رسانه خبری پیامِ ایرانی

زندانیان در چند شهر شورش کردند


Share

بیم ابتلا به کرونا تنش‌ در زندان‌های ایران را افزایش داده است، در برخی زندان‌ها زندانیان توانستند فرار کنند. مسئولان قضایی و نظامی که ابتدا درگیری و شورش زندانیان را تکذیب می‌کردند، حالا در تلاش هستند تا وضعیت را «عادی» جلوه دهند.اما براساس گزارش‌ها دست‌کم زندان‌های سقز، همدان و مهاباد هنوز به وضعیت «عادی» بازنگشته‌اند. «هرانا» از اعتصاب غذای دو زندانی در زندان تبریز خبر داده است. سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز اعلام کرد ۴ مامور زندان سقز را بازداشت کرده است.

زندان سقز – عکس از عرفان کوچاری

به دنبال فرار شماری از زندانیان از زندان سقز، ۴ نفر از مأموران این زندان بازداشت شدند. مرکز رسانه قوه قضاییه، یکشنبه ۱۰ فروردین به نقل از مجتبی شیرودبزرگی، رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح استان کردستان  اعلام کرد؛ این سازمان چند نفراز مأموران زندان سقز را احضار کرده و پس از تحقیق از آن‌ها ۴ نفر را بازداشت و مابقی را با قرار‌های تأمین متناسب آزاد کرده است.

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه شنبه ۹ فروردین خواستار برخورد با «مقصرین» فرار زندانیان زندان سقز شده بود.

در همین رابطه محمد جباری، دادستان مرکز استان کردستان نیز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، اعلام کرد: تاکنون ۱۰ نفر از متواریان دستگیر شده و ۹ نفر نیز خود را تحویل زندان داده‌اند.

دادستان کردستان جرم زندانیان فراری را ، «سرقت»، «حمل جزئی مواد مخدر»، «قاچاق مشروبات الکلی» و تعدادی نیز «قتل عمد محکوم به قصاص» اعلام کرد و گفت: زندانیان فراری «اگر خودمعرف به زندان باشند، جرمی دیگر برای آنها منظور نخواهد شد».

پیش از این منابع خبری از فرار برخی از زندانیان سیاسی از زندان سقز خبر داده بودند. دادستان کردستان مدعی شد که هیچ زندانی سیاسی فرار نکرده است.

وحشت از کرونا و اعتراض به عدم اعطای مرخصی

پس از شیوع کرونا در زندان‌ها و به‌دنبال عدم اتخاذ تمهیدات پیشگیرانه از سوی مسئولان، عده‌ای از زندانیان در شهرهای مختلف با شکستن در زندان اقدام به فرار کرده‌اند. روز جمعه هشتم فروردین ماه، ۸۰ تن از زندانیان محبوس در زندان سقز موفق شدند با شکستن در خروجی از زندان فرار کنند. انتشار تصاویر منتسب به فرار آن‌ها در نهایت مسئولانی را که پیش از این ناآرامی در زندان‌ها را تکذیب می‌کردند به واکنش وا داشت.

پیش از این زندانیان در الیگودرز، خرم‌آباد، تبریز و سقز هم در اعتراض به موافقت نکردن با مرخصی زندانیان دست به شورش و فرار زده بودند.

شنبه ۹ فروردین زندانیان زندان الوند همدان هم دست به شورش زدند. آنها شامگاه شنبه پتوها را آتش زدند و برای فرار از زندان اقدام کردند. دادستان همدان درگیری را تایید کرد اما گفت که هیچ یک از زندانیان فرار نکرده‌اند.

باشگاه خبرنگاران جوان (وابسته به صدا و سیما) اما  به نقل از یک منبع آگاه از خفگی دو تن از زندانیان در دود حاصل از آتش سوزی و انتقال سه تن دیگر از زندانیان که در این درگیری ها زخمی شده بودند به بیمارستان خارج از زندان خبر داد. به نوشته این خبرگزاری یگان ویژه «رهبران این اعتراض» را نیز دستگیر کرده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) هم یکشنبه اعلام کرد شرایط زندان همدان «تحت کنترل» است و هنوز اطلاعاتی درباره فرار زندانیان به‌دست نیامده است.

تکذیب وضعیت «غیرعادی» در مهاباد و ارومیه

از زندان مهاباد نیز اخباری مبنی بر تلاش زندانیان برای فرار از زندان منتشر شده است. براساس گزارش‌ها در بامداد یکشنبه در زندان مهاباد درگیری رخ داده است. برخی از تیراندازی و کشته شدن یک تن از زندانیان خبر داده بودند. خبرگزاری رکنا نوشته است تعدادی از زندانیان زندان مهاباد در حال فرار از زندان بودند که با «برخورد قاطع نیروهای امنیتی و انتظامی» مواجه شده‌اند. در ادامه این گزارش آمده است: نیروهای امنیتی توانستند قسمتی از زندان را آرام کنند اما در این زندان «جو شورش» پابرجاست.

خبرگزاری فارس اما به سرعت از قول حمزه بروجنی، مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی آذربایجان‌غربی نوشت: «با تمهیدات اتخاذ شده، زندان‌های آذربایجان‌غربی در آرامش و سلامت کامل قرار دارند».

مدیرکل زندان‌های استان آذربایجان غربی در گفت‌وگوی جداگانه‌ای با خبرگزاری میزان، ارگان قوه قضاییه، اخبار منتشر شده مبنی بر اعتصاب اعتصاب ۲۰۰ زن زندانی در زندان ارومیه را «کذب» و محصول «دشمنان و معاندین نظام» خواند. بروجنی ادعا کرد: زندان ارومیه دارای کلیه استاندارد‌های لازم است و تاکنون هیچ گونه اعتصابی در زندان ارومیه اتفاق نیفتاده است.

او همچنین مدعی شد زندانی زنی که گفته می‌شود به خاطر ابتلا به کووید ۱۹ فوت کرده است، «حدود یک هفته پیش در بیمارستان حضرت سید الشهدا که فقط مختص بیماران قلبی هست به علت عارضه قلبی فوت نمود و اصلا این بیمارستان پذیرش بیمار کرونایی ندارد».

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) نیز یکشنبه ۱۰ فروردین از اعتصاب غذای دو زندانی در بند ۱۲ زندان تبریز خبر داده است. بابک گلستانی و علیرضا اصغرزاده  در اعتراض به شرایط نامساعد زندان و شیوع ویروس کرونا دست به اعتصاب غذا زده‌اند و احتمال می‌رود که تعداد اعتصاب کنندگان افزایش پیدا کند.

در همین زمینه:

اعتراض در زندان همدان: دادستان می‌گوید هیچ زندانی فرار نکرده است

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.