قالیباف: هول نیستیم، می‌خواهیم دولت با خاطره خوب برود | ایران | DW

به اشتراک گذاشتنشامگاه روزی که روحانی از نمایندگان خواست هول نباشند و بگذارند افراد پرتجربه کارشان را بکنند، رئیس مجلس با حضور در تلویزیون گفت: «ما هول نیستیم؛ بلکه می‌خواهیم دولت با خاطره خوب به پایان برسد. مردم ۷ سال است منتظرند کاری انجام دهید.»

قالیباف در پاسخ به روحانی و معاونش که مصوبه مجلس را دخالت در امور اجرایی دولت دانسته‌اند گفت: «اصلا اینظور نیست. ریل‌گذاری و تصویب قانون، کار و وظیفه ماست و حتی آیین‌نامه‌هایی که در هیات دولت تصویب می‌کنند تا در هیات تطبیق قوانین مجلس تایید نشود، حق اجرا ندارد.»

رییس مجلس عنوان کرد که مصوبه جنجالی، بحث خروج از برجام را مطرح نمی‌کند بلکه خواهان کاهش تعهدات ایران در قبال کاهش تعهدات طرف مقابل است.

او در بخشی از سخنانش، انفجار نظنز را به نفوذ ناشی از اجرای تعهدات منتسب کرد و گفت: «…اطلاعات ما را می‌برند، شخصیت‌های ما را ترور می‌کنند و به تعهداتشان هم عمل نمی‌کنند.»

قالیباف در برنامه تلویزیونی شامگاه پنجشنبه، مشکلات داخلی و فشارهای اقتصادی بر مردم را برجسته کرد و در کنایه‌ای آشکار به روحانی گفت: «به تلویزیون نیامده‌ام تا مثل دولتی‌‌ها حرف بزنم بلکه می‌خواهم به عنوان نماینده مردم با صراحت چیزهایی را بگویم.»

او وضع کارگران روزمرد را مثال زد که ناچارند نان نسیه بخرند. هم‌زمان با اذعان به نقش تحریم در گرانی‌و تورم، بخش اعظم مسئله را ناشی از سو‌ءمدیریت خواند. رئیس مجلس، آشفتگی‌های ساختاری در نظام مالیاتی و کسری بودجه را نیز به همین عامل و عدم نظارت مربوط دانست. قالیباف سوءاستفاده‌های نجومی از ارز ۴۲۰۰ تومانی “اوج بی‌عرضگی و چوب حراج زدن به بیت‌المال” توصیف کرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

حسن روحانی روز پنجشنبه از تکاپوی منتقدان جناحی در سیاست هسته‌ای و سیاست خارجی گله کرده و در کنایه‌ای آشکار گفته بود «برادران عزیز که در کشور مشغول خدمت هستید همه باید دست به دست هم دهیم تا در کشور امید و ثبات ایجاد کنیم. هیچ عجله نکنیم و هول نشویم که کاری انجام دهیم. اشکالی ندارد اگر دولت موفقیتی به دست آورد آن موفقیت را تقدیم شما می‌کند. غصه نخورید که دولت مسائل را حل کرده و تمام می‌کند.»

این گلایه و کنایه متوجه قانونی بود که مجلس در روز سه‌شنبه دهم آذر تصویب کرد و به تایید شورای نگهبان رساند. طبق این مصوبه که قانون “اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها” نام دارد، اگر مناسبات بانکی و مالی و صادرات نفت ایران تا دو ماه دیگر عادی نشوند، دولت موظف خواهد بود اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی کنوانسیون منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را کنار بگذارد و غنی‌سازی ۲۰ درصدی را از سر بگیرد.

روحانی در نخستین واکنش‌گفت که دولت موافق این مصوبه نیست و آن را برای فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌داند. جواد ظریف اما در نشست مجازی “گفت‌وگوهای مدیترانه رم” با تاکید بر نارضایتی دولت از این مصوبه، اعلام کرد که در صورت نهایی شدن، تهران موظف است آن را اجرا کند. وزیر خارجه ایران هم‌زمان، در چراغ سبزی به شرکای توافق هسته‌ای یادآوری کرد: «اگر اروپا و آمریکا به برجام پایبند باشند مصوبه مجلس اجرا نمی‌شود.»

دولت ایران، روی کار آمدن جو بایدن را فرصتی برای تجدید نفس از “فشار حداکثری” کابینه ترامپ و بازگرداندن اوضاع به دوران قبل از خروج امریکا از برجام می‌داند. اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی با تمجید از “بزرگواری مردم” که شرایط فشار حداکثری را تحمل می‌کنند گفته است: «تغییر مدیریت هسته‌ای در چنین زمانی می ‌تواند مشکلات زیادی را به کشور تحمیل کند.»

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *