رسانه خبری پیامِ ایرانی

دستکم ۵۰ افغان براثر ابتلا به کرونا در ایران ‘درگذشته‌اند’


مرز

Image caption

این بازگشت کنندگان می‌گویند بیشتر بخاطر ترس از ابتلا به کرونا به کشورشان باز می‌گردند

سفارت افغانستان در تهران عصر امروز (دهم حمل/فروردین) به بی‌بی‌سی فارسی گفت که بنا به معلوماتی که به بخش مهاجران این سفارت رسیده است، دستکم ۵٠ تبعه افغانستان در ایران براثر ابتلا به کرونا درگذشته ‌اند.

ابراهیم حجازی، اتشه(مسئول) امور مهاجران در سفارت افغانستان در تهران عصر امروز به بی‌بی‌سی گفت که شمار درگذشتگان افغان در ایران توسط “متنفذین و اقارت درگذشتگان” در استان‌های مختلف در اختیار بخش مهاجران سفارت افغانستان در تهران قرار گرفته است.

سفارت افغانستان در تهران “این رقم را تا زمان دستیابی به اسناد درست، رسمی و مستند تایید نمی‌کند”.

آقای حجازی می‌گوید با وجود درخواست ما، مسئولان وزارت بهداشت و درمان ایران آمار رسمی از شمار مبتلایان و درگذشتگان افغان مقیم ایران ارائه نکردند.

از طرف دیگر موج بازگشت افغان‌ها از ایران که روزانه تا ۱۵ هزار می‌رسد نفر سبب نگرانی از شیوع کرونا در افغانستان شده است.

تونی بلنزر، معاون دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در توئیتر نوشته بود که تنها در دو هفته از ۸-۲۱ مارس/مارچ تعداد ۱۱۵ هزار ۴۱۰ نفر از ایران به افغانستان بازگشته‌اند، مدیریت این تعداد از عهده هیچ مسئولی بر نمی‌آید.

Image caption

مسئولان اداره صحت عامه/بهداشت هرات این بازگشت‌کنندگان را در منطقه صفری چک می‌کنند

آقای حجازی گفت که این موج بازگشت تا حدود روزانه ۲۵۰۰ نفر کاهش پیدا کرده است. او افزود که روند اخراج اجباری افغان‌های فاقد مدارک اقامتی “در روزهای اخیر به صفر” رسیده است.

برخی گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی حکایت از عدم دسترسی افغان‌های مقیم ایران به خدمات درمانی داشتند.

آقای حجازی می‌گوید که “تبعیض” در این زمینه وجود ندارد، اما گزارش “موارد انگشت‌شمار” برخوردهایی نامناسب به ما نیز رسیده است.

مسئول امور مهاجران سفارت تاکید می‌کند که کادر درمانی در ایران “زحمات قابل قدر” انجام می‌دهند.

او گفت که مشکل افغان‌های مقیم ایران فقط در تست کرونا نیست که برای همه رایگان است. درمان بیماران کرونا و تهیه دارو توسط بیمه پرداخت می‌شود. از آنجایی که حدود نیم میلیون افغانهای مقیم ایران فاقد هر نوع بیمه درمانی هستند، با مشکل پرداخت هزینه‌های درمان کرونای خود مواجه شده‌اند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.