آلمان: به شکلی از توافق فراتر از برجام نیاز داریم

به اشتراک گذاشتن


دیدار هایکو ماس (راست) و محمدجواد ظریف در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ ۲۰۲۰

توضیح تصویر،

دیدار هایکو ماس (راست) و محمدجواد ظریف در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ ۲۰۲۰

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان می‌گوید به توافقی فرای توافق هسته‌ای با ایران نیاز است که برنامه موشک‌های بالستیک ایران را هم در بر بگیرد. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در واکنش به اظهارات آقای ماس در توییترش نوشت آلمان پیش از آنکه درباره الزامات ایران صحبت کند باید به تعهدات خودش در قالب برجام پایبند باشد.

وزیر خارجه آلمان که کشورش در حال حاضر ریاست شورای اتحادیه اروپا را به عهده دارد، تاکید کرده که توافق برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام در سال ۲۰۱۵ دیگر کافی نیست و آلمان به ایران “اعتماد ندارد.”

پیش از اظهارات وزیر خارجه آلمان، جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا هم که می‌خواهد به برجام بازگردد برنامه موشکی ایران را به عنوان یکی از مسائل موجود توصیف کرده و گفته برای حل اختلافات با ایران می‌خواهد برخلاف دونالد ترامپ با متحدان اروپایی همکاری کند.

دولت ایران می‌گوید حاضر به مذاکره مجدد درباره توافق هسته‌ای نیست و آمریکا و اروپا باید تعهدات خود در این توافق را اجرایی کنند.

در ایران دولت همچنین تحت فشار محافظه‌کارانی است که با قانونی برای رفع تحریم‌ها ضرب الاجل گذاشته‌اند.

وزیر خارجه آلمان در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه اشپیگل گفته است: “شکلی از توافق فرای برجام لازم است، که با منافع ما هم همخوانی دارد.”

هایکو ماس گفته: “ما انتظارات روشنی از ایران داریم: سلاح هسته‌ای نداشته باشد، و همین طور برنامه موشک بالستیکی نداشته باشد که کل منطقه را تهدید کند. ایران باید نقش دیگری در منطقه ایفا کند.”

آقای ماس، که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را دارد، گفت دلیل نیاز به توافق با ایران “عدم اعتماد” به حکومت این کشور است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در توییترش نوشته: “این چیزهایی است که هایکو ماس و سه کشور اروپایی باید انجام بدهند قبل از اینکه بگویند ایران چه باید بکند: توقف سیاست نفرت‌انگیز آپارتاید کوویدی [علیه فسلطینیان]. احترام به قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل و توقف زیرپاگذاشتن تعهدات برجام. و توقف رفتار بدخواهانه در منطقه ما، مثل فروش ۱۰۰ میلیارد دلار تسلیحات به کشورهای خلیج فارس و حمایت کورکورانه از تروریسم اسرائیل.”

آلمان در کنار بریتانیا و فرانسه یکی از سه کشور اروپایی عضو برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.

ایران با این توافق محدودیت‌هایی را بر برنامه‌ هسته‌ای خود پذیرفت تا در مقابل تحریم‌های یکجانبه و بین‌المللی رفع شوند، اما با قدرت گرفتن دونالد ترامپ و خروج آمریکا از توافق عملا منافع آن برای ایران متوقف شد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last.today Mr last تلگرام آقای آخرسایت شیراز vinfo ابزار وبمستر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر آقای آخر کیست Mr last Mr last Mr last Mr last CV Mr last Dansk CV آقای آخر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر Mr last Danske Site Danske Site Danske Site یوتیوب آقای آخر