واکنش‌ها در ایران به ترور محسن فخری‌زاده

به اشتراک گذاشتن


فخری زاده

واکنش‌ها به ترور محسن فخری‌زاده، معاون وزیر دفاع ایران ادامه دارد و شمار زیادی از مقام‌های ایرانی در این باره اظهار نظر کرده‌اند.

دولت ایران از ردپای اسرائیل در این ترور سخن گفته و بعضی از چهره‌های تندروی حکومتی هم صحبت از انتقام کرده‌اند؛ آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران در پیامی که به همین مناسبت منتشر کرده از مسئولان کشور خواسته اول عاملان و آمران این ترور را مجازات کنند و بعد تلاش‌های علمی آقای فخری زاده را ادامه دهند.

پیشتر هم حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران از پاسخ در “موقع مناسب” سخن گفته بود ولی در عین حال گفته بود ایران در “دام توطئه” نخواهد افتاد؛ اشاره او شاید به اقدامات تلافی‌جویانه فوری باشد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران گفته است: “این حق برای ملت ایران باقی است که براساس استراتژی مشخص معطوف به منافع و عزت ملی پاسخی قاطع که تعیین کننده ابعاد، زمان و مکان آن خواهد بود، بدهد.”

آقای ربیعی “به هم زدن آرامش روانی جامعه” و “به هم زدن امنیت منطقه” را از جمله اهداف این ترور برشمرده است.

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ایران هم از “تاوان سخت” صحبت به میان آورده و گفته: “این تاوان به زودی اتفاق خواهد افتاد.”

بعضی از چهره‌های تندرو در حکومت ایران البته از ادبیات متفاوت‌تری استفاده کرده‌اند.

مجتبی ذوالنوری، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در حساب شخصی خود در توییتر نوشته است: “ترورناجوانمردانه ‫شهید فخری زاده بی پاسخ نخواهد ماند” و “خواب را بر سران خون آشام صهیونیسم‬ حرام خواهیم کرد”.

او خطاب به دولت ایران نوشته: “ای کاش سیاسیون و ‫کاسبکاران مذاکره‬ هم به اندازه دشمنان بر اهمیت مسیر شهید فخری زاده در تامین و تضمین منافع ملی و حیاتی ملت واقف بودند و خطر نفوذ را جدی می دانستند.”

حساب منتسب به اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران هم در توئیتر نوشته: ” دشمن عرضه جنگ مردانه با ایران را ندارد. مرگ اسرائیل نزدیک است.”

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران هم در توئیتر نوشته است: “لازم است نهادهای امنیتی و اطلاعاتی نسبت به شناسایی، دستگیری و اشد مجازات عوامل این حادثه تروریستی اقدامات لازم را به انجام رسانند. امروز راه مماشات بسته است و انتقام گرفتن از آمران و عاملان این جنایت های بزرگ است که هزینۀ سنگین و غیرقابل بازگشت این ترورها را برای آنها مشخص خواهد کرد.”

امیر حسین قاضی زاده هاشمی، نایب رئیس اول مجلس هم از “ضرورت شناسایی و محاکمه عوامل ترور محسن فخری‌زاده” و “انتقام سخت” توسط “هزاران فخری زاده” سخن گفته است.

از دیگر مقام‌های ایران که در این باره سخن گفته‌اند، محسن رضایی؛ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام است که مانند بعضی دیگر از مقام‌ها حاوی تبریک و تسلیت همزمان بوده.

آقای رضایی در پیامی نوشته است: “خروش انقلابی ما به زودی آمران و عاملان این جنایت و تک تک آن تارنشینان روسیاه تاریخ را با سیلی انتقام سخت از سریر قدرت پایین می کشد.”

توضیح تصویر،

محسن فخری‌زاده، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران بعد از ظهر دیروز( ۷ آذر) در یکی از خیابان‌های آبسرد در نزدیکی شهر تهران ترور شد

بعضی از چهره‌های بین‌المللی هم در این زمینه واکنش نشان داده‌اند؛ از جمله آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد که خواهان خویشتن‌داری و پرهیز از هرگونه اقدامی شده که به افزایش تنش‌ها در منطقه منجر ‌شود.

اتحادیه اروپا هم در این باره بیانیه‌ای منتشر کرده و آن را “اقدامی جنایتکارانه” خوانده که با احترامی که این اتحادیه برای حقوق بشر قائل است “در تضاد است”.

آلمان هم خواستار خویشتنداری شده است؛ سخنگوی وزارت خارجه این کشور گفته است: “ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که از برداشتن قدم‌هایی که وضعیت را تشدید می‌کند، خودداری کنند.”

سفیر ایتالیا در تهران ضمن انتشار بیانیه اتحادیه اروپا در صفحه توئیتر، از واژه “شهادت” استفاده کرده است.

آنیس کالامار، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل با اشاره به اینکه هنوز “سئوالات زیادی درباره نحوه کشته شدن” آقای فخری زاده وجود دارد گفته: “فراموش نکنیم٬ قتل هدفمند فراسرزمینی خارج از منطقه درگیری‌های نظامی، ناقض قوانین بین‌المللی حقوق بشر است؛ که محروم کردن عمدی یک انسان از حق زندگی را منع کرده؛ این همچنین نقض منشور سازمان ملل متحد است که استفاده از زور در زمان صلح را در سرزمین دیگر منع می‌کند.”

اسرائیل هنوز به طور رسمی در این باره اظهار نظر نکرده است.

محسن فخری‌زاده، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران دیروز (۷ آذر) در یکی از خیابان‌های آبسرد در دماوند ترور شد؛ هنوز آمار دقیق تلفات این حمله مشخص نیست.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *