بایدن: حل مسائل با ایران دشوار خواهد بود

به اشتراک گذاشتن


بایدن

جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، با انتقاد از سیاست دونالد ترامپ در قبال ایران، گفته نمی‌توان گفت سوءقصد به محسن فخری‌زاده چه تاثیری بر اختلافات میان ایران و آمریکا خواهد گذاشت.

آقای بایدن گفت حل مسائلی که بین آمریکا و ایران وجود دارد “دشوار خواهد بود”.

او به همراه معاونش کامالا هریس در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان‌ حاضر شد و از سیاست خارجی دونالد ترامپ، از جمله در برخورد با ایران انتقاد کرد.

آقای بایدن گفت اگر دونالد ترامپ در مراسم سوگند ریاست‌جمهوری حاضر نشود روی شخص او اثری ندارد اما افزود: “چیزی که من نگرانش هستم، بیش از این که تاثیری روی سیاست داخلی باشد، نگرانی من از تصویری است که از خودمان به باقی جهان نشان می‌دهیم.”

جو بایدن پیش از این گفته اگر ایران به اجرای محدودیت‌های توافق هسته‌ای بازگردد او هم آمریکا را به برجام بازخواهد گرداند. دولت ایران می‌گوید پیش‌شرطی را از آمریکا نمی‌پذیرد. مجلس ایران به دولت دو ماه برای رفع تحریم‌ها فرصت داده است.

جو بایدن در مصاحبه با سی‌ان‌ان درباره دونالد ترامپ گفت: “مهم است که در پایان این آشوبی که او ایجاد کرده بتوانیم نشان دهیم که انتقال مسالمت‌آمیز قدرت وجود دارد و طرفین رقیب می‌ایستند، دست می‌دهند و گذشته را پشت سر می‌گذارند.”

جو بایدن درباره سوءقصد به محسن فخری‌زاده گفته “دشوار بتوان گفت چه قدر” این موضوع بر اختلافات میان ایران و آمریکا تاثیر خواهد گذاشت.

سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی اسرائیل را مسئول سوءقصد به محسن فخری‌زاده دانسته است.

آقای فخری‌زاده یکی از مقام‌های ارشد تحقیقات نظامی و هسته‌ای ایران بود.

جو بایدن به سی‌ان‌ان گفت: “حرف آخر این است که نمی‌توانیم به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای بدهیم.”

او انتقادش از دونالد ترامپ برای خروج از برجام را تکرار کرد.

جو بایدن گفت: “او از توافق خارج شد تا توافقی سختگیرانه‌تر به دست بیاید، و چه به دست آمد؟ آنها توانایی هسته‌ای‌شان را بالا بردند و دارند به این توانایی می‌رسند که مواد لازم برای سلاح هسته‌ای داشته باشند.”

“مساله موشکی هم هست.”

آقای بایدن گفت: “من فکر می‌کنم همه این چیزها بسیار دشوار خواهند بود. اما یک چیز را می‌دانم، ما نمی‌توانیم این کار را تنهایی پیش ببریم. برای همین باید بخشی از یک گروه بزرگتر باشیم. نه فقط در مورد ایران، بلکه همین طور در خصوص روسیه و چین و بسیاری مسائل دیگر.”

پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای متحدان اروپایی این کشور به طوری کم‌سابقه موضعی خلاف این کشور گرفته و بر ادامه توافق با ایران پافشاری کرده‌اند.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *