امارات ”ترور شنیع” فخری زاده را محکوم کرد

به اشتراک گذاشتن


امارات نگران تبعات ترور فخری زاده بر امنیت منطقه است

توضیح تصویر،

امارات نگران تبعات ترور فخری زاده بر امنیت منطقه است

امارات متحده عربی ترور محسن فخری زاده، معاون وزارت دفاع و از دست اندر کاران برنامه ای هسته ای ایران را محکوم کرده است.

وزارت امور خارجه و همکاری های بین المللی امارات متحده عربی یکشنبه با صدور بیانیه ای، از سوء قصد به جان آقای فخری زاده به عنوان ترور شنیع نام برد و ضمن تاکید بر لزوم برقراری ثبات، این رخداد را حادثه ای عنوان کرده است که می تواند منجر به تشدید مناقشات در منطقه شود.

وزارت امور خارجه امارات در بیانیه خود نوشت: “با توجه به شرایط کنونی منطقه، امارات متحده عربی از همه طرفین می خواهد که حداکثر خویشتنداری را به کار گیرند و مانع از کشیده شدن منطقه به سطوح تازه ای از بی ثباتی و تهدید صلح شوند.”

وزارت امور خارجه اردن هم با انتشار بیانیه جداگانه ای، ترور دانشمند هسته ای ایران را محکوم کرده است و خواهان به کارگیری از همه ظرفیت ها برای پیشگیری از تشدید تنش در منطقه شده است.

ضیف الله فایز، سخنگوی وزارت امور خارجه اردن در این بیانیه کوتاه که یکشنبه به وسیله خبرگزاری اردن منتشر شد، بر لزوم حراست از ثبات و امنیت منطقه تاکید کرد.

المار محمدیارف، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان هم در تماس تلفنی با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود، سوء قصد به جان محسن فخری زاده را محکوم کرده است.

پیش از این نیز، دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده خواستار کاهش از تنش ها شده بود.

آقای راب، در مصاحبه با اسکای نیوز گفت: “بریتانیا خواهان کاهش تنش‌هاست و نگران اوضاع در ایران و منطقه”.

وزیر خارجه بریتانیا اضافه کرد، “برای پرداختن به آن چه در ایران اتفاق افتاده، منتظریم تا شواهد و واقعیت‌ها را به طور کامل ببینیم؛ اما تاکید می‌کنم که بسیار واضح است که ما در مورد هدف قرار دادن غیرنظامیان باید به قوانین بشردوستانه بین‌المللی پایبند باشیم.”

در تازه‌ترین واکنش‌ها وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای نوشت “ما از مرگ محسن فخری‌زاده در یک حمله مسلحانه بسیار متاسفیم. ما این قتل فجیع را محکوم می‌کنیم و مراتب تاسف خود را به حکومت ایران و خانواده متوفی اعلام می‌داریم”.

در این بیانیه آمده “ترکیه مخالف تمام اقداماتی است که هدفش برهم زدن صلح در منطقه است. ما با هر نوع تروریسم، فارغ از اینکه عامل یا هدف آن چیست، مخالفیم”.

وزارت خارجه ترکیه در ادامه از همه طرف‌ها خواست تا با خویشتنداری و عقلانیت عمل کنند.

محسن فخری زاده روز جمعه در یک حمله مسلحانه در آب سرد دماوند ترور شد.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *