سیل در ۸ استان ایران؛ ورود فاضلاب به خانه‌ها در اهواز | محیط زیست | DW

به اشتراک گذاشتن


ایلام، بوشهر، خوزستان، فارس، قزوین، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان و لرستان در ۷۲ ساعت گذشته با سیل و آب‌گرفتگی معابر و دشواری روبرو بوده‌اند.

هلال احمر از عملیات امدادرسانی به سیلزدگان خوزستان، بوشهر، ایلام و کهگیلویه و توزیع غذا، بالاپوش، مواد بهداشتی و وسایل گرمایشی خبر می‌دهد. این در حالی است که مردم خوزستان به خصوص اهالی آبادان، خرمشهر و اهواز به دلیل رسوب گل و لای و ورود فاضلاب به خانه‌ها، نگران فروریختن منازل هستند. این خطر  در مناطق حاشیه‌نشین به دلیل بافت فرسوده‌خانه‌ها بیشتر است. پیامدهای بهداشتی در این وضعیت آن هم در شرایط قرمز کرونایی بسیار خطیر است.

خبرگزاری ایلنا می‌نویسد یکی از دلایل بالا امدن آب و فاضلاب در سطح خیابان‌های اهواز، سیل دو سال قبل است که در رودخانه‌ها، لایه‌های آبرفتی و رسوبات ایجاد کرده و رودخانه‌ها دیگر ظرفیت لازم را ندارند: «با کمترین بارندگی، آب را به کانال‌ها و لوله‌های فاضلاب شهری پس می‌زنند.»

مهران باباپور، عضو شورای شهر اهواز به ایلنا گفته که مشکل آبگرفتگی شهر مسئله سالیان است و به امروز و دیروز ربط ندارد: «۲۰ سال است اقدامی در راستای بهبود فاضلاب شهر صورت نگرفته و مشکل فاضلاب مثل زخم کهنه‌ای است که با هر بارندگی سر باز می‌کند.»

علاوه بر اکثر محله‌های اهواز، مناطقی در آبادان هم‌چون ذوالقاری، الوانیه، سلیچ شرقی و غربی یا حاشیه بهمنشیر به زیر آب رفته‌اند. در بنادر خرمشهر، امام خمینی و ماهشهر نیز آب گرفتگی وسیعی وجود دارد.

اکنون حاشیه‌نشینان اهواز در میان لجن و گل و لای و فاضلاب زندگی می‌کنند و نگران فروریختن خانه‌های فرسوده خود هستند. تصاویر منتشره در رسانه‌ها، خیابان‌های آب‌گرفته و خودروهایی را نشان مید‌هند که تا گلگیر در آب فرو رفته‌اند.

مسعود کنعانی، فعال محیط زیست می‌گوید، به دلیل کم عرض شدن رودخانه‌ها و بالا رفتن میزان رسوبات، آب با کمترین بارندگی مستقیما وارد مجاری و لوله‌های فاضلاب می‌شود که این لوله‌ها در خیابان‌های سطح شهر و به ویژه مناطق حاشیه رودخانه‌ها جریان پیدا می‌کند.

کنعانی گلایه کرده که مسئولان مربوطه به وظایف مدیریتی خود عمل نکرده‌اند. او مجمع نمایندگان استان را نیز در هم‌پوشانی و لاپوشانی این ناکارآمدی سهیم دانسته و گفته است: «در گذشته نیز این ضعف مدیریت را در بحران‌های فاضلاب، ریزگردها و باران‌های اسیدی هم شاهد بودیم.»

مهران باباپور، عضو شورای شهر اهواز به ایلنا گفته که مشکل آبگرفتگی شهر به امروز و دیروز ربط ندارد بلکه مسئله سالیان است: «۲۰ سال است اقدامی در راستای بهبود فاضلاب شهر صورت نگرفته و مشکل فاضلاب مثل زخم کهنه‌ای است که با هر بارندگی سر باز می‌کند.»

هم اینک ستاد سیل در هشت منطقه اهواز دایر شده و کمیته جمع آوری آب‌های سطحی آماده‌باش هستند اما باباپور هشدار داده که در صورت تداوم و تشدید بارندگی‌ها، احتمال دارد اوضاع بحرانی شود.

اهواز ۲۴۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب دارد که ۱۱۰۰ کیلومتر آن فرسوده است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *