رسانه خبری پیامِ ایرانی

افغانستان: روند آزادی زندانیان طالبان فردا آغاز نخواهد شد


افغانستانحق نشر عکس
ONSC

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید روند آزادی زندانیان طالبان آنچنان که قبلاً گفته شده بود، فردا (۳۱ مارس/۱۲ حمل/فروردین) آغاز نخواهد شد.

جاوید فیصل، سخنگوی این اداره امروز (دوشنبه،۱۱ فروردین/حمل) در صفحه توییترش نوشته است که طالبان روز گذشته در یک کنفرانس ویدیویی توافق کردند تا هیأتی را برای بحث‌ روی موارد فنی بیشتر با دولت به کابل بفرستند.

آقای فیصل اما زمان دقیق سفر هیأت طالبان به کابل را مشخص نکرد.

گروه طالبان تاکنون در این مورد آغاز نشدن روند آزادی زندانیان از فردا اظهار نظری نکرده اما سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به بی‌بی‌سی درباره هیأت این گروه که به کابل قرار است سفر کند گفت احتمالا شمار اعضای این هیأت از آنچه که قبلاْ در نظر بود، کمتر شود.

سومین دیدار مجازی دولت و طالبان

در همین حال اداره شورای امنیت ملی افغانستان از برگزاری سومین کنفرانس ویدیویی “گروه نخست تماس صلح” دولت با اعضای سیاسی گروه طالبان و مسئولان کمیسیون زندانیان طالبان خبر داده است.

این اداره شب گذشته با انتشار یک اعلامیه نوشت قرار است که هیأتی از گروه طالبان با حمایت سازمان صلیب سرخ به کابل آمده و با دولت افغانستان در مورد آزادی زندانیان گفتگو کند.

در این اعلامیه آمده است که دولت از این هیأت در بگرام میزبانی خواهد کرد.

شورای امنیت ملی در ادامه گفته است که که نمایندگان سفارت آمریکا، وزارت خارجه قطر و صلیب سرخ نیز در این کنفرانس حضور داشته‌اند.

این در حالی است که دولت افغانستان گفته بود تا پایان ماه مارچ/مارس در مرحله اول صد نفر از زندانیان طالب را آزاد خواهد کرد.

توافق بر سر آغاز روند آزادی زندانیان طالبان از ۳۱ ماه مارچ، سه روز قبل در دومین نشست ویدیویی طالبان و دولت افغانستان صورت گرفت.•هیات گفتگو کننده دولت افغانستان با طالبان تعیین شد

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر پس از این نشست گفت آزادی زندانیان در این تاریخ عملا آغاز خواهد شد و آنها برای تصدیق زندانیان خود یک هیأت را به زندان بگرام خواهند فرستاد تا رهایی زندانیان‌شان مطابق فهرست داده شده انجام شود.

قرار بود هیأت گروه طالبان دو روز قبل به کابل سفر کند و با دولت در مورد آزادی زندانیان این گروه گفتگو کند اما این سفر به زمان نامشخصی به تعویق افتاد.

حق نشر عکس
AFP

جزئیات فرمان غنی در مورد رهایی زندانیان طالبان

رهایی پنج هزار زندانی طالبان از زندان‌های دولت افغانستان بخشی از توافقنامه آمریکا با طالبان است.

قرار که براساس این توافق همچنین یک هزار زندانی دولت افغانستان از بند طالبان قرار است آزاد شوند. این روند زمینه را برای مذاکرات “بین الافغانی” صلح و آتش بس مهیا می کند.

فرمان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برای رهایی پنج هزار زندانی طالبان به تاریخ ۲۰ اسفند/حوت یک روز پس از مراسم تحلیفش صادر شد.

در این فرمان آمده که در مرحله اول و قبل از آغاز مذاکرات بین الافغانی، رهایی ۱۵۰۰ زندانی طالبان، روزانه صد زندانی با توجه به سن، وضعیت صحی و مدت حبس باقیمانده‌شان آغاز خواهد شد.

آقای غنی گفته که همه زندانیان پیش از آزادی باید در یک تعهدنامه کتبی تضمین دهند که دیگر به صفوف جنگ بازنخواهند گشت و از همه آنها مشخصات بیومتریک گرفته خواهد شد.

به اساس فرمان آقای غنی، بعد از آغاز و در جریان مذاکرات مستقیم میان حکومت و طالبان، هر دو هفته به تعداد ۵۰۰ تن زندانی طالبان که مجموعا به ۳۵۰۰ نفر می‌رسد مشروط به این که سطح خشونت‌ها به طور چشمگیر کاهش یابد، رها گردند.

حق نشر عکس
EPA

Image caption

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستانمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.