رسانه خبری پیامِ ایرانی

سیاوش درختی؛ مسلمان‌زاده‌ای که علیه یهودی‌ستیزی و بیگانه‌هراسی فعالیت می‌کند<![CDATA[0 minutes

سیاوش درختی، شهروند سوئدی ایرانی‌تبار، در شهر مالمو سوئد  یک فعال اجتماعی است. او وقتی ۱۸ سال داشت نهادی مدنی به نام موسسه «جوانان علیه یهودستیزی و بیگانه‌هراسی» را بنیان نهاد. این نهاد در طول بیش از یک دهه فعالیت خود به جوانان خانواده‌های مهاجر موضوعاتی نظیر تنوع باورها، تکثرگرایی و همچنین فعالیت‌های اجتماعی آموزش داده است. بخشی از آموزش آن‌ها نیز درباره هولوکاست و سایر نسل‌کشی‌ها بوده است. سیاوش درختی مسلمان است و این که چه‌طور تصمیم گرفته است درباره هولوکاست و علیه یهودی‌ستیزی فعالیت کند، ماجرای جذابی است که در زیر می‌خوانید:

**

سیاوش درختی متولد سوئد و مسلمان است. بهترین دوست او در دوران نوجوانی در زادگاهش، مالمو، یک یهودی بود. این دو به دلیل تبارشان اغلب مورد طعن و تمسخر همسالان‌شان بودند اما یاد گرفتند کنار هم باشند و از هم حمایت کنند.

پدر سیاوش درختی در ایران  پزشک بود. در جریان جنگ ایران و عراق، او در سال ۱۳۶۵ برای شرکت در کنفرانسی به سوئد رفت و تصمیم گرفت آنجا بماند. همسر و فرزند اول او یک سال بعد به سوئد رسیدند. سیاوش نیز در سال ۱۳۷۰، زمانی که خانواده در شهر مالمو ساکن شده بود، به دنیا آمد. سیاوش درختی می‌گوید: «مالمو شهری است که من در آن بزرگ شدم… اگر مالمو را گوگل کنید سه چیز پیدا می‌کنید: یکی‌ش فوتبالیست بسیار بسیار خوب ما، "زلاتان ابراهیموویچ" است که در تیم آ ث میلان بازی می‌کند. ما همچنین بهترین فلافل را داریم. و بعد از آن، ما معضل بزرگ یهودستیزی را داریم که هر روز در حال مبارزه با آن هستیم. این مالمو است. اما من عاشق مالمو هستم.»

گزارش‌های اخیر در مورد مالمو نشان می‌دهد که در واقع شهر با یک بحران یهودستیزی روبه‌روست. به عنوان مثال، خرداد ۱۳۹۸ وب‌سایت «تایمز اسرائیل» گزارش داد که جمعیت ۱۲۰۰ نفری  یهودیان شهر مالمو به دلیل افزایش تهدید‌ها و حملات به چیزی حدود ۸۰۰ نفر کاهش پیدا کرده است.

«انجمن یهودیان» شهر مالمو گفته است شاید لازم باشد به طور رسمی اعلام انحلال کند: یعنی اقدامی که یک انجمن یهودیان دیگر در شمال سوئد، به دلیل تهدیدها و افزایش حس یهودستیزی، ناچار به انجام آن شد.

سیاوش درختی در ۲۸ سالگی یک سازمان با هدف مبارزه با یهودستیزی در بین جوانان این شهر راه‌اندازی کرد. او با اشاره به اینکه شمار زیادی از ساکنان مالمو تبار خاورمیانه‌ای دارند می‌گوید وقتی پای مناقشه اسرائیل و فلسطین به میان می‌آید، احساس یهودستیزی در کوچه و خیابان و همین طور در شبکه‌های اجتماعی موج می‌زند. به گفته او، این حس یهودستیزی که در نهان این شهر وجود دارد، نفرت‌پراکنی را عادی‌سازی کرده و هشداری است بر اینکه خشونت‌های بیشتری در راه است.

سیاوش درختی می‌گوید دولت سوئد نتوانسته با مهاجران جدید ارتباط برقرار کند و این پیام را به آنها برساند که «شما حقوق خود را دارید اما وقتی به کشور جدید که دارای تفاوت و تنوع فرهنگی است می‌آیید باید به یکدیگر احترام بگذارید.»

او می‌گوید این ناکامی دولت باعث شده تعداد کمی از مهاجران و پناه‌جویان، عمدتا از کشورهای مسلمان خاورمیانه، تعصبات‌شان را به خانه جدید بیاورند و رفتاری خصومت‌آمیز با یهودیان داشته باشند. درختی معتقد است: «این به دلیل آموزش است. بعضی از آن‌ها هرگز پیش از این یک با یهودی برخوردی نداشته‌اند. افکار بعضی از آنها یهودستیز و هم‌جنس‌گراهراس است و ما باید ابزار مناسب برای آموزش و آگاهی را در اختیار آنان قرار دهیم…»

درختی از کودکی با «دیوید» که یک یهودی اسرائیلی‌تبار بود، بزرگ شد. او می‌گوید: «دیوید همیشه از من به عنوان یک مسلمان و یک انسان حمایت می‌کرد و پشتم در می‌آمد و من هم همیشه از او به عنوان یک یهودی پشتیبانی می‌کردم. یک دوست ترکیه‌ای به نام "روما" هم داشتیم و سه تفنگدار بودیم.»

این سه نفر به خاطر اینکه از کشورهای مختلف با تبارهای متفاوتی بودند خود را سه تفنگدار می‌خواندند؛ آن‌طور که درختی می‌گوید: «چون متعلق به حاشیه و بیرون از جریان اصلی جامعه بودند…» آن‌ها می‌خواستند یک کار مثبت انجام دهند. درختی در سال‌های نوجوانی خود دریافت که خانواده‌های یهودی با نگرانی از افزایش یهودستیزی در حال ترک مالمو هستند. دوست او دیوید نیز از گفتن یهودی بودن خود به سایر هم‌سالان واهمه داشت. این موضوع  سیاوش را عصبانی می‌کرد.

با این حال این سه دوست به هم وفادار بودند و وقتی یکی از آنها هدف آزار جوانان سوئدی که تبارش را مسخره می‌کردند قرار می‌گرفت، دو نفر دیگر به حمایت از رفیق خود وارد دعوا می‌شدند. اما دوستی‌های دوران نوجوانی و دعواهای اصلاح‌گرانه، تنها بخشی از آموزش درختی بود.

او می‌گوید: «پدر و مادر من تحصیل‌کرده هستند. پدرم به من می‌آموخت که چه چیزی غلط و چه چیزی درست است.» همچنین به گفته او، پدرش درباره فرار خانواده‌شان از جنگ و دیکتاتوری و آغاز زندگی در سوئد نیز صحبت می‌کرد و «می‌خواست که فرزندان خود را در آزادی پرورش دهد.»

در خانواده درختی آزادی به این معنا بود که هر کس بتواند به همان شیوه‌ای که دوست دارد صحبت کند، بیندیشد و رفتار کند. اما پدر خانواده روش‌های دیگری هم برای آموزش عمیق داشت: یک روز سیاوش به پدر گفت که درس‌شان در مدرسه مطالعه درباره هولوکاست است. پدر که برخی تبعیض‌ها در ایران علیه اقلیت آذری را به یاد می‌آورد به فرزندانش گفت: «زمان کودکی من در ایران، بعضی دوستانم می‌گفتند هولوکاست اصلا اتفاق نیفتاده و چنین چیزی فقط یک دروغ سیاسی‌ [پروپاگاندا] است.»

درختی سپس از فرزندش می‌پرسد: «حاضری تو را به یکی از اردوگاه‌های کار اجباری ببرم؟ آمادگی این را داری با چشمان خودت ببینی؟ باید آمادگی این کار را داشته باشی.»

سفر به مونیخ آلمان برای دیدن اردوگاه «داخائو» در سیزده سالگی سیاوش صورت گرفت. دو سال بعد آن‌ها به لهستان رفتند تا اردوگاه «آشویتس» را ببینند؛ جایی که در دوران جنگ جهانی دوم بیش از یک میلیون  صد هزار نفر که اکثر قریب به اتفاق‌شان یهودی بودند به دست نازی‌ها قتل عام شدند.

درختی می‌گوید: «دیدن آشویتس تجربه‌ای دیگر بود.» او می‌گوید که این تجربه مانند یک زنگ خطر بود و به او هشدار داد که: «ما نیاز داریم کاری بکنیم و به جوانان‌مان آموزش دهیم.» این ادراک الهام‌بخش او شد و او را بارها به همراه هم‌کلاس‌ها به بازدید دوباره از اردوگاه کشاند.

درختی می‌گوید: «اکثر هم‌کلاس‌های من مسلمان بودند و این برای من خیلی مهم بود که با این معضل [یهودستیزی] مبارزه کنم و به آن‌ها نشان دهم که هولوکاست واقعا اتفاق افتاده است.»

همین تجربه بود که درختی را به سمت تاسیس سازمان خودش در سال ۱۳۸۸ و برنامه بازدید از آشویتس برای جوانان مالمو سوق داد. موسسه «جوانان علیه یهودستیزی و بیگانه‌هراسی» یک برنامه آموزشی یک ساله به نام «سفیران جوان» ارائه می‌دهد که برای توانمندسازی شرکت‌کنندگان طراحی شده است. برنامه سفیران جوان در راستای دفاع از تنوع و تکثر و آموزش آن به شرکت‌کنندگان طرح‌ریزی شده است.

درختی و همکارانش در این موسسه برای جذب شرکت‌کنندگان در برنامه‌های آموزشی به همه جا سرمی‌زنند: از مدارس و شبکه‌های اجتماعی گرفته تا حتی خیابان‌ها و اماکن عمومی. شرکت‌کنندگان در برنامه‌های این موسسه سالانه ۱۵ تا ۲۰ نفر است که به طور هفتگی در طول یک سال دورهمی و برنامه جمعی برگزار می‌کنند.

درختی می‌گوید: «زمانی که آن‌ها برای اولین بار مراجعه می‌کنند، اغلب دانش کافی ندارند و مدارس به آن‌ها آگاهی لازم را نداده است. نمی‌دانند چه چیزی درست و چه چیزی غلط است. به آن‌ها یاد می‌دهیم چطوری جلو یک جمع سخنرانی کنند. وقتی ابزار مناسب و آموزش صحیح داشته باشند، حس می‌کنند آماده‌اند تا بیرون از این‌جا، در دنیا، به مبارزه با این مسائل بپردازند.»

سیاوش درختی می‌گوید شرکت‌کنندگانی که به آشویتس سفر می‌کنند، به پهنای صورت اشک می‌ریزند. او می‌گوید که این اتفاق برای «تک تک افرادی که من برای بازدید به آشویتس برده‌ام و بازگشته‌اند» افتاده است: «هنگامی که آن‌ها به سوئد می‌آیند و از تجربه خود [در سفر به آشویتس] صحبت می‌کنند، می‌گویند این مهم‌ترین حقیقتی‌ست که آموخته‌اند. چیزی که اتفاق می‌افتد این‌ است که آن‌ها از درون تغییر و در قامت یک رهبر رشد می‌کنند.»

درختی می‌گوید بوسنی نیز به لیست مکان‌های بازدید اضافه شده است. بنابراین، شرکت‌کنندگان می‌توانند ببینند که ۲۵ سال پیش در اروپا چه اتفاقی رخ داد. با وجود میثاق جمعی دولت‌ها پس از جنگ جهانی دوم، نباید یک نسل‌کشی دیگر، این بار در بوسنی، تکرار می‌شد.

اشاره او  به جنگ بوسنی و  هرزگو ین است  که گفته می‌شود حدود ۸ هزار مسلمان در آن به دست صرب‌های بوسنی کشته شدند. این کشتار بزرگترین نسل‌کشی بعد از جنگ جهانی دوم در اروپا محسوب می‌شود.

سیاوش درختی می‌گوید برنامه بازدید از این مکان‌ها نه‌تنها حقیقت هولوکاست را به شرکت‌کنندگان نشان می‌دهد، بلکه این واقعیت را به آنان یادآوری می‌کند که چنین فجایعی بعد از هولوکاست نیز تکرار شده است. این ادراک به آن‌ها کمک می‌کند درباره ایستادن هر شهروند در برابر نفرت قاطع‌تر شوند.

همان طور که انتظار می‌رود خانواده‌های نوجوانانی که در برنامه‌های موسسه سیاوش درختی شرکت می‌کنند از جمله مهم‌ترین مخالفان این برنامه‌ها هستند. درختی می‌گوید: «پدر و مادرها یا خواهرها و برادران بزرگتری هستند که اجازه نمی‌دهند نوجوان‌ها در برنامه‌های ما شرکت کنند. درباره ما تئوری توطئه و حتی دیدگاه‌های احمقانه‌ای دارند.» چنین مخالفت‌ها و دیدگاه‌های ارتجاعی به ویژه در زمان‌هایی که خبرهای مربوط به مناقشه فلسطین و اسرائیل مطرح‌تر است بیشتر مجال بروز می‌یابند.

درختی حتی تهدید به مرگ شده و برای مدتی از محافظ شخصی استفاده کرده است. او می‌گوید: «ولی ما با امکانات محدود و نیروی کم توانسته‌ایم سال به سال تغییر ایجاد کنیم.»

پدر یکی از سفیران جوان چندی پیش با درختی تماس گرفت و درباره تغییری که در خانواده‌اش روی داد با حرف زد: «گفت من فقط می‌خواهم بگویم که تو و تیمت حامی ما هستید. پسر ما از خانه گریزان بود، مواد مصرف می‌کرد و سیگار می‌کشید. انگشت‌نما شده بود. ولی شما با برنامه‌تان در واقع او را دیدید و حمایتش کردید و از او یک الگو ساختید. این کاری‌ست که ما می‌خواهیم انجام دهیم: ما می‌خواهیم الگو بسازیم.»

درختی معتقد است که این کار، یعنی حمایت از اقلیت‌ها از طریق آموزش به آن‌ها درباره تنوع و همکاری، در ایران نیز مورد نیاز است. درست است که والدین او به خاطر جنگ ایران را ترک کردند، اما هنوز بخشی از خانواده درختی و زندگی‌اش در ایران است. او امیدوار است که بتواند در آینده به ایران بازگردد.

درختی می‌گوید: «ایران یک کشور چند فرهنگی است و جمعیت بزرگی از اقلیت‌ها را در خود جای داده است: کرد، آذری، آشوری، ارمنی و گیلک‌ها که همه آن‌ها زیر یک سقف، کشوری به نام ایران، زندگی می‌کنند و ایرانیان نام دارند. من امیدوارم که همه ایرانیان بتوانند به یکدیگر کمک و از هم پشتیبانی کنند و دست در دست هم تغییر ایجاد کنند. فقط آن روز است که ایران آزاد خواهد بود.»

 

مطالب مرتبط:

آموزش هولوکاست در یک رسانه ایرانی: چرا که نه؟

درویش کُرکوت؛ ادیب مسلمانی که برای نجات جان و میراث یهودیان خطر کرد

عبدالحسین سرداری قهرمان ایرانی هولوکاست

جنایت و انکار، فیلمی درباره هولوکاست و ایران

 

]]>منبع خبر

40 نظرات
 1. sikis izle می گوید

  I was able to finhd good info from your blog articles. Aileen Cordie Seabrooke

  1. پیام می گوید

   I am glad ,it was useful for you.

 2. 720p می گوید

  I have read so many content regarding the blogger lovers except this paragraph is genuinely a good piece of writing, keep it up. Aundrea Borg Damales

  1. پیام می گوید

   Thanks a lot.

 3. altyazili می گوید

  What a joy to find someone else who thinks this way. Marita Salomo Procora

  1. پیام می گوید

   I am glad for your feedback.

 4. yetiskin می گوید

  I really like and appreciate your article post. Much thanks again. Cool. Sindee Norry Perrins

  1. پیام می گوید

   youre welcome

 5. ucretsiz می گوید

  Hi there, its fastidious article on the topic of media print, we all know media is a enormous source of data. Martica Waite Thekla

  1. پیام می گوید

   Hello,thank you for your comment.

 6. download می گوید

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up plus the rest of the site is really good. Dasha Sherm Elstan

  1. پیام می گوید

   your welcome

 7. yify می گوید

  Utterly indited content material , thankyou for selective information . Raquela Justus Mose

  1. پیام می گوید

   your welcome

 8. movie download می گوید

  I am constantly thgought about this, appreciate it for posting. Willow Braden Bully

  1. پیام می گوید

   Grateful.

 9. yabanci می گوید

  Well I truly enjoyed reading it. This information procured by you is very effective for correct planning. Matelda Ingrim Elmer

  1. پیام می گوید

   Thank you for your kind message.

 10. bluray می گوید

  Thanks for that, Betty! I hope to see you at Her OCH tribute on the 18th! Samantha Nat Jerroll

  1. پیام می گوید

   Me too.

 11. 720p می گوید

  Greetings, I do believe your site could possibly be having web browser compatibility problems. Felipa Vittorio Schilling

  1. پیام می گوید

   Hi thank you. Why?

 12. dizi می گوید

  It is in reality a great and helpful piece of info. I am happy that you just shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing. Ninon Lon Alister

 13. diziler می گوید

  Thanks so much for the blog post. Thanks Again. Great. Joey Milty Persons

 14. bluray می گوید

  I think other website proprietors should take this website as an model, very clean and great user friendly style and design, as well as the content. You are an expert in this topic! Monah Mar Florri

 15. bedava می گوید

  Hello, yup this paragraph is genuinely fastidious and I have learned lot of things from it concerning blogging. thanks. Tim Chalmers Joiner

 16. hindi movie می گوید

  Everything is very open with a precise description of the issues. It was definitely informative. Your website is extremely helpful. Many thanks for sharing! Eveline Ambros Bindman

 17. erotik می گوید

  Aw, this was an extremely nice post. Taking the time and actual effort to make a superb article? Layney Gardiner Tucker

 18. php shell download می گوید

  Pretty! This has been an incredibly wonderful post.
  Thank you for supplying this information.

  1. پیام می گوید

   youre welcome.

 19. Takipçi Satın Al می گوید

  Instagram takipçi satın alma avantajlarından yararlanmak için en uygun fiyata ve ucuz fiyata takipçi satın al!

 20. Instagram Takipçi Satın Al می گوید

  Sosyal medya hesabın için https://takipbonus.gq/ instagram takipçi satın alabilirsin!

 21. Instagram Ucuz İzlenme می گوید

  Ucuz instagram izlenme satın al! Reels ve video görüntülenme gibi hizmetler için instagram video görüntülenme, izlenme satın al!

 22. Takipçi Satın Al می گوید

  Instagram takipçi satın al önemli bir aşamadır.

  İş sahipleri müşterilere yakından temas etmek ve dijital satışlarını da fiziksel ürünleri kadar pazarlamaya açık bir hale getirebilmek adına instagram takipçi satın alma stratejilerini kullanır. Güçlü ve kurumsal bir yapı olan takipbonus.com, en uygun fiyat garantisiyle instagram takipçi sayınızı arttırmaya ve sizi popüler bir sayfa haline getirmeye çabalar.

 23. Takipçi Satın Al می گوید

  En ucuz Sosyal medya hesabın için aktif gerçek https://takipbonus.gq/ instagram hızlı ve şifresiz takipçi satın alabilirsin! Burası sana göre!

 24. Ucuz Takipçi Satın Al می گوید

  En ucuz Sosyal medya hesabın için aktif gerçek https://takipbonus.gq/ instagram hızlı ve şifresiz takipçi satın alabilirsin! Burası sana göre!

 25. Instagram Takipçi Satın Al می گوید

  Organik takipçi arttırmayı hedefleyen müşteriler:

  Takipçi satın almalı mıyız? Takipçi satın alırsak ne kadar sürede etkisini görürüz? İnsanlar takipçi sayısını arttırmak için takipci kullanımını seçiyor ve prestijli bir hesaba dönüşmek adına instagram takipçi satın al paketlerinden yararlanıyor. Sende indirimleri kaçırma ve instagram takipçi satın al!

 26. Takipçi Satın Al می گوید

  Kendini iyi hissetmen için instagram takipçi satın alabilirsin.

  Tam kapanmaya özel indirim sağlayan ve tüm servislerinde %15 indirimi müşterilerine tanıyan takipcisanati.com ile büyük kitlelere kısa sürede ulaşabilirsin. Dünyanın her yerinden en ucuz paketleri sizlere tedarik eden panelimiz 7-24 anlık işlem garantisi vermektedir. Dünyanın en iyi takipçi satın al firmasıyla sende bir adım ileriye yürü!

 27. Takipçi Satın Al می گوید

  Instagram takipçi satın al önemli bir aşamadır.

  İş sahipleri müşterilere yakından temas etmek ve dijital satışlarını da fiziksel ürünleri kadar pazarlamaya açık bir hale getirebilmek adına instagram takipçi satın alma stratejilerini kullanır. Güçlü ve kurumsal bir yapı olan takipbonus.com, en uygun fiyat garantisiyle instagram takipçi sayınızı arttırmaya ve sizi popüler bir sayfa haline getirmeye çabalar.

 28. Takipçi Satın Al می گوید

  Herkes takipçi sayısını yükseltmek ister.

  Takipbonus dijital sosyal medya ajansı takipçi ve beğeni sayılarını üst miktarlara taşıyarak organik kitlenizi istediğiniz miktarda çoğaltmayı hedefler. Dijital çözümleri ve etkileşim araçlarıyla tamamı güvenli araçlar tanıyan web sitemizden sizde tamamı organik ve parolasız takipçi satın alabilirsiniz!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.