لایحه بودجه ۱۴۰۰: پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی از صندوق توسعه ملی ‘حذف شد’

به اشتراک گذاشتن


ایران بعد از سه روز انکار، سرانجام اذعان کرد که پدافند سپاه پاسداران "به خاطر خطای انسانی" این هواپیما را هدف قرار داده و سرنگون کرده است

توضیح تصویر،

ایران بعد از سه روز انکار، اذعان کرد که پدافند سپاه پاسداران “به خاطر خطای انسانی” هواپیما را هدف قرار داده و سرنگون کرده است

دولت ایران در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۱۴۰۰، پرداخت غرامت سرنگون کردن هواپیمای اوکرایتی از صندوق توسعه ملی را حذف کرده است.

روزنامه شرق در شماره امروز (۱۵ آذر) خود گفته است در لایحه دولت به مجلس، این ردیف از محل هزینه‌های صندوق توسعه ملی حذف شده است.

پیشتر گفته شده بود دولت حسن روحانی برای پرداخت این غرامت تا سقف ۲۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه برداشت خواهد کرد.

این روزنامه می‌گوید با انتشار رسمی گزارش بودجه سال ۱۴۰۰ دولت احتمالا منبع جایگزینی برای تأمین این غرامت پیدا کرده است.

ایران با پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان هواپیمای مسافربری اوکراین موافقت کرده اما هنوز جزئیات چنین پرداختی مشخص نیست.

هواپیمای اوکراینی، ۸ ژانویه، (۱۸ دی) پس از برخاستن از فرودگاه بین المللی امام خمینی در جنوب تهران با دو موشک سرنگون شد و ۱۷۶ سرنشین آن جان خود را از دست دادند.

ایران بعد از سه روز انکار، سرانجام اذعان کرد که پدافند سپاه پاسداران “به خاطر خطای انسانی” این هواپیما را هدف قرار داده و سرنگون کرده است.

به نوشته شرق، لعیا جنیدی، معاون حقوقی دولت ایران خاطرنشان کرده بود “وقتی فرد متخلف قادر به تأمین این رقم نیست، از بودجه اختصاص داده‌شده به دستگاه اجرایی مربوطه این رقم باید تأمین شود.”

این روزنامه از قول یک کارشناس اقتصادی نوشت دولت ایران به دلیل محدودیت منابع ارزی خود، مجبور به استفاده از این صندوق توسعه ملی است.

یک کارشناس بودجه هم به این روزنامه گفته بود چون شرکت‌های بیمه در ایران توان پرداخت چنین غرامتی را ندارند، تصمیم گرفته شده تا پول آن از این صندوق پرداخته شود.

صندوق توسعه ملی ایران در سال ۱۳۸۹ جایگزین حساب ذخیره ارزی (صندوق ذخیره ارزی) شد.

این صندوق برای سرمایه‌گذاری بلندمدت درآمدهای نفتی و کم کردن وابستگی دولت به نفت در هزینه‌های جاری ایجاد شده و قرار بوده “حداقل ۳۰ درصد” از درآمدهای نفت و گاز ایران به این صندوق واریز شود.

اما به دنبال تحریم‌های شدید دولت آمریکا، دولت حسن روحانی با کاهش درآمدهای خود به خصوص درآمد نفتی مواجه شده است.

امسال آقای روحانی پس از کسب موافقت آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران ۱ میلیارد یورو از این صندوق با هدف مبارزه با ویروس کرونا برداشت کرد.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last.today Mr last تلگرام آقای آخرسایت شیراز vinfo ابزار وبمستر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر آقای آخر کیست Mr last Mr last Mr last Mr last CV Mr last Dansk CV آقای آخر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر Mr last Danske Site Danske Site Danske Site یوتیوب آقای آخر