رسانه خبری پیامِ ایرانی

صدور حکم ۴۸۴ ماه زندان و ۶ سال تبعید برای ۴ امضاکننده بیانیه ۱۴۱ hour, 27 minutes

استان وایر- دادگاه تجدید نظر خراسان رضوی حکم نهایی ۴ تن از امضاکنندگان بیانیه ۱۴ نفره درخواست استعفای رهبری اعلام کرد. این حکم برای «سیدهاشم خواستار»، «محمدحسین سپهری»، «فاطمه سپهری» و «محمد نوری زاد» صادر شده است.

صدیقه مالکی فرد همسر سیدهاشم خواستار فعال صنفی معلمان در این رابطه می‌گوید: درحکمی که در دفتر شعبه به وکلای ما اعلام شده، آقای خواستار بابت اتهام «عضویت درگروههای مخالف نظام، به قصد برهم زدن امنیت کشور» به تحمل ۵ سال زندان، برای اتهام  «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۱سال حبس و برای  «تاسیس و اداره کانال تلگرامی به قصد برهم زدن امنیت کشور» به ۱۰ سال حبس و ۲ سال «تبعید و اقامت اجباری» محکوم شده است.

خانم مالکی فرد به نقل از وکلای این متهمان که از امضاکنندگان بیانیه ۱۴ هستند، حکم صادره برای محمد نوری زاد را به شرح زیر اعلام کرد: «دادگاه تجدید نظر آقای محمد نوری زاد را برای «عضویت در گروه‌های مخالف نظام، به قصد برهم زدن امنیت کشور» به ۷ سال و ۶ ماه زندان و برای «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال و ۶ ماه حبس و بابت «جرایم توهین موضوع ماده ۵۱۴ » به تحمل دوفقره ۳ سال حبس و ۲ سال تبعید و اقامت اجباری محکوم  کرده است.»

به گفته این معلم بازنشسته دادگاه تجدیدنظر برای محمدحسین سپهری بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» را به ۱ سال حبس وبرای اتهام عضویت در گروه‌های مخالف نظام به قصد برهم زدن امنیت کشور به ۵ سال حبس و ۲ سال تبعید محکوم کرده است.

خانم مالکی در رابطه با تغییرات اعمال شده در این حکم می‌گوید: « از همه مدت حبس و تبعیدی که برای آنها در حکم دادگاه بدوی آمده بود، فقط تبعید واقامت اجباری از ۳ سال به ۲ سال تغییر کرده است.»

او حکم تجدید نظرخانم «فاطمه سپهری» از دیگر امضاکنندگان این بیانیه را بابت دو اتهام «عضویت در گروه‌های مخالف نظام به قصد برهم زدن امنیت کشور» تحمل ۳۲ ماه حبس و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» تحمل ۸ ماه حبس اعلام کرد.

به گفته خانم مالکی فرد؛ وکلای متهمان آقایان آقاسی و مکی با مراجعه به شعبه تنها اجازه رونویسی از حکم صادره را داشته‌اند.

سیدهاشم خواستار روز ۱۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ در ملاقات با همسر و اعضای خانواده در واکنش به صدور حکم دادگاه بدوی گفته بود: «صدسال زندان هم بدهند برای آزادی ملت ایران افتخار می‌کنم.»

این معلم بازنشسته و فعال صنفی معلمان در این ملاقات از عدم تمایل خود نسبت به درخواست تجدید نظر در حکم صادره خبر داده و گفته بود: «اصلا دوست ندارم درخواست تجدید نظر بدهم. ازشما می‌خواهم به وکیل من هم بگویید برای من درخواست تجدید نظر ندهد.» خانم مالکی فرد در این رابطه به ایران وایر می‌گوید: «پیگیری و درخواست تجدیدنظر در حکم دادگاه بدوی به اصرار خانواده توسط وکلا به دادگاه ارائه شد.»

خانم صدیقه مالکی‌فر همسر آقای هاشم خواستار درباره شرایط آنها در زندان می‌گوید: «آنها  جسم و جان خود را برای برای عدالت و آزادی وقف کرده‌اند. از وقتی به زندان وکیل آباد منتقل شدند، ابتدا به مدت ده روز ممنوع الملاقات بودند. بعد از آن هم به علت شیوع ویروس کرونا ملاقات حضوری توسط زندان لغو شد. ملاقات کابینی هم بعلت تراکم زندانی و نبود بهداشت و احتمال آلوده بودن مسیر، توسط خود زندانیان جهت رعایت بهداشت خانواده‌ها قطع شد. فقط به یک تماس تلفنی دلخوش بودیم، که آنهم از چند روز پیش، در اعتراض به وضع موجود در زندان قطع شده است.»

از میان امضاکنندگان بیانیه درخواست استعفای رهبری «جواد لعل محمدی» که از فعالان صنفی معلمان در شهر مشهد نیز هست، به ۹ سال حبس محکوم شده است. او که با قید وثیقه آزاد شده بود، از روز سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ در پی احضار تلفنی به اداره اطلاعات مشهد، مجددا بازداشت شده است.
یک منبع آگاه پیشتر به «ایران‌وایر» گفته بود: «از وقتی آقای لعل‌محمدی به قید وثیقه آزاد شده تا روز ۱۵ بهمن که مجددا بازداشت شد، هفته‌ای دوبار توسط اداره اطلاعات مشهد جهت بازجویی احضار می‌شد.»

«عبدالرسول مرتضوی» دیگر امضا کننده این نامه نیز از روز دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ بار دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

«محمدحسین سپهری» از امضاکنندگان این بیانیه نیز با ارسال یک فایل صوتی با اعلام اینکه بازداشت ما در ۲۰ مرداد مقابل دادگاه انقلاب در خیابان ساجدی هنگامی انجام شد که در اعتراض به صدور حکم برای دکتر کمال جعفری یزدی حضور پیدا کردیم، می‌گوید: «از آن روز من ۱۰۱ روز را در انفرادی بوده‌ام. با اتهاماتی کاملا ساختگی، حکمی داده‌اند که حالا هم تائید شده است. برای من فرقی نمی‌کند که آقایان بمن ۵  سال یا پنجاه سال زندان می‌دادند. من پیش خودم، خانواده و خدایم سرافرازم که هیچ گناهی انجام نداده‌ام. من برای کرامت انسانی حرف زده‌ام و هزینه داشتن کرامت انسانی در  این رژیم خیلی بالاست. باید هزینه‌اش را بدهیم و من نگران این مطلب نیستم. ما انتظاری از این رژیم بیشتر از این نداریم. ولی شخص آقای خامنه‌ای و مقامات جمهوری اسلامی باید بدانند روزی که بسیار بسیار نزدیک است، باید جوابگوی اعمال و رفتارشان باشند. مطمئن باشند که آنها را به پای میز عدالت خواهیم کشاند و طعم عدالت را با تمام جزییاتش به آنها خواهیم چشاند.»

 

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسئول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.