رسانه خبری پیامِ ایرانی

نماینده مجلس کانادا درباره قربانیان هواپیمای اوکراینی: کانادا به هیچ چیز غیر از اجرای عدالت رضایت نمی‌دهد۰ دقیقه

 هواپیمای اوکراینی که به دست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سرنگون شد، تا مدت‌ها در صدر اخبار جهان بود. اما دنیای بی‌رحم رسانه، خبرها را زود بالا و پایین می‌کند. حالا با وجود این‌که مدت چندانی از آن واقعه غم‌بار نگذشته است، جایی در صدر اخبار جهان ندارد؛ به ویژه با توجه به شیوع مرگبار «کرونا» که اغلب خبرها را تحت تاثیر قرار داده است. 

اما ماجرای هواپیما برای آن‌ها که عزیزان خود را در آن واقعه از دست دادند، هم‌چنان مهم‌ترین موضوع جهان است و این موضوع در هیچ‌کجا مثل کانادا معلوم نیست. ۱۷۶ مسافر آن پرواز کشته شدند. بیشتر مسافران تهران-کیف، عازم کانادا بودند و حداقل ۹۰ نفرشان به نوعی در کانادا اقامت داشتند. این واقعه، تراژدی بزرگی برای جامعه ایرانی کانادایی بود و پیامد آن، لحظه‌ای مهم در تاریخ شکل‌گیری این جامعه است. 

«علی احساسی»، نماینده مجلس کاناداست. او در سال ۲۰۱۵ به همراه «مجید جوهری» تاریخ‌ساز شدند. این دو نمایندگان اریانی‌تبار تاریخ مجلس فدرال کانادا بودند. اما این فقط تبار احساسی و جوهری نیست که آن‌ها را مربوط به وقایعی هم‌چون حادثه دلخراش هواپیما می‌کند. این دو، نماینده دو حوزه همسایه هستند؛ احساسی در شمال تورنتو و جوهری در یکی از حومه‌های این شهر به نام «ریچموند هیل» که از ایرانی نشین‌ترین حوزه‌های کشور و به نوعی، قلب جامعه ایرانی کانادایی به حساب می‌آیند. بسیاری از کسانی‌که از این حادثه ضربه دیده‌اند، از جمله ایرانیانی بوده و هستند که در این منطقه زندگی می‌کنند و البته دوستان و آشنایان غیرایرانی آن‌ها.

جامعه ایرانی کانادایی و ایرانی‌های مقیم کانادا دست در دست هم داده‌اند تا از رنج دوستان و آشنایان‌شان کم کنند. اما آن‌ها تنها نیستند، غیر ایرانیان هم سنگ تمام گذاشته‌اند. در همین چند روز گذشته، کارزاری به نام «کانادا قوی» موفق شد ۱. ۷ میلیون دلارِ کانادا کمک مالی برای بازماندگان جمع کند. دولت فدرال کانادا نیز با عمل به وعده خود، ۱. ۵ میلیون دلار به این مبلغ اضافه می‌کند. 

دولت گفته بود تا سقف یک و نیم میلیون دلار کانادا، هر چه‌قدر کمک جمع شود، همان‌قدر به آن می‌افزاید. بسیاری از این کمک از سوی ایرانیانِ کانادا آمده است. 

اما ایرانیان بازهم در این جا تنها نبوده‌اند؛ پیش‌قراول ماجرا، یک لبنانی کانادایی بود. «محمد فکیه» ۴۹ ساله، بنیان‌گذار و صاحب مجموعه رستوران‌های زنجیره‌ای «پارامونت» است که به فروش غذای «حلال» معروف هستند. فکیه از آن داستان‌های کلاسیک موفقیت کانادایی است. ۲۴ سال پیش از لبنان به این کشور آمده و پس از خرید یک رستوران ورشکسته عربی، موفق شده است مجموعه‌ای تاسیس کند که امروز بیش از ۸۰ رستوران در کانادا و سایر کشورها دارد.  

 علی احساسی به «ایران‌وایر» می‌گوید که ریشه‌های این‌گونه جمع‌آوری کمک مالی، از دو سال پیش شروع شده است: «از زمانی که شاهد حمله‌ای دل‌خراش در شمال تورنتو بودیم که در آن۱۰ نفر کشته و ۱۵ نفر زخمی شدند.»

می‌گوید: «در آن هنگام بود که سازمانی به نام بنیاد تورنتو تشکیل شد که چند وکیل آن را پایه‌گذاری کردند و کار سازمان‌دهی کمک‌های مالی جمع‌آوری شده و رساندن‌ آن‌ها به دست آسیب‌دیدگان را انجام دادند.» 
 این بار اما فکیه لبنانی بود که نقشی اساسی داشت. احساسی می‌گوید: «محمد فکیه در صدر این کارزار قرار گرفت. واقعا سخت است تعریف کنم او چه قدر تحت این شرایط دشوار زحمت کشید. دولت فدرال وعده داده بود تا سقف ۱. ۵ میلیون دلار، هر چه قدر پول جمع شود، همان قدر بپردازد. فکیه موفق شد ۱. ۷ میلیون دلار جمع‌آوری کند.» 
اولین اهدا کننده البته خود فکیه و چند نفر از همکارانش بودند که ۶۵ هزار دلار به این صندوق اهدا کردند. او که سازمانی به نام «بنیاد فکیه» هم دارد، در نشستی خبری که بیش از یک ماه پیش و هنگام آغاز کارزار در یکی از رستوران‌هایش در خیابان «یانگ» تورنتو برگزار کرد، گفت: «کار کانادایی این است که همه دور هم جمع شویم.» 
اما آن روز شاید کسی تصور نمی‌کرد این مبلغ به این سرعت جمع شود. 
 احساسی می‌گوید: «این حادثه، توجه جامعه ایرانی کانادایی را به مساله تعلق به کشور جدیدشان، کانادا، جلب کرد. جامعه دید که چه طور این واقعه برای مردم سراسر کانادا و گوشه گوشه این کشور مهم است. دانشگاه‌های کشور هم نقش مهمی بازی کردند چون بسیاری از قربانیان، دانشگاهی بودند و دانشگاه‌ها از این واقعه ضربه بدی خوردند. دانشگاه تورنتو هم اعلام کرده است که به زودی بورسیه جدیدی در این زمینه به راه می‌اندازد.» 
 ایرانیان کانادا شاید در پی این واقعه تلخ، بیش از همه متوجه شدند که زندگی اعضای این جامعه چه قدر با بقیه جامعه کانادا در هم آمیخته است. احساسی می‌گوید: «در منطقه ویلودیل هم (واقع در شمال تورنتو که احساسی نماینده آن است) دیدیم که این افراد چه روابط عمیقی با بخش‌های مختلف جامعه داشتند؛ مثلا خیلی از آن‌‌ها پزشک یا پژوهش‌گر بودند و بر زندگی بسیاری دیگر تاثیر می‌گذاشتند.» 
 احساسی متعلق به همان حزبی است که در حال حاضر حزب حاکم کانادا به شمار می‌رود؛ یعنی حزب لیبرال که رهبرش «جاستین ترودو»، نخست‌وزیر کشور است و به دلیل توجه ویژه‌ای که به قربانیان این واقعه نشان داده، مورد تحسین قرار گرفته است. احساسی می‌گوید که بلافاصله پس از واقعه، دولت ۲۵ هزار دلار در اختیار قربانیان قرار داده که این مجزا از مبلغ جمع‌آوری شده کنونی است. 
هیچ کدام از این مبالغ در ضمن ربطی به غرامت جان کشته‌شدگان ندارد. احساسی تاکید می‌کند که کانادا و سایر کشورهایی که در این واقعه قربانی دادند، از ایران انتظار دارند که این غرامت را پرداخت کند. 
 این نماینده مجلس می‌گوید: «همان‌طور که می‌دانید، مدت کوتاهی پس از این تراژدی، دولت کانادا تصمیم گرفت با چهار کشور دیگری که در این حادثه قربانی داشتند، همکاری کند. ما یک گروه بین‌المللی هماهنگی و پاسخ تشکیل دادیم و به روشنی به ایران اعلام کردیم که خواهان تحقیقات کامل و عمل به عدالت هستیم.» 
 آیا امید دارید که ایران غرامت عادلانه را به قربانیان پرداخت کند یا نه؟ احساسی در پاسخ به این سوال می‌گوید: «به نظرم حدس زدن در این زمینه فایده‌ای ندارد. اما کانادا این مساله را بسیار جدی می‌گیرد و به هیچ چیز کمتر از اجرای عدالت رضایت نمی‌دهد.» 
 

مطالب مرتبط:

یک میلیارد دلار غرامت درخواستی جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی

بازماندگان هواپیمای اوکراینی کجا می‌توانند شکایت کنند؟

رسانه‌های آمریکایی: هواپیمای اوکراینی با شلیک موشک ساقط شده استمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.