دولت افغانستان گزارش نیویورک تایمز مبنی بر توقف روند صلح از سوی اشرف غنی را ‘بی‌اساس’ خواند

به اشتراک گذاشتن


صدیقی

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان در واکنش به گزارشی از روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز را که در آن از نقش داشتن رئیس‌جمهور اشرف غنی به خاطر عدم پیشرفت روند صلح آمده است، بی‌اساس خوانده است.

در این گزارش نیویورک تایمز به نقل از منابعی آمده که با وجود توافق احتمالی طالبان و هیأت مذاکره‌کننده افغانستان در قسمت اصول راهنما/طرز العمل مذاکرات رئیس‌جمهوری افغانستان نگذاشته که هیأت مذاکره‌کننده با آن توافق کند و این روند پیشرفت داشته باشد.

توضیح تصویر،

اخیراً وزیر خارجه آمریکا با هیأت‌های طالبان و دولت افغانستان در قطر دیدار کرد

سخنگوی رئیس‌جمهور غنی در اعلامیه‌ای که منتشر کرده گفته است:

“رئیس‌جمهور اشرف غنی همواره تلاش‌هایی را در راستای تحرک بخشیدن به گفتگوهای صلح رهبری نموده است. رئیس‌جمهور کشور با آزادسازی پنج هزار زندانی طالب، یک گام شجاعانه‌ای را به منظور سرعت بخشیدن به گفتگوهای صلح برداشت؛ حسن نیتی که با تاسف از سوی طالبان پاسخ مثبت داده نشد.”

اعلامیه می‌افزاید که پاسخ طالبان “افزایش بی‌سابقه خشونت علیه مردم افغانستان” بود.

دو روز قبل محمد نعیم، سخنگوی دفتر طالبان در قطر در توییتی گفته بود که هر دو تیم مذاکره کننده از تکمیل شدن طرزالعمل و توافق دو طرف نوشته بود. اما دولت افغانستان گفت پیشرفتی در روند گفتگوهای صلح به میان نیامده است.

توضیح تصویر،

دیدار وزیر خارجه آمریکا با هیأت مذاکره‌کننده افغانستان

آقای صدیقی در این اعلامیه افزوده است که هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت افغانستان و طالبان تاکنون روی بیست و یک ماده اصول رهنمودی مذاکرات به توافق رسیده‌اند اما در حال بحث روی مقدمه این رهنمود هستند “که در آن بعضی موضوعات نیاز به وضاحت بیشتر دارد”.

آقای صدیقی اما جزئیاتی بیشتر در این مورد ارایه نکرده است.

در گزارش نیویورک تایمز به نقل از سه مقام دولتی آمده که آقای غنی بر یک مورد از جزئیات تاکید کرده و آن این که دولت افغانستان در این طرزالعمل به جای نام‌های دیگر باید با نام رسمی آن یعنی “جمهوری اسلامی افغانستان” یاد شود. جزئیاتی که به گفته این روزنامه در گذشته نیز باعث توقف مذاکرات شده است.

از بیشتر از دو ماه به این طرف هیأت طالبان و دولت افغانستان در قطر با هم گفت‌وگو می‌کنند و تاکنون نتوانسته‌اند که بر سر طرزالعمل نهایی مذاکره به توافق برسند.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last.today Mr last تلگرام آقای آخرسایت شیراز vinfo ابزار وبمستر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر آقای آخر کیست Mr last Mr last Mr last Mr last CV Mr last Dansk CV آقای آخر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر Mr last Danske Site Danske Site Danske Site یوتیوب آقای آخر