راهکار جدید در تظاهرات‌‌ اعتراضی یکشنبه‌ها در مینسک | جهان | DW

به اشتراک گذاشتن


رسانه‌های محلی این بار به جای یک تظاهرات بزرگ، از حدود ۲۰ اجتماع غیرمتمرکز در مینسک خبر می‌دهند. در خدمات مسنجری شبکه اجتماعی تلگرام، گروه نکستا به صورت زنده گزارش داد که “پلیس لوکاشنکو با آشفتگی از یک محل به محل دیگر می‌دود”. گروه نکستا از طریق خدمات شبکه تلگرام تظاهرات توده‌ای را هماهنگ می‌کند.

با این تغییر تاکتیکی، تظاهرکنندگان در شانزدهمین یکشنبه اعتراض، به سرکوب‌های خشونت‌بار طی ماه‌های گذشته واکنش نشان دادند. با این حال شمار زیادی در این یکشنبه اعتراض بازداشت شدند.

سازمان حقوق بشر “وسنا” این هفته نیز نام ۲۸۰ دستگیرشده را ثبت کرده است. پلیس از ۲۵۰ مورد بازداشتی سخن گفته است. یکشنبه گذشته شمار بازداشتی‌ها حدود ۳۰۰ نفر بود و هفته پیش از آن ۱۰۰۰ نفر بازداشت شدند.

این هفته نیز همچون گذشته نیروهای امنیتی معترضان را تا حیاط پشتی خانه‌هایشان تعقیب و سپس دستگیر کرده به داخل نفربرها کشاندند. بار دیگر ماشین‌های آب‌پاش برای مقابله با مردمی به خیابان‌ها آمدند که با شعارهای خود خواستار کناره‌گیری الکساندر لوکاشنکو از مقام ریاست‌جمهوری هستند.

سیاستمدار اپوزیسیون، سوتلانا تیخانووسکایا، روز شنبه ۲۸ نوامبر در شبکه تلگرام جنبش اعتراضی را خطاب قرار داد و گفت: «هر فرد در محله خود به خیابان خواهد رفت و سپس ده‌ها، صدها و هزاران حامی دیگر خواهد یافت.»

این رهبر ۳۸ ساله اپوزیسیون که در کشور همجوار لتیوانی در تبعید است، معترضان بلاروس را “انسان‌هایی غیرتمند، دلیر و صلح‌جو” خواند که “بهای آزادی را می‌دانند” و هرگز بدون آزادی نخواهند زیست.

لوکاشنکو با احتیاط از عقب‌نشینی سخن می‌گوید

الکساندر لوکاشنکو روز پنجشنبه پس از گفت‌وگو با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه تأکید کرد که طرح‌هایی برای یک قانون اساسی جدید دارد. او با احتیاط تمام، کناره‌گیری خود را در چشم‌انداز قرار داد.

لوکاشنکو گفت، با یک قانون اساسی جدید، او دیگر به عنوان یک رئیس‌جمهوری کار نخواهد کرد. او اما از زمان مشخصی سخن نگفت. از این رو منتقدان در جدی بوده اظهارات لوکاشنکو تردید دارند و اینکه هدف او بیشتر انحراف افکار عمومی است.

لوکاشنکو اما در اظهارات خود تضمین کرد که قانون اساسی جدید اختیارات تاکنون نامحدود رئیس‌جمهوری را محدود خواهد ساخت. در عوض نقش پارلمان و دولت تقویت خواهد شد. او اما نظر خوشی نسبت به تأسیس احزاب جدید و یا انتخابات پارلمانی بر اساس لیست حزبی ندارد، زیرا از نظر او این اقدام در جامعه شکاف خواهد انداخت.

از نظر منتقدان، همین اظهارات لوکاشنکو قصد اصلاحات واقعی سیاسی را مورد تردید قرار می‌دهد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last.today Mr last تلگرام آقای آخرسایت شیراز vinfo ابزار وبمستر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر آقای آخر کیست Mr last Mr last Mr last Mr last CV Mr last Dansk CV آقای آخر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر Mr last Danske Site Danske Site Danske Site یوتیوب آقای آخر