رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا قیمت نفت را دوباره پائین کشید | جهان | DWبحران کرونا نفت را به پائین​ترین سطح در ۱۷ سال گذشته رساند. سقوط بهای نفت عربستان، روسیه و آمریکا را نگران کرده است. 

قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال در معاملات صبح روز دوشنبه ۳۰ مارس (۱۱ فرودین) با ۲۳ دلار آغاز شد. بهای نفت خام وست تگزاس (WTI) حتی زیر۲۰ دلار داد و ستد شد. 

سقوط بهای نفت به چهار عامل مهم ارتباط دارد. نخست اینکه شمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در سطح جهان به ویژه در آمریکا، ایتالیا و اسپانیا رشد داشته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا حتی احتمال مرگ بیش از یکصد هزار نفر در آمریکا را منتفی نمی‌داند.

عامل دیگر  قطع شدن رفت‌وآمدها در بسیاری از کشورهای جهان و توقف گردش​گری است که مصرف انرژی را به شدت کاهش داده است.

یکی دیگر از عوامل پائین آمدن بهای نفت جنگ روسیه و عربستان بر سر کاهش مقدار تولید نفت است. هنوز این دو غول نفتی اختلافات خود را برطرف نکرده​اند.

به باور کارشناسان عدم پیروی اعضای سازمان اوپک از دستورالعمل​های سران این سازمان نیز در افت نرخ طلای سیاه تاثیر داشته است.

ادامه روند سقوط بهای نفت پای یک غول نفتی دیگری را نیز به میان کشانده است. آمریکا که قبلا به نفت خاورمیانه وابسته بود اکنون به یکی از تولیدکندگان اصلی نفت تبدیل شد.

 با سقوط بهای نفت دولت ترامپ شروع به خرید و انبار طلای سیاه کرد. اما این اقدام ترامپ جلوی پائین آمدن بهای نفت را نگرفت زیرا انبارهای نفت خریداری شده آمریکا نیز پر شد.

سقوط ۶۰ درصدی بهای نفت و ادامه این روند می​تواند باعث ورشکستگی بسیاری از شرکتهای نفت شیل شود که با گرفتن وام​های سنگین دست به تولید نفت زدند تا آمریکا را از وابستگی به نفت خاورمیانه نجات دهند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.