رسانه خبری پیامِ ایرانی

مسئول شناختن شرکت‌های سوئیسی برای خسارت‌هایشان در خارج این کشور رای نیاورد


إإژ

همه‌پرسی در سوئیس برای مسئول شناختن کسب و کارهایی که در خارج این کشور باعث نقض حقوق بشر و آسیب محیط‌زیستی شوند رای نیاورد.

با اینکه در مجموع پنجاه درصد شهروندان شرکت‌کننده به این پیشنهاد رای مثبت دادند اما این طرح برای تایید باید در بیشتر کانتون‌های (استان‌ها) رای مثبت می‌اورد که چنین نشده است.

دولت سوئیس و مدیران کسب و کارها مخالف این طرح بودند.

امروز طرح دیگری هم به رای گذاشته شده بود تا شرکت‌های سوییسی را که در تولید اسلحه سرمایه‌گذاری می‌کنند مسئول خسارت‌های ناشی از این فعالیت بداند اما این طرح هم رای نیاورد.

قانون جدید در پی آن بود که به قربانیان نقض حقوق بشر یا تخریب محیط زیست امکان بدهد از شرکت‌های مسبب در دادگاه‌های سوئیس شکایت کنند و این شرکت‌ها مجبور باشند ثابت کنند برای جلوگیری از خسارت همه اقدامات ممکن را انجام داده‌اند.

بسیاری این طرح را غیرعملی دانسته و نگران بودند که باقانونی شدن آن، شرکت‌های سوئیسی برای اقدامات تولیدکنندگان مستقل خارجی مسئول شناخته شوند. منتقدان نسخه تعدیل شده طرح را مد نظر داشتند که شرکت‌های سوئیسی را مجبور می‌‌کند نظارت بیشتری بر فعالیت‌های خود و تولیدکنندگان خارجی اعمال کنند.

در صورت تصویب، کسب و کارهای سوئیسی بشدت متاثر از این قانون می‌شدند. بسیاری از شرکت‌های عظیم سوئیسی مثل نستله، سینجنتا، گِلِنکور و نُوارتیس محصولاتشان را در کشورهای دیگر دنیا تولید می‌کنند.

علاوه بر این سوئیس مرکز معامله کالا در جهان است؛ حدود یک سوم کل کالاهای مصرفی دنیا را شرکت‌هایی معامله می‌کنند که مقرشان سوئیس است.

دولت سوئیس پیشاپیش خود را متعهد کرده نظارت‌های اجباری بر فعالیت شرکت‌های سوئیسی در خارج از این کشور را بیشتر کند.

تاثیر شیوع کرونا بر اقتصاد و کسب و کار احتمالا بر تصمیم رای‌دهندگان اثر گذاشته است و اینکه پنجاه درصد رای‌دهندگان به این قانون رای مثبت دادند، نشان می‌دهد دورانی که شرکت‌های چندملیتی سوئیسی از نظارت بر فعالیت‌هایشان در دیگر کشورهای دنیا در امان بمانند به پایان نزدیک می‌شود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.