رسانه خبری پیامِ ایرانی

حجم روابط تجاری ایران و سوریه ‘کاهش یافته است’


پرچم ایران در سوریه- عکس آرشیو

توضیح تصویر،

ایران یکی از مهم‌ترین حامیان دولت بشار اسد در جریان جنگ داخلی سوریه بوده

یک مقام بازرگانی ایران گفته است که حجم تجارت هفت ماهه ایران و سوریه به ۸۳ میلیون دلار رسیده که این رقم بسیار کمتر ازحجم تجارت قبل از آغاز جنگ داخلی در سوریه است.

فرزاد پیلتن، مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران به خبرگزاری فارس گفت در هفت ماه اول امسال، ارزش کالاهای صادراتی به سوریه حدود ۷۳ میلیون دلار و ارزش کالاهای وارداتی سوریه به ایران حدود ۱۰ میلیون دلار بوده است.

صادرات ایران به سوریه در سال ۱۳۸۹ سالانه ۵۵۰ میلیون دلار بود، اما به دلیل بروز جنگ داخلی و ناامنی در این کشور صادرات ایران کاهش یافت و به زیر صد میلیون دلار رسید.

ایران یکی از مهم‌ترین حامیان دولت بشار اسد در جریان جنگ داخلی سوریه بود و صدها نیروی ایرانی در درگیری‌های سوریه کشته شدند.

حمایت‌های ایران در طول سال‌‌های جنگ ابعاد گسترده‌تری یافت اما به رغم روابط نزدیک سیاسی و نظامی، روابط تجاری دو طرف توسعه چندانی نیافته است.

خبرگزاری فارس چندی پیش در گزارشی نوشت نه دولت ایران و نه بخش خصوصی این کشور در دوران بازسازی سوریه به صورت جدی مشارکت کرده‌اند.

آقای پیلتن گفته است عمده‌ترین محصولات صادراتی ایران به سوریه شیرخشک، قطعات خودرو، لوله و پروفیل، انواع میله های آهنی و فولادی است.

از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، روابط میان ایران و سوریه به طور مداوم گسترش یافته است. ایران در سوریه طی سال های اخیر سرمایه گذاری‌های وسیعی کرده و دو کشور چندی پیش توافقنامه همکاری در زمینه مسایل نظامی نیز امضا کردند.

در جریان سفر سال ۲۰۱۷ نخست وزیر سوریه به تهران، پنج سند همکاری امضا شد که به موجب یکی از این سندها پروانه یک اپراتور شبکه تلفن همراه در سوریه به ایران واگذار شد.

طبق این اسناد همکاری، پنج هزار هکتار زمین کشاورزی و زمین برای مخازن و تاسیسات نفتی در اختیار ایران قرار گرفت و بهره برداری از یک معدن فسفر نیز به ایران واگذار شد.

آقای پیلتن در مصاحبه خود به فارس گفته است از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۷ صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به سوریه حدود ۲.۲ میلیارد دلار بوده و کشورش در سوریه کارخانه آرد و تصفیه روغن های معدنی راه اندازی کرده است.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران همچنین به راه اندازی خطوط تولید خودرو و ایجاد پست‌های برق هم اشاره کرده و آنها را از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های کشورش در سوریه دانسته است.

آقای پیلتن به موانع متعددی برای گسترش روابط تجاری از جمله وجود نداشتن روابط بین بانکی مناسب، سختی مبادله پول توسط بازرگانان، عدم وجود خطوط حمل و نقل مستقیم زمینی و دریایی میان دو کشور، حضور نداشتن مستقیم شرکت‌های ایرانی در بازار سوریه و نگرانی از بی امنیتی در سوریه اشاره کرده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.