رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | افزایش میزان محکومیت بابک دادبخش به ۲۵ سال حبس تعزیری


خبرگزاری هرانا – بابک دادبخش، زندانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج امروز یکشنبه ۱۰ فروردین‌ماه احضار و حکم پیشین وی با این بهانه که حکم دادگاه ناقص بوده، نقض و حکم ۲۵ سال حبس تعزیری در زندان به او ابلاغ شد. این زندانی پیشتر در بهمن ماه سال گذشته توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۱۷ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. آقای دادبخش مبتلا به افسردگی شدید بوده و تاکنون دو بار اقدام به خودکشی کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محکومیت بابک دادبخش، زندانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج به ۲۵ سال حبس تعزیری افزایش یافت.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای دادبخش درخصوص این افزایش حکم به هرانا گفت: “بابک دادبخش امروز مجددا احضار شد و حکم جدیدی در زندان به او ابلاغ کردند. به آقای دادبخش گفته‌اند حکم قبلی وی اشتباه بود و دو اتهام محاربه و دو اتهام فساد فی الارض تبدیل به بغی شده و مجازات اشد به دلیل تکرار جرم، یک و نیم برابر شده است. آقای دادبخش در دادگاه وکیل تسخیری داشت و وکیل از او خواسته بود تا برگه تسلیم به رای را امضا کند و او هم چون در حال خودش نبود، امضا کرده بود. احتمالا نماینده دادستان یا ضابط پرونده به حکم قبلی اعتراض کرده بودند و باتوجه به آنکه محکومیت وی بالای ۱۵ سال است، پرونده مستقیما به دیوان عالی کشور خواهد رفت.”

این منبع مطلع در ادامه درباره وضعیت سلامتی آقای دادبخش به هرانا گفت: “آقای دادبخش در زندان قرص‌های قوی ضدافسردگی و اعصاب و روان استفاده می‌کند و همیشه خواب آلود است. او تا به حال دو بار با طناب دار اقدام به خودکشی کرده اما همبندی‌هایش به موقع رسیده و جانش را نجات داده‌اند.”

بابک دادبخش بنا بر ابلاغیه ای که پیشتر در بهمن ماه امسال به او ابلاغ شده بود توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و تجمیع احکام به تحمل ۱۷ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. پیشتر در دادگاه اتهامات آقای دادبخش “فساد فی الارض و محاربه” عنوان شده بود؛

بابک دادبخش، در آبان ۹۷ توسط پلیس امنیت تهران بازداشت و به وزارت اطلاعات تحویل داده شد. این زندانی در ایام بازداشت شرایط متفاوتی را در بازداشتگاه‌های مختلف از جمله ۲۰۹ اوین و فشافویه تهران سپری کرده است. او همچنین برای مدتی در آسایشگاه امین آباد که مختص بیماران روحی-روانی است نگهداری شده است. وی نهایتا در ۲۷ بهمن ماه ۹۷ به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد اما به خاطر شرایط بسیار نامناسب جسمی و روحی ابتدا به بند بیماران روانی و صعب العلاج این زندان و مدتی بعد به سالن ۱۰ بند ۴ این زندان که به سالن زندانیان سیاسی معروف است، منتقل شد.

پیشتر یک منبع مطلع در ارتباط با وضعیت آقای دادبخش به گزارشگر هرانا گفته بود: “بابک دادبخش به دلیل وخامت وضعیت بیماری روحی و روانی خود در تاریخ ۱۸ تیرماه به بیمارستان روانپزشکی رازی (امین آباد) منتقل شده و به مدت ۲۱ روز در این بیمارستان بستری بوده است. علیرغم تشخیص مجدد و قطعی بیماری MDD، اختلال دو قطبی با علائم سایکوتیک، و بدون توجه به نظر پزشکان در تاریخ ۹ مردادماه به دستور دادستانی و دادیار ناظر زندانیان سیاسی، امین وزیری به زندان بازگردانده شد”.

این در حالی است پس از ارجاع به زندان نیز در تاریخ ۱۳ مردادماه ۹۸ بیماری اعصاب و روان وی و همچنین تاثیرات بازداشت در بیماری وی به تائید پزشکی قانونی کرج رسیده و نیاز به درمان و بستری شدن آقای دادبخش محرز شده است.

بابک دادبخش در اردیبهشت ۹۸ طی نامه ای سرگشاده خطاب به رئیس قوه قضاییه، ضمن تشریح شرایط زندگی و بازداشت خود، اتهامات مطروحه را واهی و ساختگی خوانده و خواهان رسیدگی این مقام قضایی به پرونده‌اش و پایان بی عدالتی شده است. در تاریخ ۵ خردادماه نیز خواهر بابک دادبخش طی نامه ای خطاب به رییس قوه قضاییه، به شرح وضعیت زیستی برادرش خصوصا وضعیت سلامت روان وی پرداخته و معتقد است که وی نه محارب بلکه انسانی منزوی بوده که در خلوت خود دلخوشی‌هایی نیز داشته است و با توجه به اینکه مصداق اتهامات مطروحه در موردش وجود ندارد، بی گناه است. وی در تاریخ ۲۵ خردادماه نیز با نگارش نامه‌ای خطاب به دخترش درد دل کرده و وضعیت زیستی و دلایلی که نهایتا وی را به شرایط کنونی سوق داده است، را شرح می داده بود.

بابک دادبخش ۳۸ ساله، متولد و اهل اردبیل است او که متاهل و دارای دو فرزند بود طی سانحه ای همسر و یکی از فرزندانش را از دست داده است. او پیش از این نیز در سالهای ۸۶ تا ۸۸ در زندان اوین به سر تحمل حبس کرده بود که با غیبت در زمان مرخصی کماکان با پرونده باز روبرو است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.