از زمان امضای توافقنامه آمریکا و طالبان ‘حداقل ده پایگاه’ نیروهای آمریکایی در افغانستان بسته شده

به اشتراک گذاشتن


.

روزنامه واشنگتن پست در مصاحبه با شماری از مقام‌های آمریکایی و افغان دریافته که از زمان امضای توافقنامه صلح آمریکا با طالبان “حداقل ده پایگاه” در سراسر افغانستان بسته شده است.

در ۲۹ فوریه/فبروری نمایندگان آمریکا و طالبان در دوحه قطر توافقنامه موسوم به “آوردن صلح به افغانستان” را امضا کردند که بر مبنای آن آمریکا در مدت ۱۴ ماه (تا ماه می/مه ۲۰۲۱) نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌کند در صورتی که طالبان رابطه خود را با القاعده کاملا قطع کرده و اجازه ندهند تا از خاک افغانستان آمریکا و متحدانش تهدید شوند.

ژنرال‌های آمریکایی که سابقه خدمت در افغانستان را داشته اند و شماری از سناتوران و ناظران نسبت به خروج “شتابزده” آمریکا از افغانستان هشدار می‌دهند.

اما، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا دو روز پیش به شبکه خبری فاکس نیوز گفت که تهدید تروریستی به ویژه “تروریسم اسلامی” واقعی است اما این تهدید تنها از افغانستان نیست.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دستور کاهش نیروهای آمریکایی تا سطح ۲۵۰۰ سرباز در افغانستان تا ۱۵ ژانویه/جنوری ۲۰۲۱، تنها پنج روز پیش از مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا را صادر کرده که به عقیده ناظران اداره جو بایدن، رئیس جمهور منتخب را در وضعیت دشواری در افغانستان قرار خواهد داد در صورتی که افغانستان با موج تازه حملات بهاری طالبان مواجه شود.

جو بایدن از خروج “مسئولانه” از افغانستان صحبت کرده است.

مقام‌هایی که نخواستند نامشان فاش شود به واشنگتن پست گفتند که برخی از این پایگاه‌ها به نیروهای امنیتی افغانستان تحویل داده شده است. برخی پایگاه‌های دیگر نیز تخیله شده تا در صورت ضرورت در آینده قابل استفاده برای نیروهای آمریکایی باشد.

منابعی در دولت افغانستان نیز به بی‌بی‌سی گفته‌اند که نیروهای آمریکایی پایگاه‌های خود در ولایت‌های مهم و کلیدی را تخلیه کرده یا در سطح محدودی پایین آورده اند.

آمریکا قابلیت حملات هوایی علیه طالبان در حمایت از نیروهای امنیتی افغان و حملات ضد تروریسم علیه داعش را حفظ کرده است.

ژنرال اسکات میلر، فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو گفته بود که حمایت هوایی از نیروهای امنیتی افغان بخشی از توافقنامه میان آمریکا و طالبان است.

اطلاعات کمی در مورد پایگاه‌هایی که هنوز تخلیه نشده اند در دست است، برخی از این مقام‌ها به واشنگتن پست گفتند دو هفته دیگر درباره تخلیه پایگاه‌های دیگر نیز تصمیم گرفته می‌شود.

تجهیزات نظامی و مهمات در پایگاه‌های آمریکایی نیز موضوع بحث میان دولت افغانستان و آمریکا بوده است. چندی پیش، شماری از نمایندگان پارلمان افغانستان از آمریکا خواستند که تجهیزات و مهمات باقی مانده را به نیروهای افغان تحویل دهند.

استراتژی آمریکا برای روند صلح باشد نه پیروزی در جنگ

اعضای ارشد گروه مطالعات افغانستان در کنگره آمریکا می‌گویند حضور آمریکا در افغانستان دیگر برای پیروزی در “جنگی بی‌پایان” نیست بلکه به خاطر دوام صلح است. استراتژی آمریکا در افغانستان باید بر محور صلح باشد.

جوزف دانفورد، ژنرال بازنشسته و فرمانده پیشین نیروهای ناتو در افغانستان و شماری از اعضای ارشد “گروه مطالعاتی افغانستان” که توسط کنگره برای بازاندیشی سیاست آمریکا در افغانستان تعیین شده‌اند، در یادداشتی در ۲۶ نوامبر در روزنامه واشنگتن پست هشدار دادند که خروج شتابزده آمریکا از افغانستان، روند شکننده مذاکرات صلح را با خطر مواجه می‌کند.

قرار است این گروه مطالعاتی پیشنهادهای خود را در اوایل سال ۲۰۲۱ اعلام کند.

در این یادداشت که در بخش دیدگاه‌های واشنگتن پست نشر شده آمده که هیچ توافق صلح صورت نخواهد گرفت تا زمانی که طالبان باور داشته باشد که آمریکا بدون توجه به رفتارهای طالبان نیروهایش را از افغانستان خارج می‌کند.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last.today Mr last تلگرام آقای آخرسایت شیراز vinfo ابزار وبمستر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر آقای آخر کیست Mr last Mr last Mr last Mr last CV Mr last Dansk CV آقای آخر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر Mr last Danske Site Danske Site Danske Site یوتیوب آقای آخر