تشدید فشارها بر عباس لسانی در زندان مرکزی اردبیل

به اشتراک گذاشتن<![CDATA[8 ساعت،۲۴ دقیقه

استان‌وایر- «عباس لسانی» زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی اردبیل، از روز جمعه ۲۳ آبان‌ماه امسال ممنوع‌الملاقات شده و حق تماس تلفنی با خانواده نیز از وی سلب شده است. این دومین بار از مهرماه امسال است که این محدودیت‌ها بر این زندانی سیاسی اعمال می‌شود.

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران‌وایر؛ آقای لسانی در اعتراض به ممنوعیت‌های اعمال‌شده، با بست‌نشینی در دفتر افسرنگهبانی بند هفت زندان اردبیل خواستار رفع محدودیت‌ها و پاسخگویی مسئولین این زندان شده است.

بنا بر اطلاعاتی که از سوی هم‌بندی‌های عباس لسانی منتشرشده، مسئولین زندان نهایتاً نامه‌ای با امضای «عبدالله طباطبایی» دادستان اردبیل به وی نشان داده‌اند که در آن دستور ممنوع بودن تماس تلفنی وی تا اطلاع ثانوی صادرشده است. در روزهای گذشته نیز خانواده این زندانی سیاسی برای پیگیری این موضوع به دادستانی اردبیل مراجعه کرده‌اند و هر بار با ممانعت نیروهای قضایی، امکان حضور در دفتر دادستان به آن‌ها داده نشده است.

عباس لسانی فعال سیاسی، شاعر و نویسنده‌ی اردبیلی یکی از تأثیرگذارترین شخصیت‌های حرکت‌های هویت طلبانه در بین تُرک‌های ایران است. از وی به‌عنوان یکی از پیشگامان حرکت‌های مدنی و خشونت پرهیز در ایران نام‌برده می‌شود.

سال گذشته مجموعه‌ای از اشعار، مقالات، دفاعیات و مصاحبه‌های این فعال شناخته‌شده‌ی تُرک در کتابی تحت عنوان «اوزگورلوک هارائی» (فریاد آزادی) و به همت جمعی از دوست داران او منتشر شد.

لسانی در طول بیش از دو دهه مبارزات مدنی خود بارها زندان و تبعید را تجربه کرده و هم‌اکنون در حال سپری کردن حکم ۱۵ سال حبس خود در زندان مرکزی اردبیل است.

دیوان عالی کشور در تیرماه امسال حکم حبس تعزیری عباس لسانی که در دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل از ٨ سال به ۱۵ سال افزایش‌یافته بود را با رد فرجام‌خواهی عیناً تأیید کرد.

اتهام‌های مطرح‌شده علیه عباس لسانی در متن کیفرخواست صادره «تشکیل، اداره و عضویت در گروه گاماج، اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان‌شده است.

این فعال سیاسی، در تاریخ ۲۵ دی‌ماه ۹۷ به‌دنبال حضور در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز که پس از اعتراض وی به نحوه دادرسی و درخواست واخواهی دوباره وی در ارتباط با یک پرونده دیگر تشکیل‌شده بود، قبل خروج از دادگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اردبیل منتقل شد.

پس از بازداشت و در مراحل دادرسی با آزادی موقت عباس لسانی به قید وثیقه موافقت نشده است. در این مدت همچنین وی از مرخصی در دوران شیوع کرونا و حق استفاده از مرخصی اضطراری که در هنگام فوت بستگان درجه‌یک زندانیان صادر می‌شود نیز محروم مانده است.

سازمان عفو بین‌الملل بارها با صدور بیانیه های متعدد حکم صادر شده بر علیه عباس لسانی را سیاسی خوانده و خواستار آزادی بی‌قیدوشرط او شده است.

این سازمان همچنین با آغاز کمپین امضا برای آزادی عباس لسانی، حکم صادر شده بر علیه وی را سلیقه‌ای و به دور از عدالت و قوانین بین المللی عنوان کرده و از رئیس قوه قضاییه ایران خواسته است در کنار لغو حکم صادره، به سیاست فشار و ایجاد ناراحتی برای خانواده آقای لسانی پایان دهد.

در کنار افزایش فشارها بر عباس لسانی در زندان اردبیل، خانواده این زندانی سیاسی نیز از ممنوعیت‌ها و تهدید نیروهای امنیتی و قضایی در امان نمانده‌اند.

اداره اماکن استان اردبیل صبح روز دوشنبه ۱۹ آبان با احضار «مهدی لسانی»، فرزند «عباس لسانی»، وی را از ادامه کار در بازار این شهر منع کرده است. این نهاد اداری در شهریورماه سال گذشته نیز مغازه تعمیرات طلا در بازار «مجیدیه» اردبیلٰ متعلق به «علی لسانی»، فرزند دیگر آقای لسانی را پلمپ کرده بود. فشارها بر خانواده عباس لسانی محدود به فرزندان وی نبوده و «موسی قاسمی» داماد خانواده لسانی نیز پیش‌تر با لغو یک‌طرفه قرارداد خود به‌عنوان پیمانکار «پروژه دانشگاه محمدباقر» مواجه شده بود.

همچنین بامداد پنج‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ افراد ناشناس اقدام به آتش زدن خودروی سواری خانواده «عباس لسانی» مقابل منزل وی کرده‌اند.

