۶ تصمیم جدید شورای عالی دفاع لبنان

به اشتراک گذاشتن<![CDATA[7 ساعت،۴۱ دقیقه

نشست «شورای عالی دفاع» لبنان روز پنج‌شنبه سوم دسامبر۲۰۲۰ در کاخ ریاست‌جمهوری برای بحث پیرامون اوضاع امنیتی و روند «وضعیت بسیج عمومی» در این کشور برگزار شد.
«میشل عون» رییس‌جمهوری، «حسان دیاب» رییس دولت موقت، «زینت عکر»، معاون او و هم‌چنین وزیر دفاع و شماری از وزرای لبنان در این نشست حضور داشتند.

عون در این نشست که ریاست آن را نیز برعهده داشت، طی سخنانی گفت: «شرایط موجود ایجاب می‌کند که دست دولت مستعفی لبنان را باز بگذاریم تا بتواند پیش از تشکیل دولت جدید، برنامه‌های خود برای تامین نیازهای هم‌وطنان و کشورمان را اجرا کند.»
به گزارش «الوطنیه»، خبرگزاری رسمی لبنان، حسان دیاب، رییس دولت موقت این کشور نیز در این نشست بر لزوم تمدید وضعیت بسیج عمومی که در آخر امسال اتمام می‌یابد، به مدت سه ماه، یعنی تا پایان مارچ آینده تاکید کرد.

شورای عالی دفاع ملی هم‌چنین بر اساس گزارش‌های دریافتی خود، نسبت به تهدیدهای امنیتی هشدار داده و تصمیم گرفته است که بالاترین سطح آمادگی را اتخاذ کند. تصمیم‌های شش‌گانه این نشست عبارتند از:

۱٫ موافقت با تمدید وضعیت بسیج عمومی به مدت سه ماه از ابتدای ژانویه تا پایان مارچ ۲۰۲۱، اختصاص مبلغ لازم و پیشنهادی وزارت بهداشت برای تهیه واکسن کرونا و درخواست از نهادهای نظامی و امنیتی برای آماده‌باش در زمان جشن‌های پایان سال میلادی.

 2. درخواست از وزیر اشتغال عمومی و حمل‌ونقل برای نظافت کامل فاضلاب‌ها و کانال‌ها در تمام جاده‌ها و بستر رودخانه‌ها و وزیر کشور و شهرداری‌ها جهت صدور بخش‌نامه‌ای مبنی بر لزوم نظافت و حفاظت از کانال در داخل شهرها و بخش‌ها.

۳٫ لزوم صدور مجوز فوق‌العاده برای تمدید ماموریت هماهنگی ارتش با استانداری بیروت از سوی دبیرخانه شورای وزیران به‌منظور انجام اقداماتی در محدوده بندرگاه بیروت که پس از حادثه انفجار در آن، به این نهاد نظامی واگذار شد.

۴. وزیر دارایی موظف به انجام تلاش برای تامین ۱۵۰ میلیارد لیر لبنان جهت کمک به کسانی است که در حادثه انفجار بندرگاه بیروت زیان و آسیب دیده‌اند.

۵. وزارت اشتغال عمومی و حمل‌ونقل و هم‌چنین کمیته موقت اداره بندرگاه بیروت وظیفه دارند برای برچیدن انبارهای حاوی مواد خطرناک در محوطه آن، با فرماندهی ارتش هماهنگی و همکاری کنند.

۶. دبیرخانه شورای وزیران باید پرونده مربوط به صورت‌حساب بندرگاه بیروت که کمیته مذکور خواهان تهیه آن به‌منظور ارایه به هیات دولت شده است را تکمیل کند.

گفتنی است لبنان از بحران اقتصادی و کاهش شدید ارزش لیر در مقابل دلار رنج می‌برد. یک دلار به هشت‌هزار لیر در بازار سیاه معامله می‌شود. این کشور هم‌چنین با کمبود دارو و سوخت، وقوع سیل به علت زیرساخت‌های فرسوده و افزایش شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا مواجه است.
بنا بر اعلام وزارت بهداشت لبنان، تاکنون ۱۳۲هزار و ۸۱۷ نفر در این کشور به کرونا مبتلا شده‌اند.

]]>منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last.today Mr last تلگرام آقای آخرسایت شیراز vinfo ابزار وبمستر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر آقای آخر کیست Mr last Mr last Mr last Mr last CV Mr last Dansk CV آقای آخر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر Mr last Danske Site Danske Site Danske Site یوتیوب آقای آخر