رسانه خبری پیامِ ایرانی

حمایت اتحادیه اروپا از آتش‌بس در سوریه به خاطر شیوع کرونا | جهان | DWبا گسترش سریع ویروس جدید کرونا، که تقریبا هیچ کشوری از آن در امان نمانده، نگرانی از شیوع آن در کشورها و مناطق جنگ‌زده افزایش یافته است.

اتحادیه اروپا با پشتیبانی از فراخوان سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس فوری و سراسری در سوریه اعلام آمادگی کرده برای تحقق این هدف و یاری رساندن به مقابله به شیوع کرونا در این کشور همکاری کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، سخنگوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یک‌شنبه دهم فروردین (۲۹ مارس) در بروکسل اعلام کرده که این اتحادیه در زمینه کمک‌های بشر دوستانه به سوریه پیشتاز بوده و آماده است برای جلوگیری از شیوع گسترده بیماری کووید ۱۹ در این کشور این کمک‌ها را افزایش دهد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

پائولو پینیرو، رئیس کمیسیون تحقیق سازمان ملل در امور سوریه روز شنبه خواستار اعلام آتش‌بس فوری در این کشور جنگ‌زده شد و هشدار داد که ادامه درگیری‌ها، به خصوص با شیوع ویروس کرونا سوریه را با فاجعه‌ای روبرو می‌کند که در آن آوارگان جنگی سرگردان بیش از دیگران در معرض خطر خواهند بود.

در جریان جنگ داخلی در سوریه بسیاری از زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی کشور تخریب شده و برآورد می‌شود که طی این سال‌ها بیش از ۷۰ درصد کادر درمانی کشور را ترک کرده باشند.

در جریان حمله ماه‌های اخیر نیروهای دولتی به مواضع شورشیان در شمال سوریه، که با پشتیبانی نیروی هوایی روسیه و حمایت نیروهای سپاه پاسداران و گروه‌های مورد حمایت ایران آغاز شده، بیش از یک میلیون نفر در سرزمین خود آواره شده‌اند و بسیاری از آنها در اردوگاه‌هایی به سر می‌برند که از کمترین امکانات رفاهی و بهداشتی برخوردار نیستند.

ویروس کرونا تهدیدی جدی برای آوارگان جنگی

شمار آوارگان سوری در داخل خاک سوریه حدود شش میلیون و ۵۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود. رئیس کمیسیون تحقیق سازمان ملل شیوع ویروس کرونا را “تهدیدی مرگ‌افرین” برای غیرنظامیان سوری، به ویژه آوارگان خوانده و همه طرف‌های درگیر را فراخوانده هرچه سریع‌تر فراخوان دبیرکل این نهاد برای آتش‌بس را اجرا کنند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل به تازگی در یک کنفرانس خبری در مقر این سازمان در نیویورک با اشاره به شیوع کرونا خواستار برقراری آتش‌بس در همه درگیری‌های جهان شد و یادآوری کرد که در کشورهای جنگ‌رده سیستم‌های بهداشتی و کادر درمانی هم به شدت آسیب دیده‌اند و شهروندان بسیار آسیب‌پذیرتر هستند.

او می‌گوید ویروس کرونا به قوم، ملیت، گرایش سیاسی یا اعتقاد دینی افراد کاری ندارد و بی‌رحمانه همه را هدف می‌گیرد، به همین دلیل لازم است تمام درگیری‌های نظامی در سراسر جهان متوقف شود و تمام نیرو صرف مبارزه با بیماری کووید ۱۹ شود که تهدیدی جدی برای جهانیان است.

تاکید پاپ بر برقراری “آتش‌بس جهانی”

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز روز یک‌شنبه با تکرار درخواست آنتونیو گوترش خواستار برقراری هرچه سریع‌تر آتش‌بس در جهان و مقابله به شیوع ویروس کرونا شد.

پاپ فرانسیس می‌گوید تمام طرف‌های درگیر در مناقشه‌های سراسر جهان باید فورا تمام اقدامات خصومت‌آمیز را کنار بگذارند، به گشایش مسیرهای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه یاری رسانند و برای راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز آماده باشند.

رهبر کاتولیک‌های جهانی در پیامی که از واتیکان ارسال کرد به طور مشخص از فراخوان دبیرکل سازمان ملل برای برقراری فوری “آتش‌بس جهانی” حمایت کرد و گفت اپیدمی کرونا هیچ مرزی نمی‌شناسد و برای مقابله با آن به همکاری همگانی نیاز است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در سر تا سر جهان تا غروب یک‌شنبه به نزدیک ۶۸۵ هزار نفر رسیده و شمار قربانیان از مرز ۳۲ هزار نفر فراتر رفته است. در حال حاضر ایالات متحده آمریکا بیشترین موارد ابتلا و ایتالیا بیشترین تعداد قربانیان را ثبت کرده‌اند.

موارد شناسایی شده ابتلا به ویروس جدید کرونا و مرگ بر اثر آن در کشورهای بحران‌زده‌ای مانند سوریه، لیبی و یمن تاکنون بسیار اندک بوده، اما کارشناسان احتمال می‌دهند این کشورها دیر یا زود درگیر بیماری کووید ۱۹ خواهند شد و دامنه شیوع در آنها به دلیل کمبود امکانات بهداشتی و درمانی بسیار نگران‌کننده باشد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.