رسانه خبری پیامِ ایرانی

ترامپ: اوج بحران کرونا در آمریکا طی ۳۰ روز آینده است و ما آمادگی خوبی داریم


US President Donald Trump speaks at a briefing in Washington DC. Photo: 30 March 2020حق نشر عکس
EPA

دونالد ترامپ می‌گوید بیمارستان‌های آمریکا به تعداد مورد نیاز دستگاه کمک تنفسی در اختیار خواهند داشت و این که کشورش برای رویارویی با نقطه اوج همه گیری کرونا “آمادگی خوبی” دارد.

این در حالی است که تعداد مبتلایان در آمریکا از مرز ۱۶۰ هزار نفر گذشته و ایالت‌های بیشتری چون مریلند، ویرجینیا و محدوده کلمبیا که پایتخت آمریکا (واشنگتن) در آن واقع شده اعلام قرنطینه کرده‌اند.

آقای ترامپ که عصر دوشنبه، ۳۰ مارس، در محوطه بیرونی مقابل کاخ‌سفید حاضر شده بود به خبرنگاران گفت هم اکنون ۱۰ کارخانه آمریکایی مشغول ساخت دستگاه‌های کمک تنفسی شده‌اند – وسیله‌ای که برای زنده نگه داشتن بیماران کووید-۱۹ در مرحله حاد و وخیم بسیار حیاتی است.

رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت بیش از یک میلیون آمریکایی تاکنون تست کرونا داده‌اند که این میزان بسیار فراتر از هر کشور دیگری در جهان است.

اظهارات آقای ترامپ روز دوشنبه در حالی ایراد شد که ایالات متحده اکنون بیش از ۱۶۰ هزار مبتلا به ویروس کرونا ۲۰۱۹ شناسایی کرده و شمار جان باختگان بیماری کووید-۱۹ هم در این کشور به حدود ۳۰۰۰ نفر رسیده است.

روز دوشنبه همچنین فرمانداران چند ایالت دیگر این کشور به ساکنان دستور دادند که در خانه های خود بمانند و شرایطی نزدیک به قرنطینه وضع کردند.

ایالت‌های ویرجینیا و مریلند که در همسایگی واشنگتن دی سی، پایتخت، قرار دارند از جمله این ایالت‌ها بودند.

به این ترتیب اکنون از بیش از ۲۲۵ میلیون آمریکایی خواسته شده خانه های خود را ترک نکنند و مانند شرایط جنگی از فرمان “پناه در محل” پیروی کنند.

تنها در شهر نیویورک که بیشترین آسیب را دیده روز دوشنبه آمار جان باختگان به مرز ۸۰۰ نفر رسید.

ترامپ چه گفته؟

آقای ترامپ که روز دوشنبه در قالب کنفرانس خبری روزانه کارگروه ویژه مقابله با کرونا سخن می‌گفت تاکید کرد: “ما اکنون به نقطه تاریخی در نبرد با ویروس کرونا رسیدیم؛ این که توانسته‌ایم از بیش از یک میلیون آمریکایی تست کرونا بگیریم. رقمی که هیچ کدام از دیگر کشورهای جهان حتی نتوانسته‌اند به نزدیکی آن برسند.”

او در پاسخ به خبرنگاری که گفت در مقایسه با تعداد جمعیت، کره جنوبی سرانه تست گیری بیشتری از آمریکا دارد، آقای ترامپ گفت دولت او به علت اقداماتی که کرده شایسته تقدیر است.

آقای ترامپ همچنین هشدار داد: “چالش برانگیزترین روزهای بحران کرونا در آمریکا ظرف ۳۰ روز آینده روی خواهد داد”.

“ما هر چه داشته‌ایم برای مقابله در این ۳۰ روز آماده کرده‌ایم چرا که این بسیار مهم است”.

آقای ترامپ به مردم کشورش گفت که اگر فاصله فیزیکی یا همدیگر را رعایت کنند می توانند جان بیش از یک میلیون نفر را نجات دهند و آن وقت “یک پیروزی بزرگ” در انتظار مردم آمریکا خواهد بود.

وضعیت در آمریکا چه گونه است؟

در بیشتر نقاط آمریکا مردم توصیه شده در خانه بمانند و از هرگونه مسافرت شهری غیرضروری خودداری کنند. به رستوران‌ها و میکده‌ها نروند و از وسائط نقلیه‌عمومی استفاده نکنند و بیش از ۱۰ نفر دور هم جمع نشوند.

با این حال، در بعضی از ایالت‌ها محدودیت‌ها سختگیرانه‌تر بوده است.

روز دوشنبه فرمانداران دو ایالت ویرجینیا و مریلند که از شمال و جنوب پایتخت آمریکا را احاطه کرده‌اند و میزبان صدها هزار نفر از کارمندان دولت فدرال هستند با صدور فرمان‌های اجرایی از اهالی این دو ایالت خواستند که در خانه های خود بمانند وگرنه ممکن است تا سقف ۵۰۰۰ هزار دلار جریمه و یک سال زندان روبرو شوند.

حق نشر عکس
EPA

Image caption

با کمک گارد ملی، قرار است محوطه باز سنترال پارک نیویورک به بیمارستان صحرایی بدل شود

سه ایالت همسایه نیویورک، نیوجرسی و کانتیکت هم در اقدامی مشترک از میلیون‌ها سکنه این سه ایالت خواستند که دست کم ظرف دو هفته آینده سفر نکنند.

سنترال پارک نیویورک که در قلب این ابرشهر قرار دارد و یکی از نمادهای اصلی زندگی و تحرک در نیویورک است در حال تبدیل شدن به یک بیمارستان صحرایی است.

روز دوشنبه همچنان ناو-بیمارستان ارتش آمریکا که ظرفیت ۱۰۰۰ تختخواب را دارد در نیویورک پهلو گرفت تا با هدایت بیماران غیرکرونایی به سوی آن باری از دوش بیمارستان‌های اشباع شده شهر برداشته شود.

در کالیفرنیا، پرجمعیت‌ترین ایالت آمریکا، دستور “پناه در محل” و “در خانه بمانید” همچنان به قوت خود باقی است. یک ناو-بیمارستان دیگر ارتش آمریکا هم برای کمک به بیمارستان‌های لس‌آنجلس در کرانه غربی این شهر پهلو گرفته است.

آخرین اخبار درباره وضعیت کرونا در اروپا را در خبر زیر بخوانید:

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

با بیش از ۸۵ هزار مبتلای قطعی، اسپانیا هم از رکورد چین گذشتمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.