلات اضطراری بین‌المللی از همه‌گیری جهانی گرفته تا تغییرات اقلیمی و مسأله چین ارائه خواهند داد.

استوارت پاتریک، مدیر شورای روابط خارجی در برنامه نهادهای بین ‌المللی و حاکمیت جهانی:

ایالات متحده چالش بزرگی پیش رو خواهد داشت تا مخاطبان خارجی، حتی شرکا و هم‌پیمانان خود را متقاعد کند که از نظر پایبندی قابل اعتماد است و به گفته رییس‌جمهوری منتخب “آمریکا دوباره بازگشته”. این دومین چرخش ۱۸۰ درجه‌ایست که کشور طی ۴ سال گذشته در سیاست خارجی خود تجربه کرده است. دولت آتی مصمم به بازسازی پیمان‌های پوسیده ایست که آمریکا بیش از هفت دهه به آن‌ها وابسته بوده است. البته آن‌ها راه دشواری پیش رو خواهند داشت.

کارشناسان باز می‌گردند؟

بیشتر کارشناسان توافق دارند تیم بایدن در مقایسه با افرادی که ترامپ به کار منصوب کرد، تجربه بیشتری در حوزه سیاست دارند. به عنوان مثال رکس تیلرسون که ترامپ در آغاز کار خود به سمت وزیر امور خارجه منصوب کرد، مدیر عامل شرکت نفتی اکسان موبیل،‌ یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های نفتی جهان بود.

اما میراث آقای ترامپ در وزارت امور خارجه که در دوره تیلرسون و جانشین او مایک پومپئو شاهد دلسردی و بازنشستگی زودهنگام شمار زیادی از دیپلمات‌ها بود، تاثیری چنان عمیق داشته که یک شبه و به سرعت برطرف نخواهد شد.

چارلز کوپچان:

هم در دوران وزارت تیلرسون و هم در دوره پومپئو تعداد قابل توجهی از افراد کاردان و باتجربه وزارت امور خارجه را ترک کردند. بیشتر ماموران وزارت خارجه این حس را داشته‌اند که خارج از جریان قرار دارند . سیاست‌ها به طور معمول در سطوح پایین شکل می‌گیرند و بعد از تایید توسط موسسات مختلف به رییس‌جمهوری می‌رسند. در دوران ترامپ چنین چیزی اتفاق نمی‌افتاد.

پی‌ جی کرولی:

آن‌ها دید جهانی منسجمی دارند و عمیقا به رهبری آمریکا و پیمان‌های بین‌المللی باور دارند. هر سه آن‌ها در وزارت امور خارجه کار کرده‌اند و در رابطه با دیپلماسی بین‌المللی و همکاری برای حل مشکلات اضطراری از همه‌گیری جهانی گرفته تا تغییرات اقلیمی و چالش چین، ارزش‌هایی تازه ارائه خواهند داد.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last.today Mr last تلگرام آقای آخرسایت شیراز vinfo ابزار وبمستر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر آقای آخر کیست Mr last Mr last Mr last Mr last CV Mr last Dansk CV آقای آخر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر Mr last Danske Site Danske Site Danske Site یوتیوب آقای آخر