پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی در لایحه بودجه ارائه شده به مجلس حذف شد

به اشتراک گذاشتن


Share

پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی در لایحه بودجه ارائه شده به مجلس ایران حذف شده است. این در حالی است که معاون حقوقی حسن روحانی پیش‌تر اعلام کرده بود در لایحه بودجه سال آینده ردیفی برای پرداخت تا ۲۰۰میلیون یورو به عنوان غرامت هواپیمای اوکراینی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تعیین شده است.

بخشی از لاشه هواپیمای اوکراینی که با موشک‌های پدافند هوایی سپاه بر فراز آسمان تهران ساقط شد

لعیا جنیدی، معاون حقوق حسن روحانی، پنجم آذر ماه تعیین ردیف ویژه‌ای برای پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی را در لایحه بودجه سال آینده تایید کرده بود و با «تخلف یک فرد» خواندن ساقط کردن هواپیمای اوکراینی گفته بود: «زمانی یک فرد مرتکب تخلف می‌شود اما فرد که نمی‌تواند این منابع را تامین کند؛ پس از منابعی که به دستگاه‌ها اختصاص داده می‌شود، استفاده می‌شود.»

جنیدی گفته بود «شاید هم منبع جایگزین دیگری معرفی شود اما فعلا یک فکر برای منبع این کار همین صندوق توسعه ملی است».

این خبر اعتراض خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی را برانگیخت و حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان در واکنش به آن گفت: «دولت و مجلس و تمام ارکان آن نظام منحوس چطور به سپاه گره خورده‌اند و مخارج شلیک به بچه‌ها و جنایات سپاه پاسداران را هم از جیب مردم برمی‌دارند.»

اسماعیلیون گفته بود «از صندوق توسعه‌ کشور پول برمی‌دارند تا غرامت کثافت‌کاری و جنایت‌ سپاه پاسداران را پرداخت کنند. هم از نان مردم بزنند هم خانواده‌های جان‌باختگان را یک عمر شرمنده‌ مردم کنند.»

سخنگوی خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی با تاکیز بر اینکه «اول از همه باید جزییات این جنایت روشن بشود» گفته بود: «قدم بعدی هم محاکمه‌ جنایتکاران است.»

در رابطه با جان‌باختگان، مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون بارها به طور تلویحی یا مستقیم گفته‌اند از نظر آنها صرف پرداخت غرامت برای بسته شدن پرونده کافی بوده و خانواده جان‌باختگان حقی برای داشتن مطالبه دیگری ندارند.

خانواده‌های جان‌باختگان سرنگونی هواپیمای اوکراینی تاکنون بارها تأکید کرده‌اند هدف اصلی آنها روشن شدن واقعیت و مجازات افرادی است که در وقوع این سانحه نقش داشته‌اند. آنها همچنین خواستار انتشار اطلاعاتی هستند که اخیرا از جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون شده استخراج شده است.

اکنون خبر می‌رسد که در لایحه تقدیمی دولت به مجلس، ردیف مربوط به پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی از مصارف صندوق توسعه ملی جدول بند «هـ»‌ تبصره ۴ حذف شده است. در این بخش چهارده ردیف برای برداشت از صندوق توسعه ملی تعیین شده است که در مجموع شامل برداشت دو میلیارد و ۸۴۵ میلیارد یورو از این صندق است. از این مبلغ دو میلیارد یورو به «تقویت بنیه نیروهای مسلح» اختصاص دارد.

این احتمال مطرح است که دولت بخواهد برای پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی را از محل دو میلیارد یوروی تعیین شده برای «تقویت بنیه نیروهای مسلح» برداشت کند.

هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین، بامداد ۱۸ دی‌ماه سال گذشته پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی خمینی تهران به مقصد کی‌یف از سوی پدافند هوایی سپاه پاسداران هدف قرار گرفت و سرنگون شد. در جریان این رویداد تمامی ۱۷۶ سرنشین این هواپیما کشته شدند.

مقامات جمهوری اسلامی پس از سه روز کتمان حقیقت ماجرا، در نهایت روز ۲۱ دی‌ماه به شلیک موشک پدافندی سپاه به سوی این هواپیما به دلیل «خطای انسانی» اعتراف کردند.

در همین زمینه:

Share

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *