رسانه خبری پیامِ ایرانی

۵۰ افغان بر اثر ویروس کرونا در ایران جان باخته‌اندمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

ابراهیم حجازی نماینده وزارت امور مهاجرین در سفارت افغانستان در تهران یکشنبه ۲۹ مارس ۲۰۲۰ اعلام کرد، آمار کلی این سفارت نشان می‌دهد که ۵۰ مهاجر افغان بر اثر ویروس کرونا در ایران جان باخته و حدود ۱۰۰ مهاجر دیگر افغان به این ویروس مبتلا شده اند.

ابراهیم حجازی در گفتگو با خبرگزاری «صدای افغان» گفت، بیشتر مبتلایان و قربانیان مهاجر افغان به ویروس کرونا ساکن ولایت (استان) قم ایران هستند.

در همین حال، ریاست مهاجرین ولایت هرات در غرب افغانستان اعلام کرد، ایران مرزش را به مهاجرین افغان که قصد ورود به آن کشور را داشته باشند بسته کرده، اما به روی افغان‌های که از ایران بازگشت می‌کنند باز است.

هم چنان سازمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کرده که از اول ماه فوریه تا ماه مارس امسال نزدیک به ۲۰۰ هزار مهاجر افغان از ایران بازگشته کرده‌اند.

از سوی دیگر، وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان اعلام کرده که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به ۱۲۰ نفر رسیده که دو دیپلمات خارجی و چهار سرباز ناتو نیز شامل‌اند.

این وزارت امروز یکشنبه سومین آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا را در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان ایجاد کرد.

فیروزالدین فیروز، وزیر بهداشت افغانستان با افتتاح این آزمایشگاه گفت: «اگر مردم تدابیر وقایوی را جدی نگیرند احتمال مصابیت ۲۵ میلیون تن به این ویروس در افغانستان وجود دارد».

فیروز از مردم خواست: «از گشت و گذار در بیرون از منزل، دست دادن، روبوسی و بغل کشی خودداری نموده و روزانه بیش از ۳۰ بار دست‌های شان را با صابون و مایع ضد عفونی کننده بشویند».

وی تاکید کرد، ممکن است که افغانستان برای مبارزه با ویروس کرونا به ۱۰۰ میلیون دالر نیاز پیدا کند در صورت که کشور در حال حاضر ۱۵ میلیون دالر در اختیار دارد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.