کارایی واکسن ضد کرونا به ۱۰۰ درصد رسید

به اشتراک گذاشتن


منبع: دبی – العربیه.نت، فارسی

شرکت آمریکایی مٌدرنا روز دوشنبه ۳۰ نوامبر ۲۰۲۰ اعلام کرد کارایی واکسن کرونای ساخت این شرکت در مرحله سوم تجارب بالینی به ۱۰۰ درصد رسید.

نتایج بررسی‌های جدید که بیش از ۳۰ هزار نفر در آنها شرکت کرده‌اند، نشان داد کارایی این واکسن در مقابل عوارض جانبی واکسن‌ها کرونا به مقدار ۱۰۰ درصد و در مقابل خود بیماری به مقدار ۹۴ درصد است.

این شرکت همچنین اعلام کرد که واکسنش در همه گروه‌های سنی، جنسیتی و نژادی قابل استفاده است و هیچ نگرانی جدی درباره سلامت استفاده‌کنندگان وجود ندارد و عوارض جانبی آن تنها به درد ناشی از تزریق، سردرد و خستگی محدود است.

مٌدرنا همه داده‌های مربوط به سلامتی استفاده‌کنندگان در دو ماه گذشته را جمع‌آوری کرده و حالا قصد درخواست صدور مجوز اضطراری از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا و همچنین سازمان دارویی اروپا را دارد. جلسه‌ای به همین منظور در ۱۷ دسامبر میان مدیران مٌدرنا و مدیران سازمان غذا و داروی آمریکا برگزار خواهد شد.

این شرکت محموله‌ای به حجم ۲۰ میلیون دوز را آماده کرده کرده که در آخر سال ۲۰۲۰ به آمریکا ارسال کند. این مقدار برای واکسینه کردن ۱۰ میلیون نفر کافی است، زیرا هر نفر باید ۲ بار این واکسن را دریافت کند. مٌدرنا خود را آماده کرده که تا پایان سال ۲۰۲۱ بین ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد دوز دیگر تولید کند.

رئیس هیات‌مدیره شرکت داروسازی مٌدرنای آمریکا که به یکی از امیدهای اول بشریت برای یافتن واکسن کرونا تبدیل شده روز پنج‌شنبه ۱۹ نوامبر ۲۰۲۰ در گفتگوی اختصاصی با «العربیه» اعلام کرد شرکت تحت مدیریتش می‌تواند تا ۵۰۰ میلیون دوز از واکسن کرونا تولید کرده و واکسیناسیون ۶۰ درصد از جمعیت جهان می‌تواند مانع انتشار بیشتر این ویروس شود.

نوبر آفیان تاکید کرد که انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا هیچ تاثیری روی تلاش‌هایی که با هدف دستیابی به واکسن کرونا صورت می‌گرفت، نداشت و دولت دونالد ترامپ در زمینه مالی و لجستیکی از تولید واکسن حمایت کرد و این شرکت در زمینه پژوهش یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *