رسانه خبری پیامِ ایرانی

خامنه‌ای مقصر گسترش کرونا در ایران استمنبع: دبی_العربیه.نت فارسی

۱۰۰ فعال مدنی و سیاسی ایران، با نوشتن نامه سرگشاده، رهبر ایران، علی خامنه‌ای را متهم کردند که باعث شده تا حدود یک ماه، خبر گسترش بیماری کرونا در ایران، انکار و پنهان شود و این امر منجر به تبدیل آن به فاجعه در کل کشور شد.

این فعالان همچنین رئیس‌جمهوری ایران، حسن روحانی را به دلیل پیگیری اقدامات خامنه‌ای در پنهان کردن حقایق و نسبت دادن شیوع ویروس در ایران به «نقشه دشمن» مورد انتقاد قرار دادند.

بهروز بیات، کارشناس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، مهران مصطفوی کارشناس فیزیک و مهدی جامی، مدیر سابق رادیوفارسی زمانه در هلند از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

این فعالان تاکید کردند که رهبران رژیم ایران، مسئول شیوع ویروس مهلک کرونا هستند تا مردم از شرکت در جشن‌های انقلابی جمهوری اسلامی در ۱۱ فوریه و سپس انتخابات پارلمان در ۲۱ فوریه خودداری نکنند.
آنها در ادامه افزودند: «بنابراین آنها فرصت طلایی را برای مهار ویروس خطرناک از دست دادند».

گفتنی است، علی‌اکبر حقدوست، رئیس کمیته اپیدمیولوژی مرکز ملی مبارزه با کروناویروس در ایران، در یک کنفرانس مطبوعاتی، روز شنبه فاش کرد که ویروس کرونا از اواخر ماه ژانویه ۲۰۲۰ در ایران شیوع یافته و تأکید کرد که مقامات شیوع آن را دیر اعلام کردند.

پیش از آن، حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت سابق ایران فاش کرده بود که وی از دسامبر گذشته به مقامات ارشد درباره خطرات شیوع ویروس کرونا هشدار داده بود اما آنها به توصیه او پاسخ ندادند.

از همان آغاز، رژیم ایران با بحران کرونا به عنوان یک مسئله امنیتی برخورد کرد و بر همین اساس، رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای، مسئولیت ستاد کنترل بیماری را به سپاه پاسداران واگذار کرد.

سپاه همچنین روزنامه‌نگاران، شهروندان و مقاماتی که از سوءمدیریت این بحران انتقاد کردند را دستگیر کرد.

بسیاری از ایرانیان، خامنه‌ای را به دلیل پنهان کردن حقیقت در مورد شیوع بیماری کرونا سرزنش می‌کنند، زیرا مسئولان تا ۱۹ فوریه شیوع آن را اعلام نکردند.

خبرگزاری‌های ایران، در این روز اعلام کردند که تست کرونای دو نفر در قم مثبت شده است. در همان روز، وزارت بهداشت از فوت این دو نفر خبر داد.

سه روز پیش از آن، علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت ایران، فاش کرد که منشأ شیوع ویروس کرونا در قم، برخی از کارگران چینی و طلاب حوزه‌های علمیه و همچنین برخی دانشجویان ایرانی بودند که در ووهان چین تحصیل می‌کردند و به استان شمالی ایران، گیلان بازگشتند.

از سوی دیگر، برخی از ادامه پرواز هواپیمایی ماهان‌ایر به چین که متعلق به سپاه پاسداران است به شدت انتقاد کردند و مسئولیت شیوع بیماری کرونا در ایران را متوجه این شرکت دانستند که علیرغم تاکید دولت برای متوقف کردن پروازها به چین، از اجرای این دستور سرپیچی کرد.

این در حالی است که رهبر جمهوری اسلامی، در خطبه‌های خود در اوایل ماه مارس، تئوری توطئه را مطرح و آمریکا را به تولید ویروس متهم کرد.

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، تعداد قربانیان بیماری کرونا در این کشور به ۲۷۵۷ نفر رسیده و تعداد مبتلایان نیز ۴۱ هزار ۴۹۵ مورد است، اما برخی رسانه‌ها اعلام کردند که تعداد جان‌باختگان به بیش از ۵ هزار نفر و تعداد مبتلایان به کرونا بیش از ۶۶ هزار نفر در سراسر ایران است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.