نماد صندوق پالایشی دولتی بدون دامنه نوسان ‘بازگشایی شد’

به اشتراک گذاشتن


بورس

سازمان بورس و اوراق بهادار تهران از بازگشایی نماد صندوق قابل معامله پالایشگاهی- موسوم به “پالایشی یکم” در معاملات امروز خبر داده است.

این معاملات بدون دامنه نوسان بوده است؛ در بورس تهران دامنه نوسان محدود است و از حذف این دامنه عموما برای کشف قیمت استفاده می‌شود.

ناظر بازار بورس در اطلاعیه‌ای گفته است: “بازگشایی نماد معاملاتی صندوق سرمایه گذاری پالایش یکم بدون دامنه نوسان بوده و زمان انجام معامله از ساعت ۱۱:۴۵ الی ۱۲:۳۰ (به وقت محلی) می‌باشد.”

اعلام خبر بازگشایی این نماد باعث تقویت نمادهای پالایشی در معاملات امروز شد.

صندوق قابل معامله “پالایشی یکم” متشکل از باقیمانده سهام دولت در ۴ پالایشگاه تهران، اصفهان، بندرعباس و تبریز است.

دیروز سازمان بورس و اوراق بهادار تهران اعلام کرد مجوز فعالیت این صندوق را صادر کرد ولی زمان آغاز فعالیت آن مشخص نبود.

مهلت پذیره نویسی سهام این صندوق اواخر شهریور ماه به پایان رسید؛ که بر اساس عرف معمول باید یک ماه بعد از پایان این مهلت امکان معامله برای این صندوق از اول آبان فراهم می‌شد.

بعضی گمانه‌زنی‌ها حکایت از آن داشت که علت تاخیر در بازگشایی این نماد، بازدهی منفی بوده؛ حامیان این عقیده می‌گویند پس از پایان پذیره نویسی ارزش صندوق کاهش یافت.

تابستان امسال عرضه این صندوق پالایشگاهی به طور ناگهانی منتفی شد و دلیل آن عدم “آمادگی زیرساخت‌ها” و “ایجاد نشدن صندوق مربوطه” اعلام شد.

این لغو موج منفی به بازار سرمایه فرستاد و باعث افزایش صف فروش و افت بورس شد؛ با این اتفاق شاخص کل بورس تهران ۶۵ هزار واحد افت کرد.

بعد از این اتفاق وزارت اقتصاد و نفت در این زمینه به تفاهم رسیدند و وزارت نفت ایران دستور داد که این صندوق تشکیل شود.

با کاهش درآمدهای نفتی ایران و افت صادرات دولت ایران در صدد بوده نقدینگی را به بورس هدایت کند؛ عرضه صندوقهای قابل معامله دولتی یکی از روشهای جبران کسری بودجه دولت است.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *