رسانه خبری پیامِ ایرانی

مادر نرگس محمدی: نگران جان دخترم هستیم اما تهدید می‌شویم | ایران | DWمادر نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر و کنشگر مدنی، نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضاییه نوشته و از بدتر شدن شرایط دخترش خبر داده است. خانم عذرا بازرگان به سرفه‌های شدید، سوزش گلو و درد قفسه سینه فرزندش اشاره کرده و می‌نویسد: «در ۱۵ روز اخیر به خاطر وجود ساس، بند زنان ۴ بار به طور شدید سم‌پاشی شده و زندانیان ساعاتی از روز در هوای سرد در حیاط نگاه داشته‌ شده‌اند…»

خانم بازرگان می‌گوید اتاقی ۲۰ متری که محل خواب و زندگی نرگس و هم‌بندی‌هایش است، تهویه و پنجره ندارد: «دخترم بعد از آمبولی ریه، دچار ضایعه شدید ریوی شده و تحت نظر دکتر متخصص از اسپری تنفسی استفاده می‌کرد و طبیعی است که در شرایط کنونی دچار مشکل تنفسی شده باشد.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

عذرا بازرگان نوشته که مسئولان به جای آن که پاسخ نگرانی او و پدر نرگس درباره شرایط غیراستاندارد زندان زنجان را بدهند، آنها را تهدید کرده‌اند: «دخترم در سلول‌های انفرادی به بیماری‌های متعدد مبتلا شده و در ۵ سال اخیر زندان، سه بار تحت عمل جراحی سنگین قرار گرفته و در این سال‌ها فقط یک بار به مرخصی سه روزه امده است.»

مادر نرگس محمدی در پایان یادآور شده که رفتار با دخترش ظالمانه و غیرانسانی است.

این سومین نامه سرگشاده خانم بازرگان به ابراهیم رئیسی طی دو ماه گذشته است. او سه هفته قبل نیز در نامه‌ای، از نگاهداری دختر بیمارش در میان متهمان جرایم عادی، فضای غیربهداشتی زندان و خطرات مربوط به سلامتی جسمی و روان او ابراز نگرانی کرده بود. او در این نامه عنوان کرده بود که یک زندانی متهم به قتل و سرقت، فرزندش را تهدید جنسی و جانی کرده و گفته بود: «من و پدر ۹۰ ساله‌اش از سلامتی جسم و روان دخترمان نگرانیم و اعلام خطر می‌کنیم و مسئولیت هر اتفاقی را متوجه دستگاه قضایی می‌دانیم.»

نرگس محمدی ‌اکنون محکومیت ۱۶ ساله خود را می‌گذراند. شش سال این محکومیت به دلیل تبلیغ علیه نظام و ۱۰ سال  دیگر به خاطر فعالیت او در کمپین “گام به گام تا لغو مجازات اعدام” صادر شده است. او که از اردیبهشت ۱۳۹۴ در زندان اوین محبوس بود، دی ۹۸ به زندان زنجان تبعید شد و انتقالش به این زندان  با خشونت فیزیکی رئیس اوین همراه بود. 

مادر او در نامه قبلی به رئیس قوه قضاییه نوشته بود که زندان زنجان از لحاظ بهداشتی در نازل‌ترین حد قرار دارد: «ظرف‌ها در یک گودال سیمانی کثیف و کهنه در داخل حمام شسته شده و با خرید مواد ضدعفونی حتی با خرج دخترم موافقت نمی‌شود.»

شیرین عبادی، حقوقدان و دارنده نوبل صلح، وزارت اطلاعات را متهم کرده که قصد کشتن نرگس محمدی را دارد. او در یادداشتی از جمله نوشت: «… چون نرگس با کشته‌شدگان آبان‌ماه ابراز همدردی کرد مجدداً از زندان اوین او را به زندان زنجان تبعید کردند. امکانات بهداشتی و درمانی را از او مضایقه می‌کنند. مامور امنیتی که خود را «محمودی» معرفی می‌کند و برخلاف قانون کلیه تصمیمات مربوط به پرونده نرگس توسط او (و نه دادستان یا دادیار یا دادگاه) اتخاذ می‌شود، به نرگس گفته بود اگر توبه‌نامه ننویسی و از کانون مدافعان حقوق بشر استعفا ندهی نعش‌ات از زندان بیرون خواهد رفت. و همین مامور هنگام اعزام حیله‌گرانه نرگس به زنجان، در زندان اوین حاضر و ناظر صحنه بود.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

نرگس محمدی پس از تحصن در زندان اوین در همبستگی با قربانیان اعتراضات آبان به زندان زنجان منتقل شد. مقامات امنیتی در این فاصله برای او دو پرونده جدید گشوده و علت را وقایع دوران حبس عنوان کردند. دادستانی زنجان “انتشار بیانیه‌های سیاسی، تشکیل کلاس‌های آموزشی و تحصن اعتراضی در بند زنان” را به عنوان مستندات اتهام‌های جدید معرفی می‌کند. از او خواسته‌اند توبه‌نامه بنویسد تا زنده از زندان بیرون برود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.