یکی از زندانیان سیاسی سابق که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود دلیل فشار مضاعف امنیتی و قضایی بر عباس لسانی و خانواده وی را «شیوه مبارزه مدنی و خشونت پرهیز عباس لسانی» عنوان کرده و در گفتگو با ایران‌وایر می‌گوید: «استمرار فعالیت‌های مدنی لسانی در طول سالیان گذشته و انتخاب شیوه مبارزه مدنی او باعث شده بسیاری از جوانان تُرک در ایران نسبت جنبش مدنی آذربایجان علاقه‌مند شوند، همچنین هشدارهای مداوم لسانی برای پرهیز فعالان از خشونت، مسیر برخوردهای امنیتی و قضایی برای جمهوری اسلامی را سخت کرده. کافی است به سخنرانی لسانی در اعتراضات به خشک شدن دریاچه ارومیه گوش کنید، هوشیاری او و سایر فعالین محیط زیستی مانع از این شد که خشم مردم به رادیکال شدن جنبش منجر شود.»

در شهریور سال ۱۳۹۰ فعالان مدنی و محیط زیستی آذربایجانی تجمع‌های خیابانی گسترده‌ای را در شهرهای مختلف ازجمله ارومیه و تبریز سازمان‌دهی کردند. تجمع‌کنندگان به بی‌توجهی دولت نسبت به خشک شدن دریاچه ارومیه و عدم تصویب طرح دوفوریتی آب‌رسانی به این دریاچه در مجلس معترض بودند.

باوجود مسالمت آمیز بودن اعتراضات، با دخالت پلیس این تجمعات به خشونت کشیده شد. پلیس ضد شورش برای متفرق کردن مردم از گاز اشک آور و گلوله پلاستیکی استفاده کرد و نیروهای امنیتی نیز ده‌ها نفر را در این رابطه بازداشت کردند.

عباس لسانی که از بازداشت‌شدگان این اعتراضات بود در سخنرانی خود در بین معترضین بابیان اینکه «رمز پیروزی ما و کابوس سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی مبارزات مدنی و شفاف است»، گفته است: «دوست دارند در بازه زمانی که مسلط هستند دست به اقدامات رادیکال بزنیم تا مانند دهه ۶۰ بهانه‌ای برای سرکوب داشته باشند.»

یکی دیگر از زندانیان سیاسی سابق که مدتی با عباس لسانی در زندان مرکزی اردبیل هم بند بوده است، معتقد است شخصیت تأثیرگذار و رفتار انسانی عباس لسانی، باعث شده هرروز بر حمایت‌ها از وی افزوده شود و این جمهوری اسلامی را از گسترش فعالیت‌های هویت طلبانه تُرک‌ها نگران می‌کند. «به یاد دارم سال ۸۵ هم‌زمان با عباس لسانی، روزنامه‌نگاری به‌عنوان فضائل عزیزان در زندان اردبیل زندانی بود. عزیزان ازنظر فکری مخالف لسانی محسوب می‌شد و بارها باهم بحث کرده بودند اما؛ وقتی نیروهای امنیتی برای تحت‌فشار گذاشتن فضائل عزیزان همسر او را بازداشت کردند این عباس لسانی بود که در حمایت از او و اعتراض به نیروهای امنیتی اعتصاب غذا کرد.»

گزاش‌های منتشر شده نشان می‌دهند در ماه‌های گذشته افزایش فشارها و برخوردهای قضایی و امنیتی محدود به عباس لسانی و خانواده وی نبوده است. پس از وقوع جنگ دوم قره‌باغ و واکنش آذربایجانی‌های ایران به این درگیری نظامی، فشارها بر فعالین مدنی تُرک در این کشور افزایش‌یافته است.

در این مدت، در سه نوبت (۲۶ تیر، ۱۰ مهر و ۲۷ مهر) و به دنبال انتشار فراخوان‌هایی از سوی فعالان مدنی و احزاب آذربایجان ایران، تجمع‌هایی در شهرهای مختلف، ازجمله تهران، تبریز، ارومیه، زنجان، اردبیل و برخی دیگر از شهرهای تُرک‌نشین کشور در اعتراض به حمایت لجستیکی ایران از ارمنستان و استفاده روسیه از حریم هوایی و زمینی ایران برای انتقال سلاح به ارمنستان و حمایت از آزادسازی قره‌باغ برگزارشده است.

در این تجمع‌ها، صدها نفر از فعالان سیاسی، مدنی و دانشجویی آذربایجانی بازداشت شدند. تعدادی از بازداشت‌شدگان پس از احضار به اداره اطلاعات و پلیس امنیت شهرهای مختلف و بسیاری دیگر نیز بعدها با یورش نیروهای امنیتی به منازل و محل کار خود بازداشت شدند.

عمده بازداشت‌شدگان در ماه‌های اخیر به قید وثیقه و تا پایان فرآیند دادرسی آزادشده‌اند. بااین‌وجود از وضعیت «سعید سلطانی» و «بابک کیومرثی» دو فعال مدنی اهل شهرستان جلفا در استان آذربایجان شرقی که از ۱۳ مهر امسال توسط مأموران امنیتی در محل کار خود دستگیرشده‌اند، خبری در دست نیست.

افزایش بازداشت، احضار و صدور احکام زندان برای فعالین مدنی تُرک در ماههای اخیر، نگرانی ها از تشدید فشارهای امنیتی و قضایی بر کنشگران این اتنیک را افزایش داده و دور تازه‌ای از اعتراضات فعالان و سازمان‌های حقوق‌بشری را در پی داشته است.

 

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last.today Mr last تلگرام آقای آخرسایت شیراز vinfo ابزار وبمستر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر آقای آخر کیست Mr last Mr last Mr last Mr last CV Mr last Dansk CV آقای آخر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر Mr last Danske Site Danske Site Danske Site یوتیوب آقای آخر