رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در جهان؛ شرکت هواپیمایی قطر به زودی ‘نیازمند کمکهای دولتی’ خواهد شد


هواپیمایی قطر از معدود شرکتهایی بود که از زمان شیوع کرونا پروازهای خود را هر چند با کاهش ولی به طور منظم ادامه دادهحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

هواپیمایی قطر از معدود شرکتهایی بود که از زمان شیوع کرونا پروازهای خود را هر چند با کاهش ولی به طور منظم ادامه داده

اکبر الباکر، مدیرعامل شرکت هواپیمایی قطر، گفته است این شرکت هم برای سرپا ماندن بالاخره نیازمند حمایت‌های مالی دولتی خواهد شد.

با همه‌گیری ویروس کرونا در جهان و خانه‌نشینی مسافران کشورهای مختلف، بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی تمامی پروازها یا بخش عظیمی از آنها را متوقف کردند.

آقای باکر در گفتگویی با خبرگزاری رویترز گفته است نهایتا منابع مالی این شرکت هواپیمایی هم برای ادامه فعالیت تجاری “به پایان می‌رسد.”

کاهش درآمد شرکتهای هواپیمایی به دلیل شیوع کووید ۱۹ در بسیاری از کشورهای جهان باعث شد دولت‌ها بسته‌هایی را برای کمک به آنها معرفی کنند؛ از جمله آمریکا که کمکی معادل ۵۸ میلیارد دلار برای سرپا ماندن این شرکتها را معرفی کرد.

هواپیمایی قطر از معدود شرکتهایی بود که از زمان شیوع کرونا پروازهای خود را به طور منظم ادامه داده و انتظار می‌رود طی دو هفته آینده هم حدود ۱۸۰۰ پرواز برای جابجایی مسافران انجام دهد.

مدیر عامل این شرکت هواپیمایی گفته است: “ما از دولتها و سفارتخانه‌ها در بعضی کشورها تقاضاهایی دریافت کردیم که از ما خواسته بودند پروازهای خود را متوقف نکنیم.”

شرکت هواپیمایی قطر در حال حاضر پروازهای خود را در مسیرهای مختلف از جمله اروپا، آسیا و استرالیا ادامه داده و بسیاری از مسافران را که به دلیل شیوع کرونا و بسته شدن مرزها در کشورهای دیگر مانده بودند را به خانه‌های خود برگردانده است.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

بعضی از کارکنان شرکت هواپیمایی بحران کنونی را “بی سابقه” و بدتر از بحران ناشی از شیوع بیماری سارس در سال ۲۰۰۹ میلادی و حتی حملات ۱۱ سپتامبر به آمریکا خوانده‌اند

با همه اینها مدیر عامل این شرکت هشدار داده شرایط کنونی منابع مالی را محدود کرده و با این منابع فقط برای مدت محدودی امکان ادامه فعالیت وجود دارد.

این در حالیست که انتظار می‌رود شرکت هواپیمایی “ویرجین آتلاینتیک” بریتانیا در روزهای آینده برای سرپا ماندن از دولت این کشور درخواست کمک مالی کند.

بعضی دیگر از شرکتهای هواپیمایی هم ممکن است درخواست مشابهی ارائه کنند.

دولت بریتانیا گفته است درخواست شرکتهای هواپیمایی خسارت دیده را “مورد به مورد” بررسی خواهد کرد.

وزیر حمل و نقل بریتانیا هم خریداری بخشی از سهام این شرکتهای هواپیمایی توسط دولت را نامحتمل ندانسته است.

دولت بریتانیا اخیرا بسته‌ای۳۳۰ میلیارد پوندی را در قالب تسهیلات تضمین شده برای کمک به کسب و کارهای آسیب دیده معرفی کرد؛ از جمله پرداخت هشتاد درصد حقوق کارمندان که به گفته وزارت دارایی شرکتهای هواپیمایی هم می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند ولی با درخواست شرکتهای هواپیمایی ظاهرا این تسهیلات برای بعضی از شرکتهای هواپیمایی مشکل گشا نبوده است.

شرکت ویرجین آتلانتیک پیشتر پیشنهاد کرده بود دولت بریتانیا ۷/۵ میلیارد پوند تسهیلات در قالب وام در اختیار شرکت‌های هواپیمایی بگذارد.

انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی اعلام کرده اگر محدودیتهای مسافرتی سه ماه دیگر ادامه یابد درآمد شرکتهای هواپیمایی در جهان از طریق فروش بلیط ۲۵۲ میلیارد دلار کاهش خواهد یافت؛ کاهشی معادل ۴۴ درصد در مقایسه با سال پیش.

بعضی شرکتهای هواپیمایی نظیر “ایزی جت” و “لوفت‌هانزا” گفته‌اند با ادامه این وضعیت شرکتهای هواپیمایی توان ادامه فعالیت را نخواهند داشت.

افزایش بسته شدن مرز کشورها برای پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا و کاهش تقاضای مسافرت‌های هوایی شرکتهای هواپیمایی و خدمات مسافرتی را در وضعیت بسیار دشواری قرار داده است.

بسیاری از شرکتهای هواپیمایی کارمندان خود را خانه نشین کرده‌اند.

بعضی از کارکنان شرکت هواپیمایی بحران کنونی را “بی سابقه” و بدتر از بحران ناشی از شیوع بیماری سارس در سال ۲۰۰۹ میلادی و حتی حملات ۱۱ سپتامبر به آمریکا خوانده‌اند.

تخمین‌ها تصویری سیاه از صنعت توریسم در سال ۲۰۲۰ میلادی ترسیم میکند. شورای جهانی سفر و جهانگردی تخمین زده شیوع کووید- ۱۹ممکن است باعث از دست رفتن ۵۰ میلیون شغل در صنعت جهانگردی شود.

این شغلها شامل خدمه پرواز، کارکنان شرکت‌های مسافرتی و راهنماهای تور هستند که باید خسارت هتل‌ها را هم به آن اضافه کرد.

هنوز ابعاد خسارات اقتصادی شیوع کرونا در جهان دقیقا مشخص نیست ولی رفته رفته آشکار می‌شود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.