رسانه خبری پیامِ ایرانی

پنجاه سالگی کلیسای پروتستان در ایران

اهمیت کلیسای پروتستان در ایران را نمی‌توان با نظر به شمار اعضای آن سنجید. جامعه آلمانی‌ها در ایران از حدود ۶۰ عضوی خبر می‌دهد که در کلان‌شهر ۱۲ میلیونی تهران زندگی می‌کنند. برای کلیسای پروتستان در آلمان و نیز برای وزارت امور خارجه آلمان فعالیت این کلیسا به عنوان واسطی میان آلمان و ایران بسیار اهمیت دارد. از این رو در پنجاه سالگی این کلیسا در تهران بحث درباره بستن آن موردی ندارد. کمک این کلیسا به آلمانی‌های مقیم ایران و نقش آن در گفتگو با اسلام بس عظیم است.

کارل یاکوبی، کشیش کلیسا در تهران می‌گوید: “ما خود را به عنوان پلی میان ایران و آلمان می‌بینیم.“ این پل را با عرضه شبهای موسیقی و فیلم و نیز برگزاری نمایشگاه می‌سازند.

یاکوبی می‌گوید که اگر چه مقامات دولت ایران به حریم مقدس پروتستانها احترام می‌گذارند، با این حال این اقلیت مذهبی خود را زیر فشار سیاسی می‌بیند. بازرگانان آلمانی و خانواده‌های آنان در مراسم دینی کلیسا شرکت می‌کنند و از این طریق با سایر خانواده‌های آلمانی در ایران آشنا می‌شوند و روابط اجتماعی برقرار می‌کنند. افزون بر این، زنان آلمانی‌ای هستند که با مردان ایرانی ازدواج کرده و بدین خاطر به دین اسلام گرویده‌اند، اما باز به کلیسا می‌آیند، زیرا به گفته کارل یاکوبی هنوز در دل خود را مسیحی حس می‌کنند.

به گفته ینس نیپر، مسئول بخش خاورمیانه و خاور نزدیک در کلیسای پروتستان آلمان، وجود کلیسای پروتستان در تهران را بایست در چارچوب سیاست خارجی آلمان دید که در سطح سیاست فرهنگی عمل می‌کند. به گفته آقای نیپر وزارت امور خارجه آلمان مایل است این کلیسا به کار خود در ایران ادامه دهد.

اما جامعه کلیسای پروتستان در ایران احساس می‌کند که زیر نظر است، به ویژه هرگاه از مرزهای معینی عبور کرده است. به گفته کشیش کلیسا، هنرمندان ایرانی می‌توانند در فضایی که کلیسا به آنان می‌دهد، کارهای خود را به گونه‌ای دیگر عرضه کنند. در این فضا همچنین می‌توان با موسیقی راک و سینمای مدرن آشنا شد. این است که به عقیده یاکوبی این کلیسا بایستی به فعالیت خود ادامه دهد.

پنجاه سال پیش که کلیسای پروتستان در ایران گشایش یافت، بیشتر فعالیت‌ آن معطوف به برگزاری مراسم مذهبی برای آلمانی‌هایی بود که به خاطر کار، تنها یا با خانواده‌، به ایران رفته بودند. اما امروزه فعالیت این کلیسا گسترش یافته است. برای نمونه، جامعه پروتستان پروژه‌ای برای کمک‌رسانی به شهر زلزله‌زده بم داشت و نیز پروژه‌هایی برای کمک به یک خانه سالمندان و یک پرورشگاه در ایران.

آنچه اکنون باعث نگرانی شدید کارل یاکوبی، کشیش کلیسا شده، لایحه‌‌ای است که مجازات اعدام را برای کسانی تعیین می‌کند که از دین اسلام به دینی دیگر گرویده‌اند. به عقیده یاکوبی این لایحه علیه دیگر ادیان تدوین شده و برای گفتگوی میان ادیان به منزله فاجعه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.