رسانه خبری پیامِ ایرانی

پیش‌بینی روند کرونا در ایران: تا اوایل تابستان درگیر آن هستیم | ایران | DWکیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه ۱۱ فروردین (۳۰ مارس) درباره آخرین وضعیت ابتلای قطعی به ویروس کرونا در ایران و موارد مرگ ناشی از آن آمار زیر را اعلام کرد:

از ظهر روز یکشنبه ۱۰ فروردین (۲۹ مارس) تا امروز ۱۱ فروردین (۳۰ مارس)  و «بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۱۸۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند». بنابر همین آمار مجموع بیماران شناسایی شده به ۴۱۴۹۵ مورد رسیده و آمار قربانیان آن نیز ظرف ۲۴ ساعت گذشته  ۱۱۷ نفر بوده و مجموع کسانی که درگذشته‌اند به ۲۷۵۷ نفر رسیده است.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ۳۵۱۱ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند و تا ظهر روز دوشنبه نیز بیش از ۶۳ میلیون نفر در غربالگری کرونا مشارکت داشته‌اند.

پیش بینی‌ها چه می‌گویند

واقعیت این است که پیش بینی روند گسترش یا کاهش این بیماری ساده نیست. هم اکنون در بسیاری کشورها از جمله آلمان تنها با برآورد و تحلیل نتایج اعمال مقررات پس از حدود دو هفته می‌توان نتایج یک اقدام را اعلام کرد که آن نیز می‌تواند در بازه زمانی طولانی تر تغییر کند. 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

در ایران و با توجه به این که دولت مدت‌ها از اعمال هرگونه مقرراتی که به کنترل این بیماری منجر شود ناتوان بوده، امکان داشتن یک ارزیابی درست و پیش بینی روند این بیماری بسیار دشوارتر است. 

در همین رابطه پرویز کرمی، سخنگو و رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پست اینستاگرام خود پنج سناریو را از چگونگی شیوع ویروس کرونا تا خرداد مطرح کرده است. این پنج سناریو براساس میزان دخالت دولت و کنترل آن بنا شده‌اند.

سناریوی اول می‌گوید اگر دولت هیچ مداخله‌ای نکند تعداد مرگ و میر به ده‌ها هزار نفر خواهد رسید. در سناریو‌های دیگر به تفاوت در میزان مرگ و میر در ارتباط با میزان مداخله حداقلی دولت از طریق آموزش و اطلاع‌رسانی یا مداخله متوسط دولت «شامل فاصله‌گذاری اجتماعی، تعطیلی و رویدادهای ورزشی، فرهنگی و اجتماعات مذهبی و مدارس، دانشگاه‌ها و محدودیت جابه‌جایی و تردد» پرداخته شده است. 

سناریوی آخر به «مداخله سطح بالا و شدید دولت که شامل اقدامات سناریو چهارم و مداخلاتی سخت‌تر مانند ممانعت از جابه‌جایی‌های درون شهری و برون شهری، قرنطینه شهرها و ایزوله کردن افراد مشکوک» پرداخته است که می‌تواند رشد مرگ و میر را به شدت کاهش داده و به حدود ۷۷۰۰ نفر برساند.

خبرگزاری فارس در همین ادامه همین خبر نوشته است پیش بینی این تحلیل این است که ایران تا اوایل تابستان درگیر این ویروس خواهد بود و “میزان مداخله دولت و محدودیت‌ها را در کاهش نرخ مرگ و میر به شدت تاثیرگذار” است.

دولت ناتوان از اتخاذ سیاستی موثر

در بسیاری از کشورها دولت در تمام زمینه‌ها مداخله فعال کرده است؛ از کمک‌های اقتصادی تا اعمال مقررات شدید برای کنترل این بیماری. در ایران کرونا نیز در ابتدا به موضوعی جناحی تبدیل شد و بخشی از روحانیون با قرنطینه اماکن مذهبی و تعطیل شدن نمازجمعه مخالفت گسترده‌ای کردند. 

اما به دولت هم انتقاد می‌شود که ناتوان، ناکارآمد و سست عمل کرده است. در عین حال که منابع مالی نیز عمدتا در دست دم و دستگاه بیت رهبری و سپاه است و دولت با کسری بودجه‌ای هنگفت وارد سال ۹۹ شد. به همین دلیل نیز به آنچه حسن روحانی، رئیس جمهوری به رسانه‌ها می‌گوید اعتماد عمومی وجود ندارد. او روز یک‌شنبه دهم فروردین در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا گفته بود «در برخی از استان‌ها ما از پیک عبور کردیم و در شیب پایین قرار گرفتیم، اما در برخی استان‌ها هنوز نمی‌توانیم با اطمینان صحبت کنیم»  او به گفته‌های برخی از کارشناسان نیز اشاره کرد که معتقدند برای قضاوت قطعی باید منتظر پایان تعطیلات نوروز بود تا مشخص شود وضعیت شیوع کرونا در ایران چگونه است.

به عبارت دیگر همه کارشناسان اعتقادی به گذشتن از اوج شیوع کرونا در برخی از استان‌ها ندارند و قضاوت در این باره را زودهنگام می‌دانند. این تردید با توجه به اینکه تدابیر محدود کننده رفت و آمد و فاصله‌گذاری اجتماعی که می‌تواند به کند شدن شیوع بیماری کووید ۱۹ منجر شود تازه در ایران آغاز شده، موجه است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت نیز تقریبا همزمان با روحانی در یک نشست خبری از طریق ویدئو کنفرانس گفت: «شیوع کرونا در ۱۳ استان روند کاهشی یافته است و در بسیاری از روستا‌ها و شهر‌های کوچک که در مجموع ۳۲ میلیون نفر هستند، موارد ابتلا کمتر از ۵ نفر بوده است.»

ورود نیروی نظامی در کارزار مبارزه با کرونا و تولید انبوه کیت

در دوران پاندمی کرونا در بسیاری از کشورها از ارتش به عنوان نیروی کمکی برای سیستم درمانی و بهداشتی استفاده می‌شود. خط تولید بسیاری از کارخانه‌ها تغییر کرده و مثلا به جای نوشیدنی‌های الکی، الکل صنعتی تولید می‌کنند.  

خبرگزاری ایرنا روز دوشنبه ۱۱ فروردین به نقل از محمد عزیزی دلشاد، مسئول اداره تحقیقات صنعتی ستادکل نیروهای مسلح  از آمادگی برای تولید انبوه کیت‌های تشخیص کرونا خبر داده است. او درباره مشخصات این کیت گفته است که می‌تواند ظرف سه ساعت «بیماری را با دقت بالا و خیلی خوب تشخیص دهد و می‌تواند تمام ژنوم‌های رایج دنیا را شناسایی کند.»

به گفته او «این کیت از نمونه‌های مشابه خود در دنیا چیزی کم ندارد و در مواردی هم امتیازاتی در صحت و دقت این کیت رویت شده است.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